Za samotestiranje na covid-19 se je v osnovnih šolah pri nas doslej odločilo nekaj več kot 30 odstotkov učencev, v srednjih šolah pa nekaj več kot petina. Približno petina je tudi tistih, ki so se za samotestiranje odločili v osnovnih šolah s prilagojenim programom.
V zadnjem tednu maja so osnovne šole, osnovne šole s prilagojenim programom in zavodi za izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami skupno prejele 125.400 testov za samotestiranje osnovnošolcev, razdelili so jih 61.764, so povedali na ministrstvu za izobraževanje.
V osnovnih šolah je teste prevzelo 31,06 odstotka učencev, v osnovnih šolah s prilagojenim programom 22,23 odstotka, v zavodih za izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami pa 20,38 odstotka.
V 84 odstotkih srednjih šol, za katere ima ministrstvo za izobraževamje podatke, se je za samotestiranje doslej odločilo 21,15 odstotka dijakov, kar je 0,85 odstotka več kot teden prej. Ministrstvo je sicer v prvem naročilu kupilo 147.216 testov za samotestiranje dijakov, kar je dvakrat več od števila dijakov v Sloveniji, v drugem naročilu pa še 21.775 testov.
Samotestiranje osnovnošolcev in dijakov ni obvezno, ga pa priporočajo vsem, ki virusa covid-19 še niso preboleli, tistim, ki so ga že, a je od okužbe minilo več kot šest mesecev, ter dijakom, ki niso cepljeni.
Izvajanje testiranja priporočajo v nedeljo zvečer ali ponedeljek zjutraj, za samotestiranje pa mora biti posameznik zdrav in brez znakov okužb. Ob morebitnem pozivnem rezultatu mora šolar na kontrolni test PCR.