Jasno z Andrejem: Kaj pomeni dve stopinji več

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lansko poplavljanje morja v Piranu.
Tomaž Primožič/fpa

Morje je za dve stopinji Celzija toplejše od dolgoletnega povprečja. Komu mar?! Mogoče vas bo samo zaskrbelo, kako bo s temperaturo morja poleti. Če je zdaj dve stopinji višja in če se je lani segrelo do 27 stopinj, potem … Pri 29 stopinjah ni ravno osvežilno, kajne? Pa lani je bilo tudi toplejše kot 27.

Če bi bila to edina skrb, bi bilo še dobro. Pač bi bili lahko dlje v vodi, tisti zmrznjeni pa bi sploh uživali. A kaj vse lahko povzroči dve stopinji toplejše morje? Temperatura morja seveda ne niha dnevno, je precej bolj stalna spremenljivka. Za segrevanje vode je potrebno veliko energije, prav tako se ohlaja počasi. Vsa nihanja, ki se pojavijo takole čez noč, lahko povzroči pri nas burja, ki odrine zgornjo, toplejšo plast morske vode stran od obale in na površje pride hladnejša iz globljih plasti. A to se zgodi tja do sredine poletja, potem je naše plitvo morje že dovolj globoko segreto in burja le redko povzroči ohladitev. Drugače je na Hrvaškem, kjer imajo kraško obalo in ponekod podvodne izvire sladke vode. Ta izvirska voda je seveda hladnejša in na takih območjih se v globini voda ne segreje, tako da se zaradi burje lahko morje na površini ohladi skoraj kadarkoli poleti ali jeseni. Pravzaprav se morje ne ohladi, ampak pride na površino hladnejša voda iz globljih plasti. A taki pojavi so krajevni in ne obsegajo velikih površin.

Poleti so meritve pokazale, da se je naše morje "pregrelo" do dna, torej se je tudi drugod, kjer je morje globlje, segrela debelejša plast vode kot nekoč. Ali povedano drugače, masa segrete vode se povečuje. Morje torej skladišči sončno energijo. Ta uskladiščena energija morda poleti ne bo toliko vplivala na vreme, a jeseni in pozimi, ko se kopno ohladi, bo morje delovalo kot veliko grelno telo, ki bo segrevalo zračne plasti nad vodo. In ker so pozimi zračne mase višje v ozračju hladnejše, postaja na tak način ozračje nestabilno, poveča se verjetnost za nastajanje ploh in neviht, seveda tudi močnejših. Več vode zaradi višje temperature morja izhlapi, zračna vlaga se poviša, zrak je nestabilen in zato postajajo nevihte pogostejše. Tudi vodne trombe, nalivi in vse ostalo, kar sodi zraven. Dve stopinji se zdi malo. A voda ima veliko toplotno kapaciteto, potrebno je veliko energije, da jo segrejemo. Poskusite si izračunati, kolikšna je prostornina, na primer, severnega Jadrana in koliko energije bi potrebovali, da bi to vodo segreli za dve stopinji. Ogromno in še več! In ta toplota je na voljo vremenu.

Kaj to pomeni za morske organizme, si tudi lahko predstavljamo. Če že nekatera drevesa v naših gozdovih, predvsem smreka, težko prenašajo vse toplejša poletja, vročino in tudi sušo, postajajo ranljivejša in se tudi pogosteje sušijo, potem je kot na dlani, da podobno velja za ribe, školjke, alge … v morju. Zaradi toplejših razmer prihajajo k nam nove vrste. Sožitje avtohtonih in takih novih vrst pa ni vedno prijazno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta