Prve ure stavkovnega dne smo preživeli na Osnovni šoli Slave Klavore v Mariboru. "Stavkajo vsi zaposleni oziroma vsi stavko podpirajo. Izjemoma ne stavkata le računovodkinja in tajnica, ki urejata obračune za jutrišnje plače," je povedala Davorka Pregl, predsednica sindikata na OŠ Slave Klavore, sicer pa učiteljica razrednega pouka.
Pravi, da so varstvo za otroke sicer ponudili, vendar danes v šolo ni prišel nihče. "Starši nas očitno pri stavki podpirajo," nadaljuje in pove, da si želijo le pravične obravnave znotraj plačnega sistema. Še zlasti je težava pri tistih najslabše plačanih, torej v plačni skupini J.
Največ nepravilnosti v plačni skupini J
"Tako na naši šoli, kot tudi v večini ostalih je skoraj polovica zaposlenih strokovnih delavcev iz plačne skupine J," pravi. Na njihovi šoli je od 60 zaposlenih takih 23. Med njimi so denimo čistilke in kuharice. "Imamo minimalne, celo manj kot minimalne plače. Čistilki, 15 mesecev pred upokojitvijo, država plačuje dodatek do minimalne plače," zgrožena pove čistilka Jadranka Krajnc. Nadaljuje, da so bile vse v tem času tudi precej obremenjene.
Pet čistilk je na šoli in od začetka šolskega leta do zdaj nikoli niso bile prisotne vse. "Bile so bolniške in karantene. Več dela je padlo na nas, več nadur, ki niso bile plačane," dodaja. "Delo mora biti opravljeno. Čeprav smo nevidne, je naše delo nepogrešljivo."
Podobno opozarja tudi kuharica Anita Kurnik, ki na šoli dela že 17 let. "Med epidemijo nismo dobile nobenega dodatka, pa smo delale bistveno več. Obremenitve so ogromne. Vsaj še dva dodatna kuharja bi potrebovali. Mi denimo niti nimamo dietnega kuharja, pa moramo to delo opravljati mi," razlaga. "Ob takih plačah gledamo na vsak evro, kredita pa praktično ne moremo dobiti."
V Celju stavka na vseh šolah
V Celju danes stavkajo učitelji na vseh šolah. Na osnovni šoli Lava so se zjutraj stavkajoči podpisali, nato pa so imeli sestanek, kjer jim je sindikalni zaupnik Igor Krstič podal navodila za potek stavke. "Poskušamo opozoriti na nepravične razmere pri obravnanju vzgoje in izobraževanja v primerjavi z ostalimi javnimi sektorji. To je eno. Drugo pa, da opozorimo, da smo tudi mi bili zelo obremenjeni med kovidno situacijo, ki še ni končana, pa v drugem delu za to nismo dobili dodatkov," zahteve strne Krstič.
V 65-članskem kolektivu (ne stavkajo le učitelji) se le ena učiteljica ni odločila za stavko; ta bo ta dan imela v varstvu osem otrok, za katere starši niso uspeli dobiti nadomestnega varstva. "Nimajo vsi te sreče, da bi imeli stare starše, sosede. Kolegica, ki se ni odločila za stavko, jih bo spremljala do 13.30 ure, nato do 15.30, ko bosta v šoli še dva učenca, vstopil druga kolegica. Otroci bodo imeli malico in kosilo, saj se mi zdi prav, da ne bodo cel dan le pri hladni malici," pravi ravnateljica šole Marijana Kolenko.
Sama stavke ne podpira. Pa ne zato, ker se ji stavkovne zahteve ne bi bile povsem upravičene. "Upala bi reči, da v tem trenutku ni najbolj pametna odločitev za stavko. Treba je urediti položaj šolnikov, ki se toliko let ni urejevalo, sploh pa ne na pravi način. Vendar jaz bi si kot ravnateljica želela, da do konca šolskega leta delovni proces pustijo pri miru in da lahko naredimo to, kar je nujno potrebno, kajti sicer se bo dejansko na vsakem koraku poznalo dejansko preveč vsega. Na osebnostnem področju otrok, na duševnem področju otrok, predvsem pa tudi v znanju. Te posledice korone bomo odpravljali veliko let in večkrat, ko bomo imeli prekinitev, več se bo vsega nabralo. Mislimo si, da en dan en prinese veliko. A to je s področja nevroznanosti silno neprijazno za našo rutino," pravi ravnateljica.
"Status šolnikov je absolutno treba urediti. Tako učiteljev, še bolj pa skupino J, ki zajema tehnični del osebja, tajnice in podobno," nadaljuje Kolenkova. "Nenazadnje pa upam, da bomo nekje enkrat po 15 letih na vrsto prišli tudi ravnatelji, da se tudi nam uredijo statusi. Vsa razmerja so praktično povsem porušena do mere, da niso več etično sprejemljiva. Zaradi dvojega: čistilke, kuharice, hišniki, poslovna sekretarka delajo dejansko za tako nizke dohodke, da mora enim celo država dodajati do minimalne plače, kar je nesprejemljivo in nedostojno. To, da imajo učitelji višje plače od ravnateljev, pa je mislim da drugo zelo neetično početje, ki se vleče že več kot desetletje."
V Celju stavka poteka na vseh osnovnih šolah, vrtci pa obratujejo nemoteno. Kot pojasnjujejo na občini, kjer so zbrali podatke, so v vrtcih zaposleni člani dveh sindikatov – sindikat Vir stavke zaenkrat ne načrtuje, člani SVIZA pa sicer stavko podpirajo, a so se skupaj z vodstvi vrtcev odločili, da bodo danes delali kot običajno.
Ptujsko: Doživljamo odnos, ob katerem skorajda ostaneš brez komentarja
Beno Repič, sindikalni zaupnik SVIZ-a na Osnovni šoli Videm pri Ptuju o odzivu zaposlenih na stavko pravi: "Izvedli smo glasovanje med zaposlenimi in tako člani kot nečlani sindikata v veliki večini podpirajo našo stavko. Časi se sicer spreminjajo in bi mogoče pričakoval, da bi bila ta podpora še višja, a pomembno je, da je velika večina zanjo. Stavko smo organizirali po posameznih enotah naše osnovne šole in vrtca v Vidmu s podružnicami na Selih in v Leskovcu." Repič dodaja, da razumejo starše, ki zaradi svojih poklicev nimajo varstva: "Tudi mi ne bi želeli, da bi v teh še vedno koronskih časih preveč obremenjevali dedke in babice. Zato smo seveda organizirali varstvo."
Sviz v četrtek pričakuje vabilo ministrice na pogajanja o stavkovnih zahtevah
V Svizu od ministrice za izobraževanje Simone Kustec pričakujejo, da bodo v četrtek dobili vabilo na pogajanja o stavkovnih zahtevah zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, je na novinarski konferenci poudaril glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Po oceni Sviza danes stavka približno 40.000 zaposlenih v skupno 652 vzgojno-izobraževalnih zavodih.
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) so izjemno ogorčeni nad torkovo potezo ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec, ki je tik pred napovedano stavko Sviza sporočila, da so se s sindikati javnega sektorja pripravljeni pogovarjati o sistemskih rešitvah in reformi plačnega sistema. Ob tem je spomnil, da se ministrica leto dni ni z ničemer odzvala na stavkovne zahteve in pozive približno 50.000 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju.
Stavka poteka v 652 vzgojno-izobraževalnih zavodih po celi Sloveniji
"Na pogajanja smo pripravljeni danes in pričakujemo, da bo povabilo ministrice prišlo v četrtek. V ponedeljek se bo znova sestal glavni stavkovni odbor Sviza in odločal o nadaljnji usodi poteka te stavke," je na današnji novinarski konferenci poudaril Štrukelj. Po njegovih besedah se lahko stavka konča le s stavkovnim sporazumom med vlado in stavkajočimi in uveljavitvijo njihovih stavkovnih zahtev.
Danes ne stavkajo le v vrtcih in osnovnih šolah po celi Sloveniji, temveč tudi v visokem šolstvu. Po Štrukljevih besedah stavka poteka brez kakršnihkoli zapletov in incidentov, tudi za varstvo otrok v vrtcih in osnovnih šolah je bilo poskrbljeno. Po podatkih Sviza je danes v osnovne šole in vrtce prišlo približno 11.000 od skupno 270.000 otrok. Na podlagi tega v Svizu sklepajo, da so starši našli razumevanje za stavko zaposlenih v vzgoji in izobraževanju in našli rešitev za varstvo otrok, je poudaril Štrukelj.
Glede množičnosti stavke je Štrukelj poudaril, da danes stavka poteka v 652 vzgojno-izobraževalnih zavodih po celi Sloveniji, kar je več od prvotnih napovedi, saj so se za stavko sprva večinsko izrekli v 643 zavodih. Glede na to, da je v slovenskih vrtcih skupaj 86.000 otrok, v osnovnih šolah 193.000 in v srednjih šolah 73.000 otrok, pa to pomeni, da se je skupaj s starši in stavkajočimi stavka dotaknila pol milijona ljudi v naši državi, je še omenil Štrukelj.
Poleg osnovnih zahtev stavke Repič posebno izpostavlja neprimeren odnos šolskega ministrstva in ministrice do zaposlenih v šolstvu: "Doživljamo odnos, ob katerem skorajda ostaneš brez komentarja. Najprej je to sam odziv na stavko, ki ga je javno izrazila dan pred njo. Še bolj pa nas boli njen odnos do nas v času epidemije, ko smo morali čez noč in brez izobraževanj preiti na šolanje na daljavo.Če je bilo mlajšim učiteljem nekoliko lažje, pa so bili starejši v precej težjem položaju, saj minstravo ni pripravilo niti enega izobraževanja za njih. Slišali smo celo, kako da je vse super in da imamo najboljše šolstvo, po drugi strani pa cinične izjave, češ da nekateri učitelji niso znali niti vklopiti računalnika. Ob tem res ostaneš brez komentarja, saj bi pričakoval, da bo v krizi ministrstvo stalo za svojimi zapolenimi. To nas je najbolj motilo in bolelo."
Delež staršev, ki so pripeljali otroke v varstvo, je resnično majhen
Ravnatelj Robert Murko pravi, da so varstvo za prvo triado učencev organizirali v sodelovanju s sindikatom: "Teh, ki ne stavkajo je 10 od skupno 108 zaposlenih, med temi desetimi pa je predvsem administracija in računovodstvo. Ostali skrbijo za varstvo. Kjer pa nestavkajočih ni bilo dovolj smo se s sindikatom dogovorili da varstvo pokrivamo z dežurstvom."
Šolo z obema podružnicama sicer obiskuje 463 učencev, v vrtcu je 217 predšolskih otrok. V varstvu je danes v prvi triadi 10 šolarjev na Vidmu, v vrtcu na Vidmu je 13 malčkov, v Leskovcu osem in na Selih sedem.
"Delež staršev, ki so pripeljali otroke v varstvo, je resnično majhen. Za nas je to pokazatelj, da so starši v zadnjih letih znali ceniti naše delo in prilagajanje ter da so nam na tak način izrazili podporo. Z razumevanjem nam vračajo, saj se zavedajo zahtevnosti našega dela, verjetno pa opazijo tudi neprimeren odnos odgovornih do šolstva. Morda je k razumevanju pripomogel tudi koronski čas, ko so, soočeni z delom na domu pomagali svojim otrokom pri šolskih obveznostih in dobili dober vpogled v zahtevnost našega dela.“
Še posebno Murko opozori na gmotno slab položaj pomočnice vzgojiteljic in delavk v tajništvu in računovodstvu, ki v bistvu dobivajo minimalne plače: "Resnično so prezrta skupina in v šolah le še s težavo pridobivamo denimo računovodski kader, saj je ta v gospodarstvu neprimerno boljše plačan."
Koroška: Delo učiteljev je odgovorno, kvalitetno in zahtevno
"Ponižujoč odnos, razočaranje nad vladno ignoranco do take mase ljudi, če ne kaj drugega, je nekulturna, nespodobna. Tu smo zaradi otrok, radi delamo, naj nas ustrezno ovrednotijo," je dejala Dragomira Šavc, zaposlena v Šolskem centru (ŠC) Slovenj Gradec in Muta. ŠC ima skupno 147 zaposlenih, stavko jih podpira dobri dve tretjini. Glede na razmere v zvezi s covidom so stavko organizirali na treh lokacijah (na dveh lokacijah v Slovenj Gradcu in na Muti).
"Vlada z nami ne vzpostavi ustreznega socialnega dialoga. Smo preslišani, čutimo se ponižane, razvrednotene, kot drugorazredni državljani smo. Prav boli, zato smo se morali poslužiti stavke. Ljudem so se stvari nalagale. Novi koronavirus je precej vplival na naše delo, morali smo drugače pristopiti k poučevanju, ljudje so (bili) zaskrbljeni za svoje zdravje. Vlada pa je pošiljala samo dekret na dekret. Ne priznajo nam dodatnih obremenitev, le delo so nam nalagali. Ljudje so zbolevali, veliko je bilo nadomeščanj. Posledično prihaja do izgorelosti, ljudje so apatični. Želimo, da se nam to delo ovrednoti za nazaj," je med drugim povedala sindikalna zaupnica na Srednji zdravstveni šoli Slovenj Gradec, ki deluje v okviru ŠC, in predsednica stavkovnega odbora Aleksandra Pečnik. In še, da so podprli vse ostale dejavnosti v javnem sektorju, od policije do vojske, sami pa so ostali od zadaj. "Še posebej slabe plače imajo administrativno-tehnični delavci, spremljevalci invalidov, vzdrževalci, čistilne ne dosegajo niti minimalne plače in prejemajo dodatek k plači. Vlada je zrušila razmerja med plačnimi skupinami. Morali se bodo začeti pogovarjati s sindikatom in ustrezno ovrednotiti naše delo, ki je kvalitetno, zahtevno in odgovorno."
Po njeni oceni vlada že nekaj let uničuje javno šolstvo, ki je odlično.
Šolska ministrica Simona Kustec stavko obžaluje
Več kot 40.000 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju je danes s splošno stavko opozorilo na neustrezno vrednotenje dela. Šole in vrtci so zaprti, na fakultetah ni pedagoškega in raziskovalnega procesa. Za najmlajše, katerih starši niso imeli druge možnosti, je bilo organizirano varstvo.
Podporo stavkajočim izrekli tudi v Pergamu in sindikatu zdravstva
Solidarnost s stavkajočimi zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju so izrazili tudi v Sindikatu zdravstva in socialnega varstva ter v Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam. Po njihovi oceni je za stavko odgovorna vlada, saj je njen odnos do zahtev stavkajočih delavcev neprimeren.
Kot so zapisali v sindikatu zdravstva in socialnega varstva, vlada namreč krši dogovor s sindikati javnega sektorja iz junija 2021, saj vse do danes ni podala svojega predloga glede uskladitve vrednosti plačnih razredov in ureditve ustreznih razmerij v spodnji tretjini plačne lestvice. Tam se višina plač zaposlenih giblje pod ali okoli minimalne plače, čeprav se je vlada zavezala k pogajanjem v roku enega meseca od podpisa dogovora, so opozorili.
"Poleg tega se vlada s Sindikatom vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) pripravljena niti sestati in prisluhniti njihovim zahtevam, kar je v nasprotju z zakonom o stavki in v samem bistvu ignorira socialni dialog," so še zapisali. Zato odgovornost za stavko v dejavnosti vzgoje in izobraževanja pripisujejo vladi, ki je po njihovem mnenju "ponovno pokazala mačehovski odnos do zaposlenih v tej dejavnosti, podobno kot se to dogaja v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva".
Podobnega mnenja so v konfederaciji Pergam, kjer do kritični tudi do ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec. "Ministrica, ki te dni deklarativno poziva k dialogu, ni pokazala niti trohice pripravljenosti na pogovor in tako ni upoštevala niti zakonskega minimuma, ki v času od napovedi stavke do same izvedbe stavke nalaga obema stranema, da storita vse, da se dogovorita o stavkovnih zahtevah in preprečita stavko," so zapisali v sporočilu za javnost.
Pojasnili so, da je stavka zato legitimen in utemeljen izraz skrajnega nezadovoljstva z odnosom vlade do vzgoje in izobraževanja, do visokega šolstva in do znanosti, torej do dejavnosti, na katerih bi moral temeljiti naš družbeni razvoj, so prepričani. "Je pa tudi napoved tega, kar sledi tudi v drugih dejavnostih javnega sektorja, ki bodo skupaj ali vsaka zase zahtevale realizacijo skupnih zahtev in rešitev za težave, ki jih vlada ni pripravljena reševati," so opozorili.
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) opozarjajo, da odgovorno delo zaposlenih ni ustrezno ovrednoteno. Postavili so osem stavkovnih zahtev s poudarkom na dvigu plač v spodnji tretjini plačne lestvice in plačilu povečanih delovnih obremenitev, pa tudi na ovrednotenju tveganj za zdravje v času epidemije covida-19 za vse zaposlene v vzgoji in izobraževanju.
Sviz je stavkajoče, ki bodo sicer stavkali na delovnem mestu, pozval, naj pet minut pred dvanajsto odidejo na dvorišča, pred šole, vrtce in zavode, ter obrnejo hrbet kot simbolno gesto skupnega izražanja nezadovoljstva.
Kot poudarjajo v Svizu, niso sklicali enodnevne stavke, ampak je to "stavka do izpolnitve stavkovnih zahtev". Glavni stavkovni odbor se bo predvidoma spet sestal v ponedeljek in odločal o nadaljevanju aktivnosti.
Stavkali so tudi člani Sindikata delavcev v vzgoji in izobraževanju OSO - KS 90 in Visokošolskega sindikata Slovenije, kjer zahtevajo oblikovanje kakovostnih pogojev za delo v visokem šolstvu.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec stavko obžaluje. V torek je napovedala, da bodo sindikati še v tem tednu dobili povabilo na pogovore o vsebinah, ki neposredno ne zadevajo sistemskih vsebin plačnega sistema. Vlada se je sicer zavezala, da pred volitvami ne bo neodgovorno sprejemala dodatnih sistemskih obremenitev javnih financ.