Državni svet bo v sredo odločal o vetu na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti

STA, Va
07.04.2025 14:40

Predlog veta je vložila skupina svetnikov s prvopodpisanim Markom Zidanškom. Novela je po njihovem mnenju ustavnopravno sporna ter lahko povzroči večjo škodo slovenskemu zdravstvenemu sistemu in predvsem bolnikom.

Poslušaj
Sašo Bizjak

Predlagatelji veta so zapisali, da sprejeta novela ne uvaja ukrepov, ki bi vodili do skrajševanja čakalnih vrst. Novela po njihovem mnenju prav tako ne bo vodila do boljšega dostopa do zdravstvenih storitev, pač pa v občutljiv in kompleksen sistem uvaja obsežne spremembe in omejitve, ki bodo močno vplivale na delo zdravstvenih delavcev in sodelavcev ter delovanje javnega zdravstvenega sistema.

Novela po njihovem mnenju ne predvideva nobenih rešitev za težave, ki jih bodo povzročili sprejeti ukrepi - med drugim zmanjšanje števila obravnav pri koncesionarjih ali pri čistih zasebnikih. "Negativne posledice pa bodo pri tem občutili zlasti pacienti," so opozorili. 

Prepričani so, da novela posega v ustavne pravice in svoboščine, kot so prepoved diskriminacije in enakost pred zakonom, pravico do zasebne lastnine, svobodo dela in svobodno gospodarsko pobudo. Posebej so izpostavili člen, ki se nanaša na omejitve pri tem, kako lahko koncesionarji porabijo presežkw prihodkov nad odhodki.

Če bo veto izglasovan, bo moral državni zbor o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti odločati še enkrat. Pri ponovnem odločanju je zahtevana večina vseh poslancev, torej 46 glasov.

Koalicijski poslanci so novelo na izredni seji prejšnji teden sprejeli s 50 glasovi za, sedem glasov je bilo proti. Novelo so podprli poslanci Svobode, SD in Levice. Proti so bili poslanci NSi. Poslanci SDS in nepovezani poslanci, člani stranke Demokrati, pa so sejo obstruirali.

Noveli nasprotujejo tudi zdravniške organizacije. Glavni stavkovni odbor Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je prejšnji teden odločil, da sindikat začne aktivnosti za vložitev zahteve za oceno ustavnosti novele na ustvno sodišče . Zahtevali bodo presojo členov, ki jih označujejo za škodljive. Gre predvsem za člene, ki omejujejo dodatno delo zdravnikov v njihovem prostem času.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.