Drugi dan, nov primer, isti akterji (Matjažu Kovačiču in Mateju Raščanu, ki sta bila na sodišču že včeraj, se je tokrat pridružila še Manja Skernišak) in isti argumenti. Današnji predobravnavni narok na mariborskem okrožnem sodišču se je zaključil, ko je odvetnik obtožene Manje Skernišak, nekdanje članice uprave NKBM, zahteval izločitev predsednice sodnega senata Vanje Verdel Kokol. Razlog? Ker je v tem primeru že odločala, namreč kot članica zunajrazpravnega senata o pritožbi o uvedbi sodne preiskave. Takrat se je že seznanila z dokazi, odločala je tudi o verjetnosti, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, zato so po mnenju odvetnika Valterja Bogataja podane okoliščine, ki ustvarjajo dvom o nepristranskosti predsednice senata. "Tudi zgolj vtis o pristranskosti je izločitveni razlog," je argumentiral odvetnik.
Tokrat je sodišče obravnavalo tako imenovani primer Monera, ko je NKBM leta 2008 podjetju Monera v lasti Mateja Raščana preko posrednikov priskrbela skupaj 13 milijonov evrov denarja, ki ga banka na to ni dobila vrnjenega. Najprej je Raščan preko družbe Pom-Invest dobil 7,5 milijona evrov posojila za nakup Dela Revij, nato pa še 5,5 milijona evrov kot kupnino za delnice, ki po mnenju tožilstva niso imele vrednosti in je šlo le za fiktiven posel, da so denar spravili do Raščana, da je lahko ta kupil preostanek deleža v podjetju Delo Revije. Matej Raščan sicer zaradi oškodovanja Dela Revij prestaja štiriletno zaporno kazen. Oktobra 2017 je bil spoznan za krivega, da je z zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti nekdaj uspešno družbo Delo Revije, ki je končala v stečaju, oškodoval za več kot 34 milijonov evrov.
Obtoženi Kovačič zatrjuje, da NKBM ni bila oškodovana, tožilec Krumpak trdi povsem drugače.
Matjaž Kovačič je znova zatrdil, da banka, ki jo je vodil, s posli ni bila oškodovana, kar naj bi dokazovalo tudi to, da NKBM pozneje v stečaju podjetja Monera ni prijavila terjatev. Posojilo pa se je po njegovem "knjižno" poplačalo, kar piše tudi v obtožnici. Tožilec Iztok Krumpak je to po razpravi v izjavi pred sodiščem odločno zavrnil. "Banka ni dobila vrnjenega niti evra. Terjatve so bile prenesene na DUTB. NKBM je bila oškodovana za 13 milijonov evrov," je povedal Krumpak. Ki je v sodni dvorani utemeljil obtožbo z besedami, da sta Matjaž Kovačič in Manja Skernišak mimo internih aktov banke priskrbela 7,5 milijona evrov posojila Moneri Mateja Raščana, čeprav sta vedela, da družba nima premoženja, niti zaposlenih, da ima celo negativni kapital in da zato denarja ne bo mogla vrniti. Posojilo je bilo zavarovano z delnicami Delo Revij, ki na borzi niso kotirale. Zato sta obtožena kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic, Matej Raščan pa pomoči pri tem dejanju.
Odvetnik Matjaža Kovačiča Črt Šatej je sicer ponovil že včeraj slišane argumente, zakaj naj sodišče izloči dokaze, ki so jih preiskovalci našli na strežnikih NKBM; ker obtoženi Kovačič in njegov zagovornik nista bila prisotna pri preiskavi zaseženih strežnikov. Sodeč po razpravi gre za ključna sporočila, ki so si jih izmenjevali vpleteni v posle med NKBM in Monero. Tožilec specializiranega državnega tožilstva Krumpak je tudi te argumente obrambe zavrnil, saj da morajo v skladu s postopkom obtoženi biti prisotni pri zasegu gradiva, pri preiskavi gradiva pa ne.
Tako Manja Skernišak kot Matjaž Kovačič in Matej Raščan so se sicer izrekli za nedolžne, preden je sodnica Vanja Verdel Kokol prekinila obravnavo, saj mora pred nadaljevanjem v skladu s postopkom predsednica sodišča odločiti, ali bo upoštevala zahtevo za izločitev predsednice sodnega senata ali ne. Tožilec Krumpak je odločno zavrnil navedbe obrambe in nasprotoval izločitvi sodnice z utemeljitvijo, da zakonsko navedeni razlogi za izločitev niso podani. Po njegovem gre za pričakovani manever zavlačevanja, kar pa je odvetnik Manje Skernišak Valter Bogataj po koncu naroka v izjavi pred sodiščem zanikal; po njegovem gre zgolj za spoštovanje temeljnih postulatov kazenskega postopka, s katerim se zagotovi pošteno sojenje.