Jutri in v četrtek sicer še ne bo zelo vroče, pojavljale se bodo tudi krajevne nevihte. Od petka do četrtka prihodnji teden pa se bo vročina predvidoma stopnjevala. "Obetajo se nam jutranje temperature okoli 20 in popoldanske okoli 35 stopinj Celzija," so opozorili.
Kdaj se bo vročina končala in kako burni vremenski procesi bodo pri tem nastali, še ni povsem gotovo, dodajajo, hkrati pa pojasnjujejo, da večina izračunov predvideva prihod atlantske vremenske motnje s padavinami in osvežitvijo nekje v drugi polovici prihodnjega tedna, torej po dnevu Marijinega vnebovzetja.
Najtoplejši julij - vsaj od leta 1950
Letošnji julij je bil po delnih in še ne povsem preverjenih podatkih na državni ravni najtoplejši vsaj od leta 1950, nadpovprečno osončen in podpovprečno namočen, so navedli na Agenciji RS za okolje (Arso).
Odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja med letoma 1991 in 2020 je julija na državni ravni znašal 2,5 stopinje Celzija. Za 0,2 stopinje Celzija je julij 2024 prehitel dozdajšnji najtoplejši julij, ki je bil leta 2015. Odklon je tedaj znašal 2,3 stopinje Celzija. Naslednji najtoplejši julij pa je bil leta 2022, ko je odklon znašal dve stopinji Celzija.
Najhladnejši juliji v tem obdobju so bili v letih 1954, 1960 in 1978, hladneje je bilo za okoli 3,4 stopinje Celzija.
Po toplih julijih v letih 1950 in 1952 je bil do okoli leta 1970 temperaturni trend negativen, od takrat pa so se juliji ogreli za približno 3,5 stopinje Celzija. Glede na primerjalno obdobje med letoma 1991 in 2020 je bila v 20. stoletju le peščica nadpovprečno toplih julijev.
Prostorsko gledano je bil letošnji julij povsod toplejši od dolgoletnega povprečja, odklon je večinoma znašal med dve in tri stopinje Celzija.
Julij je bil skoraj povsod v državi izjemno topel, le ponekod v Slovenskem primorju, Karavankah, zahodnem delu Kamniško-Savinjskih Alp in Savski dolini zelo topel.
Glede padavin pa na Arsu navajajo, da je bila njihova višina julija na državni ravni pod dolgoletnim povprečjem.
Temperature morja bodo v prihodnjih dneh naraščale
Temperatura slovenskega morja je trenutno zaradi občasnega vpliva vetra ustaljena, giblje se med 27 in 28 stopinjami Celzija. Ta trend pa se bo ob koncu tedna zardi ogrevanja ozračja vseeno obrnil navzgor.
Čeprav temperaturni rekord morja tudi tokrat ne bo presežen, pa je hidrolog na Arsu Andrej Golob povedal, da je možno, da temperatura slovenskega morja ob koncu tedna oziroma v začetku prihodnjega tedna doseže 30 stopinj. Ob tem je spomnil, da smo letos že podrli en rekord, in sicer se je julija slovensko morje kar sedem dni zapored ogrelo nad 30 stopinj. Rekordno temperaturo morja so sicer izmerili 17. julija 2010, ko se je ogrelo na 31,1 stopinje Celzija.