Korupcija v zdravstvu: "Bila je donacija, ne podkupnina"

Damijana Žišt Damijana Žišt
13.01.2020 16:57

Obtoženi ortoped Rok Vengust je prav tako kot pred njim že štirje obtoženi zdravniki danes na ljubljanskem sodišču trdil, da očitki iz obtožnice ne držijo

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Obtoženi zdravnik Rok Vengust na zatožni klopi ljubljanskega okrožnega sodišča. 
Robert BALEN

Zdravnik​ Rok Vengust, vodja oddelka za kirurgijo hrbtenice na ljubljanski ortopedski kliniki, ki je obtožen, da je od podjetja Emporio Medical večkrat zahteval nedovoljene nagrade v višini 32.884 evrov v zameno za dobavo materiala za hrbtenično kirurgijo proizvajalca Madtronic, je danes na ljubljanskem okrožnem sodišču, kjer mu sodijo, zanikal krivdo.
Enainpetdesetletni Vengust se je skupaj s še šestimi zdravniki, dvema nekdanjima prokuristoma podjetja Emporium Medical, lekarnarko in sinom obtoženega zdravnika znašel v kazenskem postopku zaradi sumov kaznivih dejanj korupcije v zdravstvu, sume katerih natanko obrazloži tožilec specializiranega državnega tožilstva Iztok Krumpak na 500 strani dolgi obtožnici. Vengust naj bi bil prejemal podkupnino od oktobra 2008 do 30. septembra 2012 na različne načine, in sicer v gotovini od obtoženega Darka Žafrana, Emporio Medical mu je plačeval naročnino za različne strokovne revije, stroške novoletne zabave in drugo.
Obtoženi je danes med drugim povedal, da naj bi mu bil Žafran nekajkrat ponujal denar v zameno za naročilo materiala za njihovo kliniko oziroma naj bi ga bil nagovarjal, da v tujini odpre bančni račun, vendar je vse odklonil. Potem pa mu je Žafran ponudil, da lahko Emporium Medical plačuje naročilo dragih strokovnih revij, na kar je pristal. So pa revije v knjižnici klinike in imajo vsi dostop do njih, tako da niso bile samo zanj. Glede sporne novoletne večerje pa je povedal, da so se v podjetju Emporium Medical ponudili, da jo plačajo, vendar je to bila donacija, ne pa podkupnina.
Sicer pa je prvoobtoženi 55-letni zdravnik Zoran Milošević, vodja dejavnosti intervencijske nevrologije UKC Ljubljana. V obtožnici so se poleg njega in Vengusta znašli še predstojnik ortopedske klinike UKC Ljubljana, 61-letni Vane Antolič, ortoped v novomeški bolnišnici, 46-letni Gregor Kavčič, upokojeni travmatolog v celjski bolnišnici, 71-letni Miodrag Vlaović, 58-letni Samo Karel Fokter, nekdanji vodja ortopedije v celjski bolnišnici, vodja lekarne v Ortopedski bolnišnici Valdoltra, 49-letna Nataša Faganeli, ortoped iz Valdoltre, 48-letni Robert Janez Cirman, 26-letni študent Mihael Štamberger Milošević, sin Zorana Miloševića, nekdanja komercialista v Emporiu Medical, 41-letni Darko Žafran in 57-letna Jana Šturm, nekdanja zakonita zastopnica Emporia Medical, danes prokuristka, zaposlena v družbi Advanta, ki se ukvarja s prodajo medicinskih pripomočkov na debelo.
Zoran Milošević naj bi bil glede na očitke v obtožnici prejel najvišjo podkupnino, in sicer nekaj več 143 tisoč evrov, v zameno za pridobitev poslov dobave medicinskega materiala za zapiranje možganskih anevrizem proizvajalca Boston Scientific/Target Therapeutics. Pripomočke je dobavljala firma Emporio Medical.
Predsednica senata okrožna sodnica Dejana Fekonja je zaradi smotrnosti postopka obtožene razdelila v tri skupine. Tako se je v petek začelo sojenje Antoliču, Vlaoviću, Fokterju, Cirmanu, Žafranu in Vengustu, ki pa je svoj zagovor podal danes. Vlaović se ni zagovarjal, preostali so očitke tožilstva zanikali. Sojenje se nadaljuje v ponedeljek z zaslišanjem prič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta