Prek spleta po ugotovitvah najnovejše raziskave Masterindex, ki jo ponudnik plačilnih storitev Mastercard v Sloveniji izvaja od leta 2009, nakupuje 76 odstotkov Slovencev, kar je 12 odstotnih točk več kot leta 2015. Največja rast je v zadnjem letu, ko se svet sooča s pandemijo covida-19.
Močna avtentikacija kupcev se zdi pomembna 89 odstotkom vprašanih. Biometriji že zaupa šest odstotkov vprašanih, potencialno pa bi jih biometrične podatke pri plačevanju uporabljalo 30 odstotkov. Slovenci zdaj najpogosteje, zaupajo potrjevanju nakupov s kodo PIN. Z mobilnimi telefoni plačuje 40 odstotkov vprašanih, storitve mobilnega bančništva jih uporablja 57 odstotkov.
Narašča tudi delež plačevanja prek mobilnih aplikacij. Pred petimi leti je tako plačevalo 34 odstotkov vprašanih, danes že skoraj 60 odstotkov. Takšnih, ki bi povsem nadomestili klasična plačila s plačili prek mobilnega telefona, je že več kot tretjina.
Slovenci najraje uporabljajo debetno kartico. Leta 2016 je bil delež uporabnikov debetne kartice 35-odstoten, letos pa je skoraj 50-odstoten. Za 77 odstotkov vprašanih je to najbolj priljubljena plačilna kartica. Delež vprašanih, ki raje plačujejo z gotovino, se je v primerjavi z lanskim letom zmanjšal za sedem odstotnih točk na 24 odstotkov.
Povečal se je delež tistih, ki pričakujejo, da se jim bo finančno stanje v letu 2021 poslabšalo
Povečuje se tudi uporaba plačilnih kartic na spletu. V slovenskih spletnih trgovinah s kartico plačuje 60 odstotkov kupcev, kar je šest odstotnih točk več kot lani. Delež plačil z gotovino po povzetju je upadel za pet odstotnih točk na 39 odstotkov. Spremenil se je tudi glavni razlog, zaradi katerega se potrošniki odločajo za določeno kreditno kartico. Če so jih lani najpogosteje izbrali zaradi širokega nabora trgovin v tujini (62 odstotkov), se letos tako odločajo zaradi širokega nabora spletnih trgovin (56 odstotkov). Pri Mastercardu to pripisujejo koronavirusu.
Da se je njihovo finančno stanje poslabšalo, je letos odgovorilo 27 odstotkov anketiranih, lani pa 13 odstotkov, kar je po navedbah Mastercarda skoraj nedvomno posledica epidemije. Povečal pa se je tudi delež tistih, ki v letu 2021 pričakujejo poslabšanje svojega finančnega stanja (iz lanskih 11 odstotkov na letošnjih 25 odstotkov). Kljub temu ostaja splošno finančno stanje gospodinjstev optimistično, 57 odstotkom uspe prihraniti vsaj nekaj denarja.