Janez Janša in Milan Kučan v prvi vrsti prisluhnila Dimitriju Ruplu

M.R., STA
14.03.2024 13:08

Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel je predstavil svojo novo knjigo z naslovom Voditelji Slovenije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Omerza, Peter Jambrek, Janez Janša in Milan Kučan na predstavitvi knjige Dimitrija Rupla. Ob Kučanu sedi članica uprave Mladinske knjige Karmen Pangos.
Saša Kovačič

V njej Dimitrij Rupel piše o Jožetu Pučniku ter nekdanjemu predsedniku države in vlade Janez Drnovšku. Pa tudi o nekdanjemu predsedniku republike Milanu Kučanu in trikratnemu predsedniku vlade Janezu Janši

Na štiri omenjene politike se je Rupel osredotočil tudi zato, ker so bistveno zaznamovali slovensko politično, kulturno in gospodarsko življenje po koncu hladne vojne. "Brez teh štirih ljudi slovenske države ne bi bilo," je poudaril.

Rupel meni, da bi knjiga lahko bila eden od priročnikov za slovensko zgodovino. "Vprašanja, ki jih odpiram, so izpitna vprašanja za bodoče državnike," je ocenil Rupel.

Na vprašanje, kakšne bi morale biti značilnosti dobrega državnika, je dejal, da sta bistveni vljudnost in pripravljenost sprejemati odločitve z opozicijo. Državniki so po njegovem mnenju "ljudje, ki jim ni mogoče očitati, da zlorabljajo svoj položaj. Zadnje čase pa je postala politična kultura, ki jih naši sedanji politiki uporabljajo, zelo trdi, neprijazni, bi rekel, uničevalni".

Predstavitve knjige sta se udeležila oba še živeča voditelja, ki sta bila aktivna tudi v času slovenskega osamosvajanja in poznejšega političnega življenja. Rupel je v knjigi med drugim objavil intervjuja, ki ju je opravil z njima. Oba sta Ruplu danes čestitala in dejala, da sta vesela te knjige. 

Janša je Ruplu čestital za pogum, saj da bo knjiga zagotovo spodbudila "reakcije". "Stvarnost je zelo komplicirana stvar in velikokrat jo razumemo šele po tem, ko postane zgodovina," je povedal Janša. Dodal je, da so nekatere stvari iz časa osamosvojitve splošno znane, nekatere pa, da poznajo tisti, "ki smo bili na določenih srečanjih, na nekaterih dogodkih, ko smo govorili z ljudmi". "Moram reči, da sem o tem ključnem času pred plebiscitom, po njem in v času vojne za Slovenijo in boja za mednarodno priznanje skoraj bistveno več izvedel po tem, ko sem bral razne spomine sodobnikov," je med drugim povedal Janša in potem predal mikrofon Kučanu.

"Vesel sem zaradi tega, ker je slovenska osamosvojitev velik in najpomembnejši projekt, ki smo ga Slovenci v svoji zgodovini uresničili. Bi rekel, da je kot drevo, ki raste ne iz dveh, ampak iz mnogih korenin. Zato se ga ne da razumeti preko enostranskega prikazovanja," pa je med drugim povedal Kučan.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta