Na Golniku povečano število hospitalizacij zaradi zajčje mrzlice, infektologinja opozarja, kdaj morate k zdravniku

STA, A.L.
23.07.2024 11:03

Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik opažajo povečano število hospitaliziranih bolnikov s hudo obliko pljučnice zaradi zajčje mrzlice.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Profimedia

V zadnjih desetih dneh so obravnavali pet bolnikov, vse iz krajev ob Sorškem polju. Kmetovalce pozivajo, naj si pri spravilu sena nadenejo zaščitno masko FFP3.

Nacionalni inštitut za varovanje zdravja je že prejšnji teden opozoril, da so na Gorenjskem v zadnjem mesecu zaznali več primerov bolezni tularemije oziroma zajčje mrzlice. Primeri se zaenkrat pojavljajo na območju Sorškega polja. Večina je povezanih z intenzivnejšim prašenjem ob košnji in spravilu sena.

Tudi na Kliniki Golnik so v današnjem sporočilu za javnost opozorili, da je večina okužb povezana s kmečkimi opravili, zato ljudem svetujejo, da pri spravilu sena uporabljajo FFP3 zaščitno masko. Navadna kirurška maska namreč ne zadostuje.

Simptomi pri obolelih so odvisni od vstopnega mesta bacila

Bolezen prenašajo zlasti zajci in okuženi klopi, pa tudi muhe, bolhe, uši in komarji, so navedli na Kliniki Golnik in pojasnili, da lahko ljudje zbolijo tudi z vdihavanjem okuženega prahu in z uživanjem premalo toplotno obdelanih živil ter okužene vode. S človeka na človeka se bolezen ne prenaša, običajno pa se pojavi od tri do šest dni po okužbi.

Simptomi pri obolelih so odvisni od vstopnega mesta bacila. Če je ta vstopil v telo prek vboda klopa ali pika komarja, imajo pacienti na vbodnem mestu razjedo. Če bakterijo zaužijejo z neprekuhanim mlekom okužene živali, predvsem z mlekom koz ali ovc, ki se pasejo, imajo lahko prebavne težave. Če bacil vdihnejo, pa lahko zbolijo za hudo obliko pljučnice.

"Če imajo simptome, kot so povečane in boleče bezgavke, kašelj, visoka temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, žrelu in trebuhu ter driska, naj zdravnika obvestijo, ali so pred tem delali s senom oziroma imeli klopa. Tako bo lahko posumil na tularemijo oziroma zajčjo mrzlico, ki jo zdravimo z drugačnim antibiotikom kot običajno pljučnico," je obolele pozvala infektologinja s Klinike Golnik Barbara Bitežnik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta