Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je po več dneh špekulacij, da se mu maje stolček, podal odstopno izjavo. Še pred dnevi se je Bešič Loredan na Brdu pri Kranju sestal s predsednikom vlade Robertom Golobom, s katerim sta se na štiri oči pogovorila o interpelaciji zoper ministra, ki so jo vložili v opozicijski SDS. Premier in minister sta se strinjala, da gre za nov manever SDS, s katerim nadaljujejo politizacijo namesto iskanja rešitev za zdravstvo.
Z Bešičem Loredanom nezadovoljni tudi poslanci Svobode
A kljub temu minister na sredinem internem sestanku funkcionarjev Gibanja Svoboda na Brdu pri Kranju očitno ni dobil podpore največje vladne stranke. Ministra je k odstopu večkrat pozval predsednik strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj, njegove zamenjave pa so si želeli tudi v civilni mreži Glas ljudstva in Inštitutu 8. marec. Do ministrovih potez so bili kritični tudi v Levici, nezadovoljstvo z Bešičem Loredanom pa naj bi naraščalo tudi v poslanski skupini Gibanja Svoboda.
Bešič Loredan je za Radio Slovenija povedal, da se je danes sestal z Golobom. Srečanje naj bi bilo kratko, Golob mu je v podpis ponudil odstopno izjavo. Bešič Loredan je dejal, da jo je samo podpisal in zapustil srečanje. Do odstopa ministra prihaja dan po tem, ko je koaliciji v državnem zboru uspelo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje, kot smo ga poznali do zdaj.
Odziv Danijela Bešiča Loredana
"Prenova slovenskega zdravstvenega sistema je najbolj pomemben strukturni korak v zadnjih 30 letih naše države. Ampak če želimo narediti ta nujni korak, ga moramo narediti skupaj. Kot država moramo sprejeti odločitev, ali nam je pomemben vsak državljan posebej ali pa na prvo mesto postavljamo interesne centre moči in zasebne interese. Jaz sem to odločitev že sprejel, sprejel sem jo pred enim letom. Zame napredek države nima alternative. Na prvo mesto sem takrat – kot človek in kot zdravnik - in danes – tudi kot politik - postavil Slovenke in Slovence. To pričakujem tudi od vseh ostalih predstavnikov slovenske vlade, ki morajo slediti interesom državljank in državljanov. Kot minister za zdravje želim izboljšati slovenski zdravstveni sistem in ga približati tistim, ki si to zaslužijo – državljankam in državljanom. Ampak če tega na svoji poziciji trenutno ne morem storiti, nisem več pripravljen opravljati te funkcije. Danes sem v prisotnosti predsednika vlade podpisal odstopno izjavo, da odstopam z mesta ministra za zdravje in podpredsednika slovenske vlade. Zahvaljujem se poslankam in poslancem, ki so nas podpirali in z nami konstruktivno sodelovali. Želim si, da tisti, ki ostajajo v bitki za državljane, ohranijo pogum in se še naprej borijo izključno za interese ljudi. Vem, da smo skupaj z ekipo ministrstva za zdravje naredili vse, kar je bilo v naši moči, in hkrati se zahvaljujem državljankam in državljanom za izkazano zaupanje."
Golob: Do razhajanj je prišlo pri interventnem zakonu
Predsednik vlade je odstop Bešiča Loredana komentiral z besedami, da so si v Svobodi krepitev javnega zdravstva postavili za ključni cilj in prioriteto že pred volitvami, nato pa tudi za prvo prioriteto nove vlade in koalicije. Po njegovih besedah sta z Bešičem Loredanom opravila več pogovorov: "Žal sva ugotovila, da imava različne poglede, kako doseči cilj, ki se mu reče krepitev javne zdravstvene mreže." O isti temi so se po njegovih besedah v sredo več ur pogovarjali znotraj poslanske skupine Svoboda. Ta je bila po premierjevih besedah enotna, da obstaja samo ena pot, in sicer pot krepitve javne zdravstvene mreže prek močnejših in bolje organiziranih javnih zavodov, ne pa prek krepitve zasebnikov.
Odziv Jaše Jenulla
"Čestitke vladi za načelno potezo, ki končno vzbuja upanje za prihodnost javnega zdravstva. Loredan Bešič je moral stran! Odstop 'ministra za zdravniške lobije in dobičkarje' je nujni prvi korak k realizaciji vladnih zavez za reševanje javnega zdravstva (ločitvi javnega od zasebnega, ukinitev dvoživk itd.). Novi minister ali ministrica ne bi smel biti iz zdravniškega ceha, ampak bi moral dejansko zastopati interese in potrebe vseh pacientk in pacientov," se je na odstop ministra za zdravje odzval aktivist Jaša Jenull, prvi obraz civilne mreže Glas ljudstva, ki je nase opozoril med protesti kolesarjev v času tretje Janševe vlade.
"Poslanska skupina Svoboda in vlada sta glede tega enotni, z reformami gremo naprej na način, kot smo ga zastavili pred letom dni," je poudaril Golob in dodal, da je iz tega vidika današnji odstop ministra v resnici logičen in tudi pričakovan. Golob je potrdil, da je Bešiču Loredanu sam izročil vnaprej napisano odstopno izjavo in da jo je po tem, ko jo je minister podpisal, tudi sprejel in poslal v parlament. Po njegovih besedah se bo državni zbor z odstopom ministra seznanil prihodnji teden, takrat pa bodo na vrsto prišli tudi pogovori o tem, kdo bo vodenje ministrstva za zdravje prevzel v prihodnje. Ob tem je zanikal navedbe, da naj bi odstop ministra zahtevali v strateškem svetu za zdravstvo in da so člani sveta v nasprotnem primeru zagrozili s svojim odhodom.
15. minister za zdravje
Danijel Bešič Loredan je bil 15. slovenski minister za zdravje od leta 1990. Gre za zahteven resor, kjer so bili tudi v preteklosti odstopi ministrov pogosti. Dvakrat je bil za ministra imenovan Andrej Bručan, trikrat Tomaž Gantar, funkcijo ministra za zdravje pa so trikrat začasno opravljali tudi premierji.
Na vprašanje, kaj odstop Bešiča Loredana pomeni za izvajanje zdravstvene reforme, je Golob odgovoril, da se je reforma že do zdaj izvajala na več nivojih. Kot je spomnil, je državni zbor včeraj po dolgih desetletjih dopolnilno zavarovanje ukinil na predlog poslancev Svobode in ne na predlog ekipe z zdravstvenega ministrstva. Ko gre za Bešiča Loredana, je Golob poudaril, da je do razhajanj prišlo pri interventnem zakonu za skrajševanje čakalnih vrst: "Interventni zakon ni bil popoln neuspeh, še manj popoln uspeh. Ravno pri oceni, ali je bilo dobro, da se je toliko sredstev prelilo k zasebnikom prek interventnega zakona, sva se z ministrom pomembno razšla."
Brecelj: Bešič Loredan ne bi izpeljal zdravstvene reforme
Bešič Loredan je že drugi minister vlade Roberta Goloba, ki odhaja s položaja. Pred njim je položaj notranje ministrice zapustila Tatjana Bobnar. Z ministrstev je sicer odšlo tudi nekaj državnih sekretarjev, med njimi pa je najbolj odmeval odstop državnega sekretarja na ministrstvu za finance Tilna Božiča. Med glasnimi kritiki Bešiča Loredana je bil tudi predsednik strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj. Slednji je za Večer poudaril, da je bil odstop ministra neizbežen, je pa zavrnil navedbe, da naj bi člani sveta slovo Bešiča Loredana pogojevali s svojim odhodom iz strateškega sveta. "Njegov odstop sem zahteval samo jaz, to ni bil sklep strateškega sveta. Res je, da smo bili zelo zafrustrirani in nezadovoljni z delom ministra, a tako radikalnega sklepa nismo nikoli sprejeli. Njega mi sicer praktično sploh nismo zanimali," je poudaril Brecelj.
Po njegovih besedah Bešič Loredan ni minister, ki bi lahko izpeljal novo zdravstveno reformo, še več, določene spremembe je celo blokiral. "Z njim reforme zagotovo ne bi bilo, z novim ministrom pa bi se to moralo zgoditi, če bo sledil temu, kar je zastavil predsednik vlade. Bešič Loredan pa tega tisoč-procentno ne bi naredil," je dejal Brecelj in dodal, da ne ve, ali je Golob že izbral ministrovega naslednika. "Predsednik vlade je res prevzel reformo zdravstva, pri tem mu veliko pomaga tudi poslanka Svobode Tamara Kozlovič, in če bosta peljala to svojo pot naprej, mislim, da lahko pričakujemo kakšne rezultate. Če bo novi minister sledil temu, kar je zastavil predsednik vlade, potem mislim, da bo uspešen," je še dodal Brecelj.
Nekdanji zdravstveni minister in član iniciative Glas ljudstva Dušan Keber je ocenil, da je odstop ministra pozen, vendar pa ne prepozen. "Vlada ima pred seboj še tri leta, da pomembno zasuka usmeritve, ki jih je doslej diktiral minister za zdravje. Iz izjav predsednika vlade smo razumeli, da se predsednik vlade vsaj v celoti ni strinjal s pogledom ministra, kar seveda vzbuja upanje, da bo za bodočega ministra dejansko izbral takšno osebo, ki jo bo vodil interes, da ohrani in okrepi javno zdravstvo. Seveda pa je bistvenega pomena, kdo ta oseba bo. Predsednik vlade ne more več tvegati z nepopisanim listom ali z neznano osebo, ki ni doslej še nič storila na tem področju. Z drugimi besedami, ne more si privoščiti, da bi ponovno iskal kandidata, ki bi se na tem položaju šele učil oziroma skušal razumeti, kaj javno zdravstvo sploh je," je dejal Keber. Novi zdravstveni minister bi po njegovi oceni moral poznati zdravstveni sistem ter gojiti vrednote, ki podpirajo socialno državo in javno zdravstvo, ter imeti izkušnje v smislu učinkovitega strokovnega dela in menedžmenta. "Če je ali ni zdravnik, je manj pomembno," je dodal Keber.
Pengov Bitenc: To je zagotovo udarec za Goloba
Politični analitik in komentator Aljaž Pengov Bitenc je dejal, da ima premier po odstopu Bešiča Loredana zdaj problem na dveh ravneh: "Prvi je, da mora najti novega ministra za zdravje, kot vemo, ti ne rastejo na drevesu, drugi pa je problem njegove lastne politične kredibilnosti. Golob je v Bešiča Loredana vložil veliko političnega kapitala, za ministra ga je izbral, še preden se je sploh začel pogajati o sestavi vlade." Zdravstvena reforma pod taktirko Bešiča Loredana je bila po njegovih besedah Golobova glavna prioriteta, zdaj pa se je pri tem zalomilo. "Ne glede na to, ali je res sam zahteval, da Bešič Loredan odstopi ali ne, je to zagotovo udarec za Goloba. Od naslednjih korakov bo odvisno, ali bo ta udarec politično poguben za Goloba tudi v smislu, da bi izgubil avro reformnega premierja, tako kot jo je v podobni zgodbi z zdravstvom pred leti izgubil Miro Cerar," je dodal Pengov Bitenc.
V primeru, da bo Golob zelo hitro našel oziroma že ima kandidata za novega ministra in če omenjena menjava ne bo izgovor za preložitve datumov, ko naj bi reforma zaživela, potem se po mnenju komentatorja lahko izvleče iz te zgodbe, sicer pa bo končal podobno kot Cerar. "Če se bo izkazalo, da zadnje leto ni bilo izgubljeno in da bo tisti, ki bo prevzel ministrstvo za zdravje, lahko nadaljeval in pospešil tempo zdravstvene reforme, potem je to še mogoče rešiti. Če stvari ne bodo hitro tekle naprej pod drugo taktirko, pa se bojim, da je to to, kar se tiče zdravstvene reforme," je še poudaril Pengov Bitenc.
SD: Ministru Bešiču Loredanu ni uspelo narediti premikov tam, kjer so bili ti najbolj potrebni
Odstop ministra Danijela Bešiča Loredana stranke SD ni presenetil. "Očitno je, da tudi po prvem letu vlade ključni izzivi v zdravstvu ostajajo. Ministru ni uspelo narediti premikov tam, kjer so bili ti najbolj potrebni za izboljšanje zdravja ljudi in krepitev javnega zdravstvenega sistema," je na Twitterju zapisala predsednica SD Tanja Fajon.
Dodala je še, da sta skrb za bolnika in pravica do zdravljenja ključni. Pa tudi, da je vse manj zaupanja v zdravstveno reformo.
Glede naslednika Bešiča Loredana pa je zapisala, da v SD pričakujejo "hiter izbor verodostojne kandidatke oziroma kandidata s celovitim predlogom reševanja nakopičenih izzivov, da ljudem zagotovimo dostopnost do kakovostnih zdravstvenih storitev".
Za NSi odstop Bešiča Loredana velik Golobov poraz
NSi odstop ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana ni presenetil, je v izjavi za medije dejala poslanka Vida Čadonič Špelič. Meni, da je minister ob prevzemu funkcije veliko obetal, "ko pa se je v koordinacijo zdravstvene reforme vmešal predsednik vlade Robert Golob, pa je šlo vse samo navzdol". Po njenih besedah je odstop velik Golobov poraz.
Čadonič Špelič je dejala, da že nekaj časa opazujejo odnos predsednika vlade do vseh reform in posebno do zdravstvene reforme, ki je resnično potrebna. "To pomeni, da te reforme ne bo, tako kot verjetno vseh drugih reform, ki jih je ta vlada napovedala," meni.
Minister se je o rešitvah za zdravstvo pogovarjal tudi z NSi, a nobenega njihovega predloga ni upošteval. "Gledano z današnjimi očmi, morda jih ni mogel ali smel upoštevati," je dejala Čadonič Špelič. Po njenih besedah so njihovi predlogi dobri in edini realni za skrajšanje čakalnih vrst.
"Predsednik vlade je na začetku izražal popolno podporo ministru Loredanu, navsezadnje sta se eno leto intenzivno pogovarjala o zdravstveni reformi, zdaj po enem letu pa ugotavljamo, da sta bila koncepta različna, kar pomeni, da tudi nov minister še ne pomeni tudi dejansko zdravstvene reforme," je prepričana. Ob tem meni, da bi se moral tudi predsednik vlade vprašati, ali še uživa podporo ljudi.
Dodala je, da se za bolnike do zdaj ni nič izboljšalo, temveč se je poslabšalo. "Čakalne vrste so se nedopustno podaljšale, pacienti so puščeni na cedilu, vlada za njih ni naredila nič," je povedala.
V NSi zdaj čakajo novega ministra in upajo, da bo premier našel ministra, "ki bo nadaljeval to začeto delo, ki pa žal še ni dalo nobenih rezultatov". Želijo si, da bo novi minister imel podporo predsednika vlade in da bi mu uspelo kaj narediti.
Mesec: Na točki javnega zdravstva smo se z Bešičem Loredanom razhajali že dalj časa
Koordinator Levice Luka Mesec je ob odstopu ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana poudaril, da so bili v stranki vedno jasni zagovorniki javnega zdravstva. Na tej točki pa so se z ministrom že dalj časa razhajali. Ključno vprašanje, na katerega morajo najti odgovore do konca poletja, je, kako nadaljevati reformo zdravstva, je dejal Mesec.
Prvak najmanjše koalicijske stranke in podpredsednik vlade Mesec je v prvem odzivu na ministrov odstop v izjavi za medije dejal, da ga je premier Robert Golob o slednjem obvestil danes. O kandidatih in nadaljnjih konkretnih ukrepih zdravstvene reforme pa po njegovih besedah nista govorila.
V Levici sicer predlagajo tri ključne korake, in sicer dogovor o progresivnem obveznem zdravstvenem prispevku, jasna razločitev med javnim in zasebnim zdravstvom in razrešitev najbolj perečih vprašanj, med drugim, kako preprečiti prelivanje denarja in kadrov k zasebnikom ter krepiti hrbtenico slovenskega zdravstva, javne zavode.
O možnostih, da se z odstopom Bešiča Loredana odpira pot za morebitno širšo rekonstrukcijo vlade, je Mesec odvrnil z "ali ni dovolj en odstop za en dan". Kot je nadaljeval, je sicer za to vedno priložnost, a da se je danes umaknil minister za zdravje, "o ničemer drugem pa ta hip ni govora".
O tem, ali je za koalicijo, ki je v zadnjem letu veliko stavila prav na zdravstveno reformo kot enega ključnih projektov, izgubljeno leto, pa je Mesec poudaril, da se iz napak, ki so sestavni del življenja, vsi učimo. "Ključno vprašanje, ki si ga moramo kot vlada zdaj postaviti, pa je, kaj smo se v tem letu naučili," meni podpredsednik vlade.
Hkrati je spomnil, da so bili v Levici ves ta čas kritični do posameznih korakov v zdravstveni reformi. Tako po njegovi oceni v najmanjši koalicijski stranki nikoli niso zagovarjali korakov, ki bi šli v smeri zasebnega zdravstva, in so bili vedno kritični na tistih točkah, kjer so videli možnost, da bi se to zgodilo.
SDS: Odstop ministra za zdravje je bil pričakovan
Na odstop ministra Danijela Bešič Loredana so se danes odzvali tudi v SDS. Po njihovem mnenju je bil odstop ministra pričakovan, tudi v luči informacij o padanju podpore ministru med koalicijskimi poslanci. Ena od točk preloma ministrovega odstopa pa je bil po mnenju vodje poslanske skupine SDS Jelke Godec interventni zakon.
"V stranki SDS smo nenehno opozarjali, da je interventni zakon za skrajšanje čakalnih dob napačen pristop k zdravstveni reformi in da prinaša poslabšanje stanja v zdravstvenem sistemu, kar se danes tudi kaže," je v izjavi za medije poudarila Godec.
Ministrov odstop, je dodala, pa je bil pričakovan tudi zato, ker "smo tudi med koalicijskimi poslanci slišali, da podpora ministru pada, da je premalo narejenega, da se minister včasih izgublja." Pacienti si želijo bolj urejen sistem zdravstva, ki pa ga ta vlada in minister ne omogočata, je dodala Godec.
Opozorila je še na današnjo izjavo predsednika vlade Roberta Goloba, ki je ob odstopu Bešiča Loredana dejal, da bodo v koaliciji in na vladi nadaljevali zdravstveno reformo, kot so si jo zadali po načrtu. "Kar pomeni, da je odstopil le obraz, ne pa tudi odločevalec," je še poudarila Godec. (STA)