KPK ustavila postopek, Tomaž Vesel: Dobra priložnost za opravičilo nekaterih političnih akterjev

12.05.2021 10:31
V primeru predsednika računskega sodišča protikorupcijska komisija ni ugotovila nezdružljivosti funkcij, ker zakon poklicnemu funkcionarju ne prepoveduje opravljanja funkcije člana nadzornega odbora. Odzvala sta se Tomaž Vesel in Janez Janša.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednik Računskega sodišča RS Tomaž Vesel
Robert Balen

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je zaključila obravnavo suma nezdružljivosti funkcije predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela z opravljanjem funkcije predsednika odbora za revizijo in skladnost pri Mednarodni nogometni zvezi Fifa. Ker ni ugotovila kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, je postopek ustavila, so sporočili iz KPK.

Zaradi zaznanih korupcijskih tveganj in pomanjkljivosti zakonodaje v tem in preteklih postopkih, ki jih je vodila, pa bo pristojnim posredovala pobudo za ustreznejšo ureditev zakonodaje: da se po potrebi opredeli tudi sprejemljiva višina dohodkov, ki jih poklicni funkcionar pri opravljanju dodatne dejavnosti lahko pridobi. KPK bo v pobudi opozorila tudi na različno sankcioniranje imenovanih in voljenih funkcionarjev v primerih zaznanih kršitev v povezavi z nezdružljivostjo opravljanja funkcij, prepovedjo članstva in dejavnosti.

Komisija je s postopkom v zvezi z Veselom začela konec leta 2020 po več prejetih prijavah. V predhodnem preizkusu je pridobila pojasnila predsednika računskega sodišča in različnih državnih organov, preučila je statut in organizacijsko ureditev Fife, področno zakonodajo in pridobila druge relevantne podatke. V ugotovitvah, ki jih je senat sprejel na seji 10. maja letos, se je opredelila do dejstev in okoliščin, ki so kazali na sume kršitev nezdružljivosti funkcij in integritete.

Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije določa, da poklicni funkcionar ne sme biti član oziroma opravljati dejavnosti upravljanja, nadzora ali zastopanja v gospodarskih družbah, gospodarskih interesnih združenjih, zadrugah, javnih zavodih, javnih skladih, javnih agencijah in drugih osebah javnega ali zasebnega prava, razen v društvih, ustanovah in političnih strankah. Glede na namen ustanovitve in način delovanja Fifa ustreza pravnoorganizacijski obliki ustanove, zato v primeru predsednika računskega sodišča protikorupcijska komisija ni ugotovila nezdružljivosti funkcij, ker zakon poklicnemu funkcionarju ne prepoveduje opravljanja funkcije člana nadzornega odbora.

Zakon sicer poklicnim funkcionarjem prepoveduje opravljanje dodatne pridobitne dejavnosti, vendar pa izjemoma dovoljuje opravljanje športne pridobitne dejavnosti. V konkretnem primeru pa, tako KPK, kljub prejetemu plačilu za opravljanje funkcije predsednika odbora za revizijo in skladnost pri Fifi ne gre niti za športno niti za pridobitno dejavnost. 

Višina plačila ni relevantna, so še odločili, saj v skladu z veljavnimi zakonskimi določbami ne predstavlja kriterija presoje in se glede na razmere v posameznih državah lahko bistveno razlikuje.

O domnevnem pisnem mnenju KPK, ki naj bi bilo v preteklosti izdano v povezavi s to zadevo, pa iz KPK sporočajo, da s takšnim dokumentom ne razpolagajo niti ga na poziv komisije ni predložil predsednik računskega sodišča. Ravnanja, kot so zavajanje in podajanje neresničnih izjav funkcionarjev, lahko komisija obravnava kot sum kršitve integritete.

Ker pa v konkretnem primeru ni mogoče v popolnosti ovreči trditve o obstoju dokumenta (izdajo mnenja je potrdil nekdanji predsednik KPK, prav tako se je nanj v svojih prijavah sprememb premoženjskega stanja skliceval predsednik računskega sodišča), komisija javnih navedb in sklicevanja na dokument, ki kasneje ni bil predložen, ni mogla šteti kot zavajanje in postopka s področja suma kršitve integritete ni uvedla.

Kmalu se je oglasil premier. Janez Janša je tvitnil, češ da pri "prvorazrednih" očitno ni nič problem ...

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta