S šestimi glasovi proti trem je ustavno sodišče v zadevi, ki jo je vložil Policijski sindikat Slovenije, odločilo, da je bil člen iz odloka vlade o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 v neskladju z ustavo.
Policijski sindikat je zatrjeval, da vlada s spornim odlokom le za zaposlene v državni upravi zahteva izpolnjevanje pogoja bodisi prebolevnosti bodisi cepljenja, ne pa tudi testiranja, torej PC namesto PCT.
No, odlok vlade je prenehal veljati, ko je ustavno sodišče še odločalo. A je vseeno videlo pomembno ustavnopravno vprašanje, odločilo pa nazadnje le, da pogoj PC ni bil sprejet v skladu z zakonom o nalezljivih boleznih, kjer je na primer že pravna podlaga za obvezno cepljenje kot pogoj za opravljanje določenih poklicev, oziroma da druge pravne podlage, na katere se je sklicevala vlada, v tem primeru ne zadoščajo.
Ni se pa ustavno sodišče opredelilo do vprašanja, ali bi bil ukrep PC, če bi bil odrejen na ustrezni zakonski podlagi, ustavno dopusten.
Koritnik po odločitvi ustavnega sodišča: Najti bomo morali neke skupne rešitve in to hitro
Minister za javno upravo Boštjan Koritnik odločitev ustavnega sodišča glede vladnega odloka za uvedbo pogoja preboleli ali cepljeni (PC) za zaposlene v državni upravi spoštuje. To pa po njegovih besedah nikakor ne pomeni, da ta ukrep ne bi bil koristen. "Najti bomo morali neke skupne rešitve in to hitro," je poudaril minister.
V odzivu na odločitev ustavnega sodišča je Koritnik dejal, da je zadovoljen, da je ustavno sodišče sprejelo vsebinsko odločitev. Želel bi si sicer, da bi se to zgodilo nekoliko prej. Ob tem pa je poudaril, da "nikakor ni bilo rečeno, da je tak ukrep nesorazmeren ali neprimeren, nekoristen".
Pogoj PCT za zaposlene v državni upravi je bil eden od ukrepov, sprejet kot akt delodajalca. Ministra žalosti, da argumenti ustavnega sodišča niso prepričali, ker bi bil ukrep potreben. Po Koritnikovih besedah lahko tudi v tujini vidimo, kako se ukrepi stopnjujejo, od pogoja PC za posamezne dejavnosti do pogoja PC širše za celotni javni sektor.
Trenutna epidemiološka situacija je žal takšna, da bomo potrebovali neke skupne rešitve. In te bomo morali najti hitro, je poudaril.
Proti odločitvi US so glsovali sodniki ddr. Klemen Jaklič, dr. Rok Svetlič in Marko Šorli. Jaklič pravi, da je odločba smrtonosen pravni formalizem v času, ko covid-19 zahteva 20 življenj na dan. Po njegovem "zakonskih podlag za vzpodbujanje cepljenja zaposlenih v državni upravi, torej v lastnih vrstah, kjer vlada skupaj z ministrstvi v razmerju do delavcev nastopa kot delodajalec, kar mrgoli".
Policijski sindikat je odločitev ustavnega sodišča danes na Twitterju označil za zmago pravne države. V današnjem sporočilu za javnost iz odvetniške družbe Pirc Musar & Lemut Strle, ki je v zadevi zastopala policijski sindikat, so med drugim izpostavili, da je sodišče poudarilo, da gre za pomembno precedenčno ustavnopravno vprašanje, saj se v prihodnosti, v zvezi z akti podobne narave, utegnejo zastavljati podobna vprašanja.