Protivladni kolesarski protest v Mariboru v času, ko je protestirat prihajal tudi Ivan Gale.
Komisija je ustavila štiri postopke zoper nekdanjega v. d. direktorja Zavoda RS za blagovne rezerve Tomija Rumpfa, en postopek zoper nekdanjega direktorja Antona Zakrajška ter postopke zoper (nekdanje) javne uslužbence zavoda Alojzija Černeta (tri postopke), Marka Naraločnika (tri postopke) in Ivana Galeta (en postopek). Vsi postopki proti naštetim so tako zaključeni, izjema je nekdanji direktor Anton Zakrajšek, v zvezi s katerim KPK obravnava še dve zadevi.
Preiskave je protikorupcijska komisija vodila zaradi sumov kršitev integritete uradne osebe pri dogovarjanju oziroma sklepanju poslov za nabavo zaščitne opreme oziroma medicinskih pripomočkov s podjetji Gorenje gospodinjski aparati, Public Digital Infrastructure, Hmezad - TMT transport, mehanizacija, trgovina, Tehno Mag in Cross Continental, gradbeništvo.
KPK ugotavlja, da nobena od obravnavanih oseb v omenjenih 12 postopkih pri sklepanju konkretnih poslov ni presegla svojih pristojnosti. "Komisija je kot olajševalne okoliščine upoštevala izredne razmere, ki so spomladi leta 2020 ob začetku epidemije covida-19, ko so sklepali obravnavane posle, narekovale hitro in učinkovito ravnanje, zato zaznane postopkovne nepravilnosti po mnenju komisije niso takšne narave, da bi jih bilo mogoče označiti za kršitev integritete posamezne uradne osebe," so sporočili.
Je pa komisija zaznala tveganja za nastanek kršitev s področja dela KPK, ki se nanašajo na izvajanje pristojnosti in nalog zavoda za blagovne rezerve, zato mu je izdala priporočila. Nanašajo se predvsem na transparentnost pri sklepanju pogodb v javnem naročanju in enakopravno obravnavo vseh ponudnikov.
Od 21 preiskav, ki jih je KPK zoper uradne osebe zaradi suma kršitve integritete pri nabavah zaščitne opreme uvedla konec lanskega leta, sta tako dve zadevi, pri katerih sta bili potrjeni kršitvi integritete, pravnomočno zaključeni, 12 zadev je ustavljenih, sedem (zoper tri uradne osebe) pa jih komisija še obravnava.