V izjavi za javnost je Robert Golob dejal, da si pacienti tega zagotovo ne zaslužijo. "Kljub temu da lahko na neki način razumem boj zdravnic in zdravnikov v okviru sindikata Fides, da se borijo za svoj finančni položaj, pa je popolnoma nesprejemljivo, da to počnejo na račun pacientov," je povedal in še dodal, da se je v preteklih tednih večkrat srečal s predstavniki zaposlenih v zdravstvu, z direktorji javnih bolnišnic in v zadnjem tednu dvakrat tudi z vodstvom sindikata Fides.
Zahvalil se je tihi večini zaposlenih v zdravstvenem sistemu, ki danes stavki navkljub omogočajo, da sistem deluje. "Meni je žal, da je zaradi aktivnosti njihovih kolegov in kolegic danes njihov ugled omajan med ljudmi," je dejal in pristavil, da ni prav, da je tako.
Dodal je, da je na četrtkovem sestanku z vodstvom sindikata Fides jasno izrazil pričakovanje, da se v naslednjem tednu intenzivno lotijo pogajanj o novi kolektivni pogodbi za celoten steber zdravstva, "ker lahko samo na takih pogajanjih in na tem mestu naslovimo vsa odprta vprašanja".
V ponedeljek bodo tako najprej krovna pogajanja, v sredo pa so predvidena stebrna pogajanja o sistemu zdravstva. Golob je pojasnil, da bodo na stebrnih pogajanjih intenzivno odprli vsa vprašanja, vključno s stavkovnimi zahtevami Fidesa.
Golob se je odzval tudi na domnevne grožnje
Ob tem pa je izrazil pričakovanje, da Fides za čas trajanja pogajanj stavko zamrzne. "Ne moremo imeti v stavkovnih razmerah pogajanj o izboljšanju finančnega položaja, če se zdravniki nočejo zavedati, da so tukaj zaradi pacientov in ne zaradi svojih finančnih koristi," meni. "Kolikor sem razumel, bo ta odgovor prišel danes čez dan," je še dejal.
O današnjih očitkih predsednika sindikata Fides Damjana Polha, da jim je predsednik vlade na sestankih dvakrat odkrito grozil, pa je Golob dejal, da je imel občutek, da je bil sestanek konstruktiven. "Če ima kdo težavo s kredibilnostjo, jo ima tisti, ki po sestankih govori stvari, ki se tam ne zgodijo," je povedal.
Dodal je, da so se med sestanki namenoma vzdržali komentarjev, saj je bil tak dogovor. "Kdor iskreno verjame v iskanje rešitev, teh rešitev ne ruši takoj, ko zapusti sobo, v kateri se je o njih pogovarjal, in to v javnosti," je bil kritičen.
V izjavi za javnost pa je Golob napisal še, da zdravniška stavka traja predolgo, stiske pacientov pa postajajo vse večje. Meni, da so nekatera pričakovanja sindikata Fides neupravičena ali prekomerna, še posebno v primerjavi s položajem drugih zaposlenih v zdravstvu.
Ministrica o umiku soglasij za nadurno delo
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel pa je v izjavi dejala, da bodo na ponedeljkovi izredni seji vlade odločali o nadaljnjih korakih za zagotavljanje delovanja zdravstvenega sistema tudi v času stavke in sprejeli ustrezne ukrepe.
Tudi ona je poudarila, da so zdravstveni sistem in zdravniki tukaj zaradi pacientov in da se "kljub stavki ne sme zgoditi, da ranljive skupine ne bi prišle do storitev, ki jih potrebujejo". Zaradi umika soglasij za nadurno delo nekaterih zdravnikov pa bodo morali poiskati nove načine organizacije dela zdravnikov, kot je na primer izmensko delo.
Fides Golobu in ministrici: Ne rabimo predavanj o etiki in morali
Na besede Goloba in ministrice Prevolnik Rupel se so odzvali v sindikatu Fides in sporočili, da pritiske vlade ne pristajajo. "Zato zdravniki s stavko nadaljujemo. Vlado pozivamo, da udejani, kar je že podpisala," so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da tekmovanje v pozivih k prekinitvi stavke ni pot k rešitvam.
"Ne rabimo predavanj o etiki in morali, najmanj ne s strani tistih, ki nimajo niti toliko morale, da bi spoštovali podpisane sporazume in na pogajanja prihajajo z grožnjo ukrepov in ne s predlogi rešitev in konkretnimi jamstvi," so nadaljevali in Golobu ter ministrom "svetovali", naj pridige o etiki in morali "zadržijo kar zase".
Poudrajajo, da ni zaupanja in da zdrastveni sistem vedno bolj tone, a da to ni zaradi stavke, temveč zaradi pomanjkanja zdravnikov in da je odnos do zdravništva dosegel družbeno dno. "Mesec dni Predsednika Vlade in ministrice ni bilo od nikoder in ju trpljenje ljudi niti malo ni zanimalo. Vmes za ljudi, ki trpijo, nista naredila ničesar. Predsednik vlade tudi novinarjem ni zmogel pojasniti, zakaj je njegova vlada požrla besedo. Ker mu pač ne ustreza. Doslej je zavlačeval in izčrpaval zdravništvo prav tako kot državljane, čeprav bi lahko vse to že zdavnaj prekinil. Samo če bi udejanil, k čemur se je že zavezal," so zaključili.
Predsednica opozorila na težave ljudi
Pred tem je predsednica republike Nataša Pirc Musar ob robu podpisa odloka o evropskih volitvah danes spregovorila tudi o zdravniški stavki in pozvala k njeni začasni prekinitvi. Po njenih besedah je dovolj merjenja moči na plečih pacientov. Vlado, ki se ni držala že sprejetih dogovorov, pa je pozvala, da pospeši proces celovite plačne reforme.
Kot je dejala predsednica, se nanjo v zadnjih tednih obračajo številni državljanke in državljani, ki jo seznanjajo s težkimi zgodbami, v katerih so od začetka stavke zdravniškega sindikata Fides.
"Upravičeno so nezadovoljni z agonijo v tem sistemu, ki jo je stavka še dodatno poslabšala, zato je moja dolžnost, da jim prisluhnem in da se tudi v njihovem imenu oglasim. Dovolj je merjenja moči na plečih pacientov, tu se ni več kaj sprenevedati, z nadaljevanjem stavkovnih aktivnosti bo ogroženo zdravje številnih pacientk in pacientov," je bila ostra.
Izpostavila je, da je stavka legitimna pravica, a ne sme poseči v ustavne pravice drugih. "Prva in najpomembnejša dolžnost zdravstva pa mora biti zagotavljanje dostopa do zdravstvenih storitev in ustrezne oskrbe," je opozorila.
Kot je dejala, razume, da se zdravniki soočajo s številnimi izzivi ter težavami v svojem delovnem okolju in si želijo boljših pogojev. "A ob tem pogrešam zavzemanje za bolj delujoč zdravstveni sistem, ki bi zmanjšal čakalne dobe in vsem bolnikom omogočil uveljavitev njihovih pravic, predvsem do hitre in učinkovite zdravniške oskrbe. Pogrešam tudi zavzemanje za druge zdravstvene delavce, na primer medicinske sestre, predvsem pa pogrešam osredotočenost na paciente," je naštela.
"Dogovore je treba spoštovati in jih sprejemati s polno odgovornostjo"
Začasna prekinitev stavke bi po njenem mnenju omogočila "bolj spravljiv prostor za pogajanja, predvsem pa bi po že do danes najdaljši zdravniški stavki v zgodovini Slovenije zagotovili, da pacienti ne bodo trpeli zaradi zastojev ali omejitev v zdravstveni oskrbi".
"Vsi skupaj se moramo zavezati k bolj odgovornemu ravnanju in empatiji do ljudi, ki trpijo. Zdravnike vendarle zavezuje Hipokratova zaprisega, obljuba, da bodo pri svojem delu, poslanstvu branili etične standarde svojega poklica," je spomnila. Dodala je, da zdravniki upravljajo z izjemno pomembno valuto, brez katere poklic ni več to, čemur so zaprisegli. Gre za zaupanje ljudi, brez katerega pa ni ne ugleda ne učinkovitega zdravljenja.
Fides odgovarja Nataši Pirc Musar, da je stavka njihova ustavna pravica
V sindikatu Fides predsednici Nataši Pirc Musar odgovarjajo, da je stavka njihova ustavna pravica. "Predlagamo, da se, preden komentira situacijo v zdravstvu, bolje seznani s stanjem vsaj še pri zdravnikih, pozanimala se je namreč pri premierju, ki nam je te dni na pogovorih dvakrat odkrito grozil z ukrepi," je dejal predsednik Fidesa Damjan Polh.
"V sindikatu Fides se ne moremo strinjati s predsednico države," je Polh povedal v video odzivu. V Fidesu trdijo, da je stavka zakonita, legitimna in da jo v ničemer ne kršijo.
Damjan Polh je dodal, da Nataša Pirc Musar podpira spremenjeno odločitev vlade Roberta Goloba, da se plačni sistem za zdravnike ne obravnava ločeno. "Upoštevajoč specifike zdravstva pričakujemo ločeno obravnavo," je poudaril.
V odzivu je še povedal, da predsednica po eni stani kritizira vlado, da se ne drži podpisanega, hkrati pa se z vlado strinja, da ne udejanji tistega, kar je podpisano.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob robu podpisa odloka o evropskih volitvah danes spregovorila tudi o zdravniški stavki in pozvala k njeni začasni prekinitvi. Po njenih besedah je dovolj merjenja moči na plečih pacientov. Vlado, ki se ni držala že sprejetih dogovorov, pa je pozvala, da pospeši proces celovite plačne reforme.
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides stavka od 15. januarja. Zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom.
Po več pogajalskih sejah z vladno stranjo, ki sodeč po izjavah predstavnikov obeh strani niso prinesle napredka, je glavni stavkovni odbor Fidesa na seji 30. januarja soglasno sprejel sklep, da vodstvom zdravstvenih zavodov predajo preklice soglasij za nadurno delo. Preklici v veljavo večinoma stopijo z začetkom marca.
"Vsi vemo, da so si zdravniki z vlado trenutno na nasprotnem bregu tudi zato, ker se je vlada z določenimi rešitvami že strinjala in celo podpisala dogovor. Dogovore je treba spoštovati in jih sprejemati s polno odgovornostjo," je bila kritična tudi do vlade. Sama se sicer strinja s spremenjeno odločitvijo vlade, da se plačni sistem za zdravnike ne obravnava ločeno. Je pa ob tem vlado pozvala, da pospeši proces celovite plačne reforme.
Številnim zdravnikom, ki ne stavkajo, se je zahvalila
Opozorila je tudi, da posplošeno blatenje zdravnikov in njihovega dela, marsikdaj tudi na podlagi slabo predstavljenih podatkov, "ni rešitev težav, nasprotno, to jih zgolj poglablja". "Verbalni in celo fizični napadi na zdravstvene delavce so nedopustni in ne bi smeli imeti mesta v naši družbi," je izpostavila.
Številnim zdravnikom, ki ne stavkajo, pa se je zahvalila, "ker se zavedajo, kako pomembno je, da nič, niti nezadovoljstvo s plačilom, ne sme ogroziti tega, da vsak dobi zdravstveno storitev takrat, ko jo potrebuje".
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides stavka od 15. januarja. Zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom.
Po več pogajalskih sejah z vladno stranjo, ki, sodeč po izjavah predstavnikov obeh strani, niso prinesle napredka, je glavni stavkovni odbor Fidesa na seji 30. januarja soglasno sprejel sklep, da vodstvom zdravstvenih zavodov predajo preklice soglasij za nadurno delo. Preklici večinoma začnejo veljati z začetkom marca.