Včeraj je bil svetovni dan preprečevanja samomora. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je ob tem na družbenem omrežju delila zelo osebno objavo in se razpisala o smrti svojega očeta, ki ga je izgubila, ko je bila še otrok.
"Na tej fotografiji je moj zadnji rojstni dan z očetom, saj naslednjega ni dočakal. Bila sem stara šest let in sestra eno leto, ko je oče za svoj 40. rojstni dan naredil samomor. Danes je svetovni dan preprečevanja samomora. Marsikdo ima duševne težave, ljudi pestijo različne osebne stiske, finančne težave, bolezni, problemi z različnimi odvisnostmi, takšni in drugačni veliki in mali problemi … Vsi se ne soočamo enako z izzivi, vzponi in padci, ki jih prinaša življenje. Spominjam se otroštva v devetdesetih, kjer je skoraj v vsaki družini nekdo naredil samomor. To je bilo skoraj normalizirano, a hkrati se o tem ni govorilo v družbi na glas. Samomor prizadane tudi najbližje, ki jih navadno pusti z občutkom krivde in nemoči. Zato je pomembno, da se o vsem tem zasebno in v družbi odkrito pogovarjamo, naslavljamo probleme ter vzpostavljamo socialne in institucionalne mehanizme, ki bodo preprečili občutek brezizhodnosti in pomagali pri vključenosti v družbo, zdravljenju in socialnih kompetencah," je zapisala pod fotografijo.
Kam po pomoč, če se znajdete v stiski
01 4750 670 - Urgentna psihiatrična ambulanta v Centru za izvenbolnišnično psihiatrijo v Ljubljani
116 123 - Zaupni telefon Samarijan in Sopotnik (24 ur vsak dan)
01 520 99 00 - Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 233 211 - Ženska svetovalnica - krizni center (24 ur vsak dan)
031 704 707 - Brezplačna svetovanja v Psiholoških svetovalnicah Posvet
www.tosemjaz.net - Pomoč za mlade
www.nebojse.si - Pomoč za odrasle
www.zivziv.si - Spletno mesto za razumevanje samomora
V Sloveniji že več let trend upadanja števila samomorov
V Sloveniji je bil lani skupni samomorilni količnik, torej število umrlih zaradi samomora na 100.000 prebivalcev, 16,96, kar je najnižje v 10 letih. Med leti 2014 in 2023 je sicer prihajalo do nihanja količnika, vendar je opazen trend upadanja.
"Podatki so vsekakor vzpodbudni za nadaljnje delo na področju preprečevanja samomora, kar še naprej ostaja naloga celotne družbe in nekaj, čemur se je treba posvečati skozi celo leto," je na novinarski konferenci pred dnevi poudarila psihologinja Saška Roškar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Lani je zaradi samomora v Sloveniji umrlo 358 oseb, od tega 295 moških in 63 žensk. Zaradi samomora je torej v letu 2023 umrlo več kot 4,5-krat več moških kot žensk, je pojasnila. Razen pri višjih starostnih skupinah, in sicer pri starejših od 75 let, je bil samomorilni količnik v letu 2023 v primerjavi s predhodnim letom nižji pri vseh starostnih skupinah.
Še vedno ostajajo bolj ogrožene regije na vzhodu države. So pa v savinjski regiji, kjer so v preteklih letih zabeležili največ samomorov, lani zabeležili polovico manj samomorov v primerjavi z nacionalno ravnjo. (STA)