Andrej Grah Whatmough
Potem ko je vlada lani skoraj vse leto zadrževala izplačilo sredstev za opravljanje javnega servisa STA, hkrati pa so bili nenehnih kritik na svoje delo deležni tudi zaposleni v RTV Slovenija, je lani ta javni servis dobil novega generalnega direktorja. Na položaj je bil imenovan Andrej Grah Whatmough, ki naj bi spadal v kvoto takratne stranke SMC, zdaj Konkretno, ki jo vodi Zdravko Počivalšek.
Grah Whatmough je za v. d. direktorja TV Slovenija septembra imenoval Valentina Areha, temu pa so sledile napovedane spremembe informativnega programa na TV Slovenija (o tem smo že večkrat poročali), s katerimi se niso strinjali dolgoletna urednica informativnega programa Manica Ambrožič Janežič in uredniki uredništev, ki so zato odstopili. Areh je na položaj v. d. odgovorne urednice informativnega programa nato imenoval Jadranko Rebernik. Ta naj bi se namreč na notranjem razpisu edina prijavila za to delovno mesto.
Zdaj se očitno posegi v delo posameznih enot javne RTV nadaljujejo. Andrej Grah Whatmough je namreč pred kratkim podpisal spremembo izvedbenega akta o delovanju Multimedijskega centra (MMC). Ta med drugim vsakodnevno pripravlja vsebine za spletno stran RTV Slovenija in tudi teletekst.
Pojasnilo vodstva RTV Slovenija
Z RTV Slovenija smo dobili odgovor, da so s spremembo izvedbenega akta zgolj uskladili ta akt z določili statuta. "Ker statut ne predvideva situacije, ko bi bil odgovorni urednik pri imenovanju urednikov uredništev vezan še na soglasje katerega koli drugega odgovornega urednika," so dodali. Pa še: "Urednika tako imenovanega Uredništva za nove medije, ki, med drugim, skrbi za novičarski portal www.rtvslo.si, bo namreč, tako kot doslej, imenoval odgovorni urednik informativnega programa Televizije Slovenija, le da pri tem ni več vezan na soglasje, temveč na mnenje odgovornega urednika Prvega programa Radia Slovenija." Sicer pa na RTV Slovenija pripravljajo predlog sprememb statuta, s katerimi bodo "pretresali tudi različne možnosti ureditve statusa MMC".
Generalni direktor je spremenil drugi odstavek 5. člena izvedbenega akta tako, da urednik informativnega programa na TV Slovenija lahko imenuje in razreši novega urednika urednika uredništva za nove medije v MMC le še ob mnenju odgovornega urednika informativnega programa na Radiu Slovenija, prej pa je bilo potrebno strinjanje urednika na radiu.
Na Radiu Slovenija presenečeni nad potezo vodstva
"Sprememba izvedbenega akta je bila zame presenečenje," za Večer odgovarja odgovorni urednik informativnega programa na Radiu Slovenija Danijel Poslek. Poudarja, da se s spremembo enakovredna delitev pristojnosti in odgovornosti urednikov radijskega in televizijskega informativnega programa odpravlja, hkrati pa da se z nezavezujočim mnenjem odgovornega uradnika informativnega progama Radia Slovenija postavlja v podrejeno vlogo.
Na vprašanje, kako je sodelovanje z MMC uredništvom potekalo do sedaj, je odgovoril, da so vsa leta sodelovali dobro in aktivno. "Izpeljali smo več skupnih projektov in izstopajoče radijske vsebine s članki približali tudi bralcem portala MMC," pojasnjuje. Uredniki sodelujejo vsak dan s ciljem, da naročnikom, bralcem poslušalcem in gledalcem zagotovijo pester nabor vsebin, ki jih pripravlja Radio Slovenija. "Prepričani smo, da morajo biti radijske vsebine del spletnih strani RTV Slovenija, odgovorno pa to lahko zagotovimo le ob možnosti, da odgovorni urednik radijskega informativnega programa soglaša z izbiro urednika MMC," je zaključil.
Zaposleni ogorčeni nad takim posegom vodstva
Na spremenjen izvedbeni akt so se s skupno izjavo odzvali v Aktivu MMC, Koordinaciji novinarskih sindikatov RTV Slovenija, Sindikatu novinarjev Slovenije, Aktivu novinarjev Radia Slovenija, Aktivu novinarjev Informativnega programa TV Slovenija in Upravnem odboru Društva novinarjev Slovenije (DNS). Od vodstva RTV Slovenija zahtevajo, da prekine tak samovoljen pristop in hkrati tudi prekliče objavo spremembe izvedbenega akta, ki je bila objavljena v internem glasilu Informator.
"Ogorčeni smo nad načinom, kako se je poseglo v izvedbeni akt o delovanju Multimedijskega centra RTV Slovenija, v delu, kjer je določen način imenovanja urednika uredništva. O spremembi nismo bili obveščeni in kolikor vemo, ni bil z nikomer o tem vzpostavljen nikakršen dialog," so zapisali in dodali, da se jim zdi nesprejemljivo to, da bo zgolj urednik informativnega programa na TV Slovenija lahko imenoval in razreševal urednika MMC.
Dodajajo, da je v izvedbenem aktu za imenovanje urednika uredništva bilo poenostavljeno, da urednika uredništva MMC imenujeta oba odgovorna urednika informativnih programov, čeprav bedi tudi nad vsebinami iz kulturnih, razvedrilnih in športnih sekcij. "Zato še posebej ne razumemo, kako se ta naloga zdaj skrči zgolj na enega televizijskega odgovornega urednika," nadaljujejo in opozarjajo: "Tudi v časih, ko je MMC imel svojega odgovornega urednika, sta ga imenovala tako direktor televizije kot radia, tako da se zdaj potiho, brez dialoga in pospešeno uvaja stanje, kot ga še nikoli ni bilo."
Poudarjajo, da je tako delovanje vodstva nedemokratično, saj izključuje vse, na katere te spremembe najbolj vplivajo, to pa so člani uredništev. "Pri tem opažamo vzorec odločanja pod trenutnim vodstvom javnega zavoda, saj so bili žrtve tovrstnega izključevanja že naši kolegi v uredništvu televizijskega informativnega programa, ki jim je bilo onemogočeno podati mnenje o imenovanju v. d. odgovorne urednice informativnega programa, čeprav to zahteva zakon o medijih, kot je jasno opozorilo Društvo novinarjev Slovenije."
Baškovič na koncu mandata: SD ne vodi programskega sveta RTVS!
Programski svet Radiotelevizije Slovenija je v svojem štiriletnem mandatu, ki se je iztekel v četrtek, izpeljal poglavitne naloge, ocenjuje predsednik Ciril Baškovič. Po njegovem mnenju je bil ves čas tudi nazorsko, interesno in politično pluralen, je povedal na virtualni novinarski konferenci.
Javni zavod je po njegovih besedah v finančnih in kadrovskih težavah. Kot osrednje se zastavlja vprašanje, ali je mogoče zagotoviti več sredstev za program ali pa naj se njegov obseg zmanjša. Odgovora po Baškovičevem opozorilu ne bo, dokler v tem pogledu ne bo znana odločitev države. V praksi pa bo nujno urediti tudi sodelovanje med poslovodstvom zavoda, programskim in nadzornim svetom. Ta trojček je namreč poglavitni upravljavec zavodovega razvoja.
Trditve v delu javnega prostora, da svet vodi politična stranka SD, Baškovič zavrača z navedbami, da se je število članov te stranke med programskimi svetniki s štirih v prvi polovici mandata znižalo na dva v drugi polovici. Ovrgel je tudi mnenje, da v tem mandatu sveta ni bila zastopana stranka SDS. V resnici se je število njenih članov in privržencev med svetniki v drugi polovici mandata zelo povečalo, v naslednjem mandatu pa bodo skupaj s somišljeniki v svetu imeli večino, je izpostavil. To sicer po njegovem mnenju ni težava, če svetniki spoštujejo zakonsko zavezo, da morajo delati v korist javne in ne državne medijske hiše ter odprto do javnosti.
Med kadrovskimi zadevami programskega sveta je v letu 2021 najbolj izstopalo imenovanje Andreja Graha Whatmougha, ki je na tem mestu nasledil Igorja Kadunca. (STA)
Zaposlenim na RTV le uspelo izvoliti svet delavcev
Zaposlenim na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) je po dodatnem dnevu za glasovanje le uspelo izvoliti 15-članski svet delavcev ter svoje predstavnike v programski in nadzorni svet zavoda.
Volilna komisija je ugotovila, da se je volitev udeležilo skupno 1184 volilnih upravičencev, kar predstavlja 56 odstotkov vseh delavcev zavoda z aktivno volilno pravico, je povedal predsednik komisije Marjan Lah. Na volitvah 11. januarja je glasovalo 1018 volilnih upravičencev oziroma 48,2 odstotka, na dodatnem dnevu za glasovanje 27. januarja pa še 166 volilnih upravičencev ali 7,8 odstotka.
Svoje predstavnike v svet delavcev za mandatno obdobje od leta 2021 do leta 2025 so morali izvoliti znova. Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani je septembrske volitve namreč jeseni razveljavilo.
Za predstavnike zaposlenih v programskem svetu zavoda v novem štiriletnem mandatu so izvoljeni Aleksander Hribar, in sicer za kulturno umetniško dejavnost, za tehnično dejavnost Robert Pajek, za informativno dejavnost pa Gregor Drnovšek. V nadzornem svetu zavoda pa bosta predstavnika zaposlenih Petra Bezjak Cirman in Franci Pavšer.
Vodstvo zavoda sicer po Lahovih besedah volilni komisiji ni dovolilo objaviti volilnih rezultatov na internih komunikacijskih kanalih. "Gre za neposredno vtikanje vodstva v volilni proces," je poudaril.
Vodstvo zavoda je že po nezadostni udeležbi na volitvah 11. januarja onemogočilo objavo sklepa volilne komisije, da bi zaradi epidemioloških razmer glasovanje podaljšali. Volilna komisija se je zato obrnila na inšpektorat za delo, za mnenje pa ga je zaprosilo tudi vodstvo RTVS. (STA)