Opozicijske LMŠ, SAB, SD in Levica so danes vložile predlog državnemu zboru, da pred ustavnim sodiščem obtoži predsednika vlade Janeza Janšo. "Ustavna obtožba sestoji iz očitkov, najprej zavračanja nabave cepiva, kar se nam zdi izjemnega pomena v današnjem času, zlasti v luči, da je cepljenje tisto, ki ga vsi priznavajo za učinkovit boj zoper epidemijo. Naša država se je postavila ob bok državam, ki tudi niso naročale cepiva in potem skušale zvaliti krivdo na vse druge," je povedal prvak LMŠ Marjan Šarec. Zapleti z (ne)neročanjem cepiv BioNTecha in Pfizerja je bil namreč povod, da so v tej stranki napovedali uporabo najmočnejšega opozicijskega orodja. Šarec je problematiziral še druga odklonska dejanja, izpostavil je odnos vladajočih do STA, tudi neimenovanje tožilcev.
Na twitterju se je odzval tudi predsednik SDS, ki je zapisal: "Po destruktivni nezaupnici, medijskih umorih koalicijskih partnerjev DeSUS in SMC ter seriji propadlih interpelacij nova patetična poteza prvorazrednih za destabilizacijo države v času epidemije. Kolikor slabše za Slovenijo, toliko bolje za SD, LMŠ in Levico."
"Ustavna obtožba je ena izmed ustavnih pravic opozicije, ki pa mora biti utemeljena z očitkom o kršitvi ustave ali zakonov. Gre za zelo resen instrument opozicije, ki ga je po naši oceni smiselno uporabiti pri jasno dokazanih kršitvah zakonov," so sporočili iz NSi Mateja Tonina. Nadalje so zapisali, da bolj kot vložitev ustavne obtožbe "bode v oči razdiralno in neodgovorno vedenje sedanje opozicije, ki očitno želi z vsemi razpoložljivimi sredstvi in v času zaostrene epidemiološke slike v Slovenijo vnesti še nestabilno politično situacijo".
Namesto, da bi združili moči pri premagovanju koronakrize, svoje aktivnosti, tako pravijo v NSi, posvečajo predvsem rušenju vlade, interpelacijam, širjenju nezaupanja v politiko in bojkotiranju srečanj, ki so namenjena reševanju krize.
Je pa predsednica SD Tanja Fajon opomnila, da je bilo doslej vloženih šest ustavnih obtožb, pet proti predsednikom vlad, ena proti predsedniku države: "Vse je vlagala SDS. Združena levosredinska opozicija danes prvič v zgodovini te države vlaga v ustavno obtožbo, ker verjamemo in vztrajamo, da se mora predsednik vlade oziroma desno krilo prenehati igrati s kršitvami ustavnega reda."
{infobox-gray}158491{/infobox-gray}
Tudi predsednica SAB Alenka Bratušek je dejala, da imamo poleg zdravstvene v Sloveniji pod to vlado še "krizo demokratičnih vrednot": "In več kot očitno je, da Janez Janša države v krizi ne zna voditi." Luka Mesec, koordinator Levice, je dejal, da ustava jasno določa, kje so meje oblasti: "Vlada pa na žalost dnevno trka ob te ustavno določene meje in jih skuša rušiti."
Da je opozicija vedno doslej znala stopiti skupaj in delovati enotno, je povedal Šarec. K sopodpisu besedila so bili sicer povabljeni tudi iz DeSUS in SMC izstopljeni poslanci poslanske skupine nepovezanih, a se za sopodpis niso odločili. Ali bodo naposled predlog vendarle podprli, pa še ni jasno.
Državni zbor po zakonu o ustavnem sodišču o predlogu obtožbe odloča z večino glasov vseh poslancev, in sicer najpozneje v 60 dneh po vložitvi predloga. Če odločitve v tem roku ne sprejme, se šteje, da je predlog zavrnjen.
Sluga: Zaradi teh stvari smo izstopili iz koalicije
V koalicijski poslanski skupini SMC za zdaj predloga niso komentirali, v opozicijski poslanski skupini DeSUS pa so napovedali le, da se bodo o predlogu ustavne obtožbe še pogovorili.
Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Janja Sluga je ob vložitvi predloga ustavne obtožbe za STA pojasnila, da so "ravno zaradi točno teh stvari že potegnili ostre konsekvence, to je izstop iz poslanske skupine SMC in koalicije". V nedavno ustanovljeni poslanski skupini so namreč trije poslanci, ki so izstopili iz poslanske skupine SMC, in eden, ki je zapustil poslansko skupino DeSUS.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič pa je za STA dejal, da vložitev ustavne obtožbe kaže na "grozljivo paniko v levi opoziciji, ki je za pridobitev nekdanjih bonitet in privilegije pripravljena uničiti državo in domovino". "Če mislijo, da je njihova tako imenovana zmaga ob rušenju predsednika DZ Igorja Zorčiča kaj pomembna, se motijo, saj gre samo za trenuten premik v njihovo korist," je dejal. Po njegovem mnenju ustavna obtožba kaže, da leva opozicija "nima čuta državnosti, ne ve, kaj je država in kaj je domovina, in je pripravljena vse to prodati za denar". (STA)