To je prvi primer uporabe takšnih nabojev v Sloveniji. Uporabo jim, kot poudarjajo sami, dovoljuje 95. člen zakona o nalogah in pooblastilih policije.
Za izstrelitev gumijastih nabojev slovenska policija uporablja bombomet B&T GL06, kalibra 40 milimetrov, ki ga uporabljajo tudi za izstreljevanje plinskih izstrelkov, kot je na primer solzivec. S slednjim lahko delujejo zoper širšo množico, poudarjajo, z drugim pa zoper posameznike, "ki so bolj aktivni pri napadu, na primer z metanjem nevarnih predmetov - v tem primeru granitnih kock, kamnov in drugih nevarnih predmetov", so še zapisali v pojasnilu o uporabi gumijastih nabojev.
Prva uporaba paralizatorja
Prav danes pa je policija tudi prvič v zgodovini samostojne države med posredovanjem v Velenju uporabila električni paralizator. Policija je namreč lahko paralizatorje začela uporabljati 1. septembra letos.
Ob tem pojasnjujejo, da slovenska policija uporablja izključno penaste naboje, ti naj bi bili po zatrjevanju policije najbolj varni. Teža projektila znaša 32 gramov, sestavljen pa je iz penastega nosa, zadnji del pa je votlo plastičen.
Dodali so še, da policist tega naboja ne sme usmerjeno izstreliti v vitalne dele telesa, kot so glava, vrat in genitalije, razen če je to nujno, ker oseba neposredno ogroža življenje policistov ali drugih ljudi.
Posamezni policisti so za uporabo omenjenih bombometov posebej usposobljeni. V četrtek so naboje izstrelili z razdalje med 30 in 40 metrov. Pri tem dodajajo, da po do zdaj znanih podatkih zaradi teh nabojev ni bil nihče poškodovan.