Tretjina dopustnikov si tujo valuto, če jo bodo potrebovali na dopustu, priskrbi že doma, pred odhodom na dopust. Približno četrtina pa uporabi kar bankomate v državah, kjer dopustujejo.
Čeprav v tujini vse več plačujemo s karticami, pa več kot 16 odstotkov Slovencev na dopustu uporablja izključno gotovino. A tudi tisti, ki raje plačujejo s karticami, občasno obiščejo bankomat.
Dvig gotovine brez nepotrebnih stroškov
Pri tem velja biti pozoren, da ob dvigu na bankomatu v tujini ne pride do nepotrebnih stroškov. Najbolje je dvig opraviti z debetno kartico, saj tako plačamo nižjo provizijo v primerjavi s kreditno kartico, poudarjajo v banki Intesa Sanpaolo, kjer so na podlagi rezultatov raziskave Masterindex in priporočilih Združenja bank Slovenije pripravili napotke o uporabi bankomatov v tujini.
O obračunu provizije ste pred dvigom obveščeni prek ekrana bankomata. Če se s plačilom provizije oziroma njeno višino ne strinjate, lahko prekinete postopek dviga gotovine.
Ob dvigu v državah, kjer lokalna valuta ni evro, bankomat ponudi izbiro za dvig gotovine brez konverzije (v lokalni valuti) oziroma s konverzijo. Vedno je smiselno izbrati dvig lokalne valute brez konverzije, saj bo v tem primeru pretvorba valut narejena po menjalnem tečaju kartične mreže, ki so praviloma ugodnejši od menjalnih tečajev lastnikov bankomata.
Lastnik bankomata, ki je lahko bančni ali nebančni, pa lahko zaračuna uporabnino bankomata, kar predstavlja dodaten strošek. Tako velja biti pozoren in izbrati bankomat, ki ne zaračuna dodatne provizije oziroma je ta čim nižja. O obračunu provizije ste pred dvigom obveščeni prek ekrana bankomata, zato bodite pozorni na obvestila. Če se s plačilom provizije oziroma njeno višino ne strinjate, pa lahko prekinete postopek dviga gotovine.
Če na bančnem avtomatu zaznate kakršnekoli spremembe ali odstopanja od običajnega videza ali delovanja bančnega avtomata, vzemite kartico in izberite drug avtomat.
Varna uporaba bankomata
Večina izmed priporočil za varno uporabo bankomatov v tujini velja tudi za uporabo bankomatov doma. V manj poznanih okoljih pa je treba izbiri bankomata nameniti še nekoliko več pozornosti, tako z vidika stroškov kot tudi varnosti.
Izbirajte bankomate, ki stojijo na obljudenem in dobro osvetljenem mestu. Do bančnega avtomata, nameščenega v zaprtem prostoru, pridete tako, da si vrata odprete s potegom ali vstavljanjem plačilne kartice v režo, za odpiranje vrat pa nikoli ni treba vnesti številke PIN. "Če je na vratih naprava, ki od vas zahteva vnos številke PIN, tega ne storite, ampak o tem obvestite katerokoli banko," opozarjajo v banki Intesa Sanpaolo.
Izbirajte bankomate, ki stojijo na obljudenem in dobro osvetljenem mestu. Do bančnega avtomata, nameščenega v zaprtem prostoru, pridete tako, da si vrata odprete s potegom ali vstavljanjem plačilne kartice v režo, za odpiranje vrat pa nikoli ni treba vnesti številke PIN.
Pri vnosu številke PIN zakrijte tipkovnico
Bančni avtomat uporabljajte sami. "Če ga ne znate uporabljati, ne sprejemajte pomoči mimoidočega, temveč se o uporabi raje poučite v svoji banki. Pred uporabo preglejte bankomat za morebitne nenavadne naprave ali znake posega. Bodite pozorni na reže za kartice, tipkovnice in kamere," opozarjajo. Če na bančnem avtomatu zaznate kakršnekoli spremembe ali odstopanja od običajnega videza ali delovanja bančnega avtomata, denimo plačilno kartico težje vstavite v avtomat, na avtomatu so naprave ali stvari, ki jih običajno ni tam, če opazite neobičajno postavitev kamer ali neobičajno režo, v katero se vstavlja plačilna kartica, vzemite kartico iz bančnega avtomata in izberite drug avtomat. O tem čim prej obvestite banko, ki je lastnica bankomata in dogodek prijavite, še dodajajo.
Če vam bankomat ne vrne plačilne kartice (zaradi ovire, nameščene na reži za sprejem plačilne kartice), ob ali na njem pa je nalepljeno navodilo, da ponovno vnesite PIN številko, tega ne storite. Enako velja, če vam ponoven vnos PIN številke predlaga oseba, ki se nahaja v bližini in se predstavlja za bančnega delavca. V obeh primerih takoj obvestite najbližjo enoto banke ali policijo, svetujejo v banki.
Če vam bankomat ne izplača gotovine...
Če vam bančni avtomat kljub odobritvi storitve ne izplača gotovine, najprej preverite stanje na svojem računu oziroma na mobilnem telefonu preverite, če ste prejeli sporočilo o dvigu gotovine, če ste uporabnik storitve varnostni SMS. "Če je vaše stanje na računu nespremenjeno in je bila torej storitev neuspešna oziroma prekinjena, se je to zgodilo najverjetneje zaradi bankomata v okvari ali pomanjkanja gotovine v njem," pojasnjujejo.
Če pa ugotovite, da je stanje na računu spremenjeno oziroma je bil želeni znesek odobren, a ne tudi izplačan, pa o dogodku nemudoma obvestite svojo banko. V primeru suma zlorabe oziroma suma, da je v reži bankomata za izplačilo gotovine vstavljena ovira, pa, če je to možno, počakajte pri bančnem avtomatu tako dolgo, da pride na kraj dogodka interventna služba banke ali hranilnice oziroma policija. Če se to zgodi v tujini, o tem obvestite policijo in ravnajte po nasvetu policije, dodajajo v banki.