Jereb: V strokovni skupini razmišljamo o možnostih postopnega sproščanja epidemioloških ukrepov

STA, A.L.
09.02.2022 18:53

V strokovni skupini za covid-19 razmišljajo o možnostih postopnega sproščanja epidemioloških ukrepov, je dejal član skupine in vodja oddelka intenzivne terapije ljubljanske infekcijske klinike Matjaž Jereb. Ob tem je opozoril, da bo glavni kriterij morebitnega sproščanja predstavljalo stanje na covidnih oddelkih, ki je trenutno še resno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bor Slana/sta

Kot je v izjavi za medije nakazal Jereb, mnenja glede morebitnega sproščanja epidemioloških ukrepov znotraj skupine niso popolnoma enotna. V skupini sicer razmišljajo v smeri, da bi postopno ukinjali posamezne epidemiološke ukrepe.

Ključen kriterij naj bi kot doslej predstavljala zasedenost covidnih intenzivnih postelj. "V kolikor bo število kritično bolnih upadalo, potem seveda ni razloga, da ukrepov ne bi postopoma ukinjali," je poudaril. Več naj bi bilo jasnega v začetku prihodnjega tedna.

Ob tem pa je poudaril, da je še prezgodaj za ocene, kakšne bodo epidemiološke razmere v prihajajočih tednih.

Jereb posvaril, da covid-19 še vedno terja pazljivost

Razmere na covidnih oddelkih Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana sicer še vedno niso dobre, je povedal. Število covidnih bolnikov v največji slovenski bolnišnici še vedno počasi narašča, upad pa Jereb pričakuje konec meseca.

Na covidnih intenzivnih oddelkih UKC Ljubljana sicer še vedno prevladujejo bolniki, ki se tam zdravijo zaradi bolezni covid-19, in ne zaradi katere druge bolezni ob okužbi z novim koronavirusom. "Marsikdo od njih na teh oddelkih leži že več kot 14 dni, imamo bolnike ki ležijo že več kot mesec dni," je pojasnil.

Pri bolnikih, ki so bili na intenzivne oddelke UKC Ljubljana sprejeti v zadnjih 14 dneh, pa je stanje nekoliko drugačno. Tako so koronavirusno različico omikron doslej potrdili pri petih bolnikih. Pri enem od njih gre za klasično obliko in potek covida-19 s hudo prizadetostjo spodnjih dihal. Ostali štirje bolniki intenzivno zdravljenje potrebujejo zaradi drugih zdravstvenih težav, ob tem pa so okuženi s koronavirusom. Pri nekaterih bolnikih so preiskave, ki bodo pokazale, s katerim tipom koronavirusa so okuženi, še v teku.

Jereb je posvaril, da covid-19 še vedno terja pazljivost. "V tem trenutku si nikakor ne bi upal trditi, da je zadnji sev koronavirusa omikron samo ena oblika gripe," je poudaril in spomnil, da nas je covid-19 v zadnjih dveh letih že velikokrat presenetil.

Opomnil je, da nekatere posameznike covid-19 še vedno ogroža. Med njimi so kronični bolniki, starejši in imunsko komprimitirani bolniki, pri katerih po cepljenju ni pričakovati razvoja ustrezne imunske zaščite.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta