Predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, ki ga je pripravila civilna družba, so v parlamentarni postopek vložili nepovezani poslanci.
"Rešitve, ki jih ponuja ta zakon, so drugačne, kot jih poznamo v obstoječem zakonu o nalezljivih boleznih, ki je bil v pomembnem delu razveljavljen s strani ustavnega sodišča, ki je državnemu zboru kot zakonodajalcu dalo nalogo, da ta zakon popravi in da implementira ustavno odločbo," je dejal predsednik državnega zbora in nepovezani poslanec Igor Zorčič. Ker se to do danes ni zgodilo, vladni poskus spremembe zakona o nalezljivih boleznih je propadel poleti, v poslanski skupini nepovezanih poslancev ocenjujejo, da je zakon dovolj dober, da gre v parlamentarni postopek. "Vendarle moramo narediti nekaj na tem, kar je trenutno zelo problematično, to so ti ukrepi, ki so vedno znova razveljavljeni s strani ustavnega sodišča. S tem zakonom lahko damo neko boljšo normativno podlago za upravljanje z epidemijo," je pojasnil Zorčič.
Zorčič: Če bo zakon spremenil svoj namen, mu bomo nasprotovali
Kot je dodal, bodo za obravnavo zakona, ki ga predlaga civilna družba, predlagali skrajšani postopek. Zorčič je dejal, da zakon podpirajo številne poslanske skupine: "Upam, da bodo podprle tako skrajšani postopek kot tudi vse ostalo dogajanje z zakonom, zato da bo ta čim prej sprejet." Na vprašanje, koliko poslanskih skupin podpira zakon, je Zorčič odgovoril, da se tudi pogovori s Pravno mrežo za varstvo demokracije odvijajo še naprej: "Upam, da bo ta zakon, takšen kot je, v nadaljevanju dobil še dodatno podporo." Medtem ko so v koalicijskih vrstah do zakona bolj zadržani, so mu v levi opoziciji izrazili podporo, vendar pa niso bili pripravljeni pod zakon prispevati podpisov poslancev. "Moram reči, da sem presenečen, da tisti, ki javno podpirajo zakon, ne dajo podpisov. Jaz se ne bi na to oziral, gre za zakon, ki ga podpira civilna družba," je dejal Zorčič. Tisti, ki opozarjajo, da je zakon potencialno nepriljubljen, pa po njegovih besedah niso predlagali nobene druge rešitve.
Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Janja Sluga je pojasnila, da zanje najbolj pomembno, da je zakon pripravljala stroka in da zakon s strokovne plati povsem odgovarja na vprašanja, ki jih je že večkrat izpostavilo ustavno sodišče. "Z zakonom lahko omejimo to protiustavno stanje in vlado pri njenih rabotah z odloki," je še dodala Sluga. Nepovezani poslanec Jurij Lep pa je poudaril, da bi omenjeni zakon morale podpreti vse stranke v parlamentu, saj za njim stoji civilna iniciativa, "ki v bistvu rešuje naš problem". Na vprašanje, kaj bodo storili, če bo katera od strank poskušala z dopolnili preoblikovati prvotni predlog, je Zorčič odgovoril, da bodo ostali v stiku z avtorji zakona: "Če se kaj takšnega zgodi oziroma če bomo ugotovili, da je zakon spremenil svoj namen in svojo obliko, bomo to tudi javno povedali in bomo pač nasprotovali takšnemu zakonu."
V levi opoziciji predlagali, da predlog novele zakona vloži Zorčič
Predlog novele zakona, ki so ga v sodelovanju s pravnimi strokovnjaki pripravili v Pravni mreži za varstvo demokracije, določa tudi, kdaj oziroma pod kakšnimi pogoji se lahko sprejemajo ukrepi na podlagi 39. člena zakona o nalezljivih boleznih, opredeljuje pa tudi namene, vrste in obseg ukrepov, pogoje in postopek za uvedbo ter podaljševanje veljavnosti ukrepov in njihovo trajanje. Spomnimo, da so opozicijske SD, LMŠ, Levica in SAB izrazile naklonjenost omenjenemu predlogu novele zakona, a so prejšnji teden predlagale, da predlog novele v parlamentarni postopek vloži Zorčič kot predsednik državnega zbora, ki bi s tem po njihovi oceni na simbolni ravni pokazal, da gre za zakon, za katerim stoji institucija.
Poklukar: Predlog novele zakona še preučujemo
Minister za zdravje Janez Poklukar je potrdil, da na ministrstvu za zdravje še preučujejo predlog novele zakona o nalezljivih boleznih. Izrazil je dvom, ali je napeti predvolilni čas primerno obdobje za posodobitev zakona in prebivalce pozval, da sledijo že uveljavljenim priporočilom stroke. Poklukar je dejal, da je epidemiološka situacija v državi trenutno obvladljiva, v primeru da ljudje dosledno upoštevajo in sledijo že uveljavljenim priporočilom stroke, in izrazil dvom, ali je razgreti predvolilni čas primerno obdobje za posodobitev zakona. "Ključno pa je, da se držimo priporočil stroke, tako kot pri poti na Triglav seveda ni nihče napisal odloka ali zakona, da se je treba držati jeklenice, če hočemo uspešno in zdravo doseči vrh Triglava, vendarle to iz dneva v dan vsi skupaj počnemo," je dejal minister. Dodal je še, da bo zakon o nalezljivih boleznih enkrat potreboval takšno ali drugačno spremembo in nadgradnjo, saj je bil napisan pred 25 leti. Izrazil je prepričanje, da bo za to primeren čas po koncu epidemije covida-19, saj bo morda razmišljanje o zakonu takrat drugačno, kot je danes. (STA)