Najbolj nenavadna lokacija, kamor so dostavili hrano, je bila Ljubljanski grad, pojasni Borut Markelj, direktor podjetja Trilogic, ki upravlja portal Ehrana.si. To je spletni portal, preko katerega je mogoče naročiti hrano na dom ali v službo. Za naročnike hrane je storitev brezplačna, plačajo le obrok, ki ga dostavi dostavljavec, cene pa so enake, kot bi bile pri naročilu po telefonu, pojasnjujejo na svoji spletni strani. Markelj pa dodaja, da je v ozadju precej več kot samo fit kolesar, ki drvi po ulici, da bi čim prej izpeljal naročilo. V Ljubljani je veliko restavracij, ki nimajo dostave (Subway, McDonalds), Ehrana jih poveže z uporabniki, ki so blizu in ne bi mogli priti do njih med malico. Med prednostmi za ponudnika hrane sogovornik izpostavi, da se jim ni treba ukvarjati z logistiko, ampak se lahko v celoti skoncentrirajo na pripravo hrane.
Septembra prihajajo v Maribor
Partnerja, ki bo zagotavljal dostavno floto v Mariboru, so že našli, pravi Markelj, vendar še ni želel razkriti, kdo je to. Čeprav gre za samo sto kilometrov razdalje, že za samo vodenje operacije to predstavlja problem. Zato bodo potrebovali nekoga, ki bo lokalno urejal dostavljavce in celotno operacijo. V Mariboru so že prisotni v 13 restavracijah, ki imajo lastno dostavo, zato ocenjuje, da baza uporabnikov Ehrane v štajerski prestolnici že obstaja. Maribor so že "potipali", stopili v stik z nekaj deset restavracijami, za začetek obratovanja pa jih potrebujejo deset do dvajset, zaključi.
Omejeno območje dostave
"Bilo je deset ponudnikov, vendar nihče ni obstal. Gre za model 'winner takes it all' (angl. zmagovalec dobi vse)," slovensko tržišče pa označi kot majhno in specifično. Enako situacijo, v kateri je Ehrana.si, ocenjuje pri spletnih portalih Nepremicnine.net, Bolha.si, Ona-on.com, Avto.net. Vsak ima na svojem področju prevlado. V povprečju Ehrana mesečno obdela 65.000 naročil, od tega segment ehrana LIVE z lastno floto 10.000 naročil mesečno. Najbolj mirna tedna v letu sta prav zdaj, do 1. avgusta, ko niso aktivni študentski boni in so ljudje na dopustih. Omejitev na približno 2,5 kilometra od restavracije je dobro premišljena, saj je to pot, ki jo je mogoče udobno prekolesariti v desetih minutah. To pa zagotavlja, da hrana do naročnika prispe sveža in topla. Restavracije bi si velikokrat želele, da bi mi dostavljali povsod. Da bi območje povečali na denimo pet kilometrov. Naš protiargument je, da z radijem dostave kvaliteta hrane pada. Če se pojavi gneča v prometu, je to še bolj nepredvidljivo. Treba je te meje zelo premišljeno postaviti, tudi glede na to, ali gre za hitro dostopen konec mesta ali ne."
Dostavljajo kolesarski navdušenci
"Ehrana Live je naša lastna dostavna flota 40 kolesarjev, ki omogoča naročilo pri najljubših restavracijah, ki doslej niso ponujale dostave, hitro dostavo hrane s kolesom, v živo spremljanje naročila na zemljevidu in tudi online plačila s kartico," razlaga Markelj. Opaža, da plačevanje z gotovino zelo upada, a ga je še vedno 40 odstotkov. V Ljubljani segment lastne dostave predstavlja samo deset odstotkov vseh naročil prek sistema Ehrana. "V 90 odstotkih še zmeraj mi naročila posredujemo naprej. Je pa res, da ta segment izredno hitro raste." Markelj računa, da bo drugo leto že 20 odstotkov. Takšen trend je tudi v tujini, razloži direktor družbe, ki ima trenutno 13 zaposlenih.
Pripravljena hrana ne čaka
Kolesar mora potrditi sprejeto naročilo, ko je na poti v restavracijo, da ga prevzame. Za tem se njegov status spremeni v "prevzel sem naročilo" in na koncu "dostavil sem naročilo". V realnem času prihajajo v sistem nova naročila, ki jih algoritem avtomatsko optimalno povezuje. "Podpiramo heterogeno floto, torej različne tipe vozil. Upoštevamo lahko različne povprečne hitrosti, cono restrikcije, da z avtomobilom ne moremo v center ali da kolesarja ne pošiljamo v hrib na Ljubljanski grad. Prilagajamo lahko tudi kapacitete, avto lahko pobere več." Ob tem se z vsako lokacijo natančno dogovorijo, kdaj bodo prevzeli hrano, čas prevzema pa izbere gostinec glede na razpoložljive kapacitete v kuhinji. Tako je hrana, tudi v primeru daljše dostave, zmeraj sveža, ker pred tem ni pol ure čakala na pultu, razlaga sogovornik. Napovedi algoritma in dejanski časi dostave so zelo blizu. Odstopanja so zelo majhna, zgolj nekaj sekund ali minut. "Doseči, da vam nekdo garantira na pet minut natančen čas prihoda, je bil izziv," se pohvali Markelj.
Kdaj beležite največ dostav?
"V času kosila. Sicer se malo razlikuje po dnevih, ampak definitivno v času med pol dvanajsto in eno. V tej uri in pol je največ naročil. Popoldne se spet malo umiri, nato pa nov val proti večeru. Okoli pol sedmih."
Dostavljate več v pisarne ali domove?
"Pol, pol. V pisarnah se zaposleni velikokrat odločijo skupaj naročiti hrano, tako je običajno ob petkih. V petek dopoldne tako beležimo višjo vrednost naročil, iz katere se vidi, da gre za naročilo za več ljudi."
Za koliko ljudi hrane lahko pripelje en kolesar?
"Različno. Lep primer je pad thai, ki je zelo popularen in ga je mogoče zelo kompaktno zapakirati. Primeren je tudi za dostavo, saj dolgo drži temperaturo. Pad thaiev (praženi rezanci) ni problem tudi 20 zložiti v našo torbo. Ob naročilu pic je prostora za osem pic. Sistem nas opozori, če gre za posebno velika naročila. Če je naročilo recimo višje od 50 ali 60 evrov, ga mi pregledamo in ocenimo, ali je treba poslati dva kolesarja. Imamo tudi nadzornika sistema, ki je o tem obveščen."
Koliko kilometrov dnevno prevozijo vaši kolesarji? Dostavljajo s svojimi kolesi?
"Imamo šest električnih koles, ki smo jih sami kupili, vendar pa kolesarji te neradi uporabljajo. Velikokrat jih sploh nimamo zasedenih, ker hočejo kolesariti s svojimi. Ta so lažja, bolj okretna, nekateri imajo specialke. Poleg tega želijo biti fit. Tudi 90 kilometrov na dan lahko naredi kolesar, če ima veliko dostav. Analiz, kdo prevozi največ kilometrov, ne delamo, imamo pa dodatek na uspešnost."
Si lahko pri dostavi hrane predstavljamo takšno dirkanje, kot ga prikazujejo nekateri filmi?
"Varnost kolesarjev nam je zelo pomembna. Zahtevamo tudi uporabo čelade, čeprav to zakonsko ni obvezno. Reflektivnih elementov imamo dosti na majicah in škatlah. Vedno dajemo varnost pred hitrost. Skuterjev za zdaj nismo uporabljali, glavni razlog za to je ta, da se nam zdijo bolj nevarni od koles in avtomobilov. Če si z motorjem udeležen v nesreči v prometu ali s kolesom na kolesarski stezi, je velika razlika. Je pa res, da je skuter najbolj optimalen za gibanje po mestu, zato ne bom rekel, da jih ne bomo imeli. Druge dostavne službe s hrano jih dosti uporabljajo."
So bili vaši kolesarji že udeleženi v kakšni prometni nesreči?
"Nič resnega se še ni zgodilo. Ni bilo potrebe po zdravniški oskrbi."
Kakšni so vaši načrti za prihodnost?
"Za lastno dostavo sta v našem načrtu Ljubljana in Maribor. V Mariboru nameravamo startati jeseni. Druga mesta imajo preprosto premajhno gostoto poselitve in premalo prebivalstva. Tovrstne storitve v tujini so zelo selektivne glede mest, v katera vstopajo. Uberjev kriterij je bil vsaj pol milijona prebivalcev in visoka gosta poselitve. Ta je zelo pomembna, saj se z večanjem gostote krajšajo dostavne poti. Hongkong je idealen za takšno storitev - to je eno najgosteje naseljenih mest."