Iz Slovenije zabojniki, ležišča, spalne vreče, šotori ... Hrane, vode, oblačil nimajo v Petrinji kje skladiščiti. Iz Rdečega križa in Slovenske karitas čez 170 tisoč evrov

VČ, STA
31.12.2020 12:43
Rdeči križ Slovenije je danes nakazal 63.500 evrov na račun hrvaškega Rdečega križa za pomoč prizadetim v potresu. Donirali so posamezniki in podjetja iz vse Slovenije. Slovenska karitas pa je hrvaški pomagala s 110.400 evri. Zbiranje se nadaljuje.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Glina po rušilnem potresu.
Andrej Petelinšek

Republika Slovenija je Hrvaški za blažitev posledic torkovega rušilnega potresa na območju Petrinje zagotovila sredstva za začasno namestitev prebivalcev v vrednosti okoli 160.000 evrov, so sporočili iz vlade.

Najbolj dobrodošla so denarna sredstva

Hrvaška je za pomoč ob potresu zaprosila preko mehanizma EU na področju civilne zaščite. Slovenija se je na zaprosilo odzvala in je Hrvaški že posredovala pomoč v obliki bivalnih zabojnikov z razsvetljavo in ogrevanjem, zložljivih postelj, spalnih vreč, napihljivih šotorov in električnih grelcev, so navedli v upravi za zaščito in reševanje.

Kot so sporočili, je Rdeči križ Slovenije pri hrvaškem Rdečem križu preveril potrebe glede materialne pomoči. Odgovorili so, da materialne pomoči v obliki hrane, vode, oblačil in podobnega trenutno ne potrebujejo. Poleg tega bi problem predstavljala sprejem takšne pomoči in skladiščenje, saj so skladiščne in logistične zmogljivosti porušene. Zato je trenutno najučinkovitejša pomoč zbiranje denarnih sredstev, so dodali na upravi za zaščito in reševanje.

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je posredoval prošnjo hrvaške civilne zaščite, da se trenutna pomoč ustavi in se pomaga kasneje, saj bo odpravljanje posledic in s tem potreba po pomoči dolgotrajen proces. Tudi zaradi poškodovanih objektov na Hrvaškem nimajo možnosti skladiščenja in ustvarjanja zalog, je dejal na tiskovni konferenci o aktualnem stanju glede epidemije covida-19.

Šestan se je zahvalil vsem, ki so pomagali ali še želijo pomagati, tako sosednji Hrvaški v trenutni situaciji kot tudi ob vsaki nesreči pri nas.

Vse prek humanitarnih organizacij 

Zbiranje denarne pomoči poteka izključno preko humanitarnih organizacij, ki so v ta namen že objavile številke računov, so poudarili na upravi za zaščito in reševanje.

Prav tako za zdaj nista potrebni pomoč oseb in pomoč v tehniki (na primer gradbeni stroji), zato na upravi za zaščito in reševanje svetujejo, da društva in posamezniki ne odhajajo na območje potresa.

Rdeči križ Slovenije je danes nakazal 63.500 evrov na račun hrvaškega Rdečega križa za pomoč prizadetim v potresu. Donirali so posamezniki in podjetja iz vse Slovenije. Zbiranje se nadaljuje.

Vsi, ki želijo pomagati, lahko svoj prispevek nakažejo na transakcijski račun Rdečega križa Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, številka SI56 0310-0111-1122-296, odprt pri banki SKB. Kot namen naj navedejo Potres Hrvaška, za sklic pa SI00-96885.

Uporabniki mobilnih storitev A1, Telekom, Telemah in T-2 pa lahko prispevate tudi s poslanim SMS-sporočilom na 1919 z besedo SKUPAJ (1 evro) ali SKUPAJ5 (5 evrov).

Slovenska karitas pa je danes hrvaški karitas nakazala 110.400 evrov za pomoč ob potresu v Petrinji. Od tega je bilo 31.300 evrov zbranih s sporočili sms, 79.100 evrov pa z neposrednimi nakazili, so sporočili.

Slovenska karitas nadaljuje zbiranje sredstev, 4. januarja pa v trgovinah Mercator začenja zbiranje hrane, ki ne potrebuje hlajenja, in higienskih pripomočkov za pomoč prizadetim ob potresu.

Preko Slovenske karitas je mogoče pomagati s sporočilom sms in ključno besedo KARITAS5, poslano na številko 1919. Pri tem boste darovali pet evrov. Mogoče je pomagati tudi z nakazilom na transakcijski račun Slovenske karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, številka SI56 0214 0001 5556 761. Kot namen se navede Potres Petrinja, za sklic pa SI00 627.

Prizadetim po potresu na Hrvaškem pomagajo tudi slovenski rotarijci. Kot so sporočili društva Rotary Slovenija, so zbrali prvih 10.000 evrov, ki jih bodo danes poslali kriznemu štabu hrvaški rotarijcev.

V zbiranje pomoči po potresu na Hrvaškem se je vključilo tudi Združenje občin Slovenije (ZOS). V sredo je podalo pobudo vsem občinam v državi, naj po svojih močeh pomagajo prizadetim v potresu. Vodstvo združenja bo v ponedeljek odločalo o donaciji v višini 10.000, ki jih bo ZOS nakazal eni od najbolj prizadetih občin na Hrvaškem, so danes sporočili iz združenja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta