Eden največjih sistemov v večinski lasti ruskega kapitala pri nas je Skupina Sij - Slovenska industrija jekla, ki je s skoraj štiri tisoč zaposlenimi tudi eden največjih delodajalcev v Sloveniji in se uvršča med vodilne slovenske izvoznike. Ob ruski agresiji na Ukrajino se tako tudi v Sloveniji, zlasti na proizvodnih lokacijah, med katere sodijo tudi Ravne na Koroškem, sproža več vprašanj o potencialnih vplivih in posledicah, ki bi se morebiti lahko odrazile tako v energetski oskrbi, proizvodnji in naročilih oziroma prodaji izdelkov Sija na tržiščih. Koroško gospodarstvo je močno zaznamovano z jeklarsko industrijo, tvori enega njenih stebrov, še zlasti potem, ko so se z naložbami v Sij vse bolj krepili in posodabljali proizvodni obrati in naprave in ko se je tako tudi zdelo, da kakršnakoli resnejša nestabilnost niti ni mogoča ali pričakovana. V Skupini Sij sicer ob vseh vprašanjih, ki se porajajo v luči vojnih razmer v Ukrajini, odgovarjajo pomirjujoče in ob tem poudarjajo več vidikov.
Naročila v Metalu Ravne vse do oktobra
"Trend novih naročil se v Skupini Sij kljub geopolitičnim kriznim razmeram na evropskem trgu ne zmanjšuje. Stanje naročil v vseh jeklarskih programih je ugodno in proizvodne zmogljivosti v vseh družbah Skupine Sij so polno zasedene do konca aprila. V nekaterih programih, kot so nerjavna debela pločevina, so naše proizvodne zmogljivosti zasedene do julija, v valjarskem programu orodnih in specialnih jekel v Sij Metalu Ravne pa celo do oktobra," pojasnjujejo. Ponovno občutno višje cene surovin in energentov ter nestabilne situacije na nabavnem trgu surovin zahtevajo premišljeno sprejemanje ustrezne politike oblikovanja prodajnih cen jeklarskih izdelkov in previdnost pri sprejemanju novih naročil, dodajajo. "Dnevno spremljamo dogajanje na evropskem in globalnem trgu, naši prodajniki so v redni navezi s ključnimi kupci, da skupaj poiščemo obojestransko ugodno rešitev. Prav tako smo v stalnem stiku z dobaviteljem zemeljskega plina, ki nas sproti obvešča o dinamiki dobav, pri katerih trenutno ni nobenih motenj. Situacija pa je nepredvidljiva, zato v Skupini Sij preučujemo možnosti alternativnih virov," pojasnjujejo v odgovorih na naša vprašanja o aktualnih razmerah.
Rusija in Belorusija pomenita za skupino razmeroma majhen trg, na katerem ustvarijo le dobra dva odstotka prihodkov od prodaje
Ni ne ruskih podjetij in ne ruskih bank
Sij je med vodilnimi proizvajalci nerjavnih in specialnih jekel v Evropi, približno 85 odstotkov prihodkov ustvari na tujih trgih, prisoten je na trgih v 70 državah. Rusija in Belorusija sicer za skupino pomenita razmeroma majhen trg, na katerem ustvarita le dobra dva odstotka prihodkov od prodaje. Sij je, kot so sicer izpostavili že v prvem odzivu za javnost, slovensko podjetje s solastniškim deležem Republike Slovenije. "V lastniški strukturi ni ruskih podjetij, odgovorne osebe pa nimajo političnih povezav z ruskimi oblastmi in niso podvržene nobenim sankcijam," so pojasnili in dodali tudi, da med njihovimi finančnimi viri ni ruskih bank. Kot je znano, je država po prodaji ostala v lastniški strukturi Sija (s četrtinskim deležem). Sij so v času prve vlade Janeza Janše, ko je bil gospodarski minister Andrej Vizjak, prodali ruski skupini Koks oziroma družini Zubicki. Prodaja ruskemu kupcu se je skozi celotno obdobje, tudi glede na rezultate poslovanja in vlaganja, izpostavljala za uspešno potezo.
Po nerevidiranih podatkih poslovanja je Skupina Sij v prvih devetih mesecih leta 2021 ustvarila 714,6 milijona evrov prihodkov od prodaje (34,2 odstotka več kot v istem obdobju lani). Doseženi EBIDTA je 73,5 milijona evrov, EBIDTA marža 10,3 odstotka in je za 4,4 odstotne točke višja kot v istem obdobju lani. V tem obdobju so za naložbe namenili 41,4 milijona evrov. V prvem polletju lani so poslovali z desetimi milijoni evrov dobička. Sindikat devetih tujih in domačih bank pod vodstvom NLB je z največjima jeklarskima družbama Skupine Sij, Acronijem in Metalom Ravne, nedavno podpisal novo sedemletno sindicirano pogodbo v vrednosti 230 milijonov evrov. S sredstvi nameravajo refinancirati obstoječi portfelj posojil, zagotoviti dodatne likvidnostne rezerve za dolgoročni razvoj skupine ter financirati investicije za izboljšanje okoljske učinkovitosti. Ob tem je Igor Malevanov, podpredsednik in izvršni direktor za finance v Skupini Sij, poudaril, da novo posojilo skupaj z že izdanimi obveznicami in komercialnimi zapisi zagotavlja dolgoročno financiranje in stabilnost, ki jo potrebujejo za rast in razvoj skladno s strategijo do leta 2025.