Na dva primera vandalizma na parkirišču so nedavno opozorili na facebook profilu Koče na Kriški gori, doleti pa lahko vsakega voznika. Nepridipravi so v večernih urah z dveh vozil ukradli vinjeto, kar so storili tako, da so izrezali kos vetrobranskega stekla z njo. Za 110 evrov, koliko stane vinjeta, so se očitno posebno potrudili.
Na ti dve kraji je opozorila Policijska uprava (PU) Kranj, objavo pa je delila tudi Planinska zveza Slovenije (PZS). V komentarjih se ljudje sprašujejo, kako je mogoče, da nihče ni slišal rezanja stekla, in predlagajo, da bi na parkiriščih uvedli video nadzor. "Če ne bi videla slike, sploh ne bi verjela. Človeška domišljija res nima meje," je komentirala Aleša Anko.
Kraji sta se zgodili 17. februarja med 17. in 19. uro in 12. marca med 18. in 20. uro, je povedal predstavnik za odnose z javnostmi PU Kranj Bojan Kos. "V obeh primerih sta bili ukradeni letni vinjeti, prijavo pa sta podala oškodovanca. Storilec je na parkirišču, ki je izhodišče za vzpon na Kriško goro v občini Tržič, z orodjem izrezal vinjeto in pri tem poškodoval steklo, vinjeto pa odnesel." Policisti obvestila še zbirajo, PZS pa voznikom priporoča, da ob mraku avtomobil vedno parkirajo na parkirišču pri Koči na Gozdu, ki je delno osvetljeno in nadzorovano.
Pri Družbi za avtoceste Republike Slovenije (Dars) smo preverili, ali v prvih mesecih tega leta beležijo veliko poskusov pridobitve nadomestne vinjete, saj je mogoče z izrezanim kosom stekla z nalepljeno vinjeto in ustreznimi dokazili pridobiti novo. Odgovarjajo, da je število prejetih vlog za nadomestne vinjete primerljivo lanskemu oziroma nekoliko manjše, za kar pa je verjetno razlog epidemija. Vsem, ki se jim je zgodila tovrstna kraja, Dars predlaga, da mu posredujejo podatke o ukradeni vinjeti (kupon in/ali račun), "kar bo pripomoglo k preprečevanju, da bi storilec prejel nadomestno vinjeto".
V preteklosti so že imeli podoben primer in so ga predali policiji. "Zato je pomembno in zaželeno, da nam oškodovanec posreduje podatke o ukradeni vinjeti, da v primeru zahtevka za izdajo nadomestne vinjete vlagatelja lahko ustrezno procesiramo, obvestimo policijo," pravijo v Darsu.
V primeru, ki so ga sami delili po facebooku pred dvema letoma, so zapisali, da se je pri njih pojavil voznik, ki je hotel pridobiti nadomestno vinjeto na podlagi iste ukradene vinjete in po vsej verjetnosti prilagojenega računa o menjavi vetrobranskega stekla. "Ker pa se je pri obravnavi vloge serijska številka vinjete že pojavila pri drugi vlogi, je sistem na to takoj opozoril Darsovega delavca. Ta je zadevo dodatno preveril in ugotovil, da gre za poskus pridobitve nadomestne vinjete s priloženo vinjeto sumljivega izvora." Dars je takrat o tem obvestil policijo.
Shranite kupone in račune od vinjet ter o morebitni kraji obvestite DARS. Na ta način lahko pomagate policiji odkriti storilca in ukradeno vinjeto.
Za pridobitev nadomestne vinjete (v primeru, da je bilo na vozilu opravljena storitev zamenjave vetrobranskega stekla) mora uporabnik vozila oziroma cestninski zavezanec družbi DARS posredovati posebno vlogo in ji priložiti odstranjeno vinjeto (lahko ja tudi na delu vetrobranskega stekla), ter kopijo računa delavnice, kjer je bila opravljena storitev menjave stekla. Na računu mora biti razvidno, na katerem vozilu je bila storitev opravljena in kdo je uporabnik oziroma lastnik vozila. Vsaka vloga se vnaša v posebno aplikacijo, kjer se ugotavlja tudi ustreznost serijskih številk. Ugotavljata se tudi istovetnost vložnika in status vozila, preden se izroči nadomestna vinjeta, če se uporabnik oglasi osebno v servisu DarsGo.
Vinjeta se lahko uporabi le za eno vozilo in je ni dovoljeno prenašati z vozila na vozilo.
V kolikor na odstranjeni vinjeti ni razvidna cela serijska številka, je potrebno priložiti tudi pripadajoči kupon. Pri odstranjeni polletni, mesečni ali tedenski vinjeti pa mora biti razviden rok njene veljavnosti, v nasprotnem primeru je treba priložiti še račun o njenem nakupu. V kolikor cestninski zavezanec sam kupi nadomestno vinjeto, lahko od Darsa zahteva povračilo vrednosti nakupa, a kupiti mora istovrstno vinjeto, kot je bila tista, ki jo nadomešča. Pri letni vinjeti se povrne vrednost celotne vinjete, pri polletni pa se v primeru, da je ob nakupu nadomestne cestninski zavezanec določil novo obdobje njene veljavnosti, povrne sorazmeren del vrednosti te vinjete za čas do izteka veljavnosti nadomeščene oziroma uničene vinjete.
Če cestninski zavezanec na podlagi predpisanega potrdila o uničenju odjavi vozilo v Sloveniji, se nadomestno vinjeto cestninskemu zavezancu izda oziroma povrne vrednost nakupa nadomestne vinjete ali povrne sorazmerni del do izteka veljavnosti šele takrat, ko Dars po uradni dolžnosti pridobi omenjeni podatek o uničenju iz uradnih evidenc.
Možnosti oddaje vloge za pridobitev nadomestne vinjete pa nimajo lastniki avtomobilov, ki teh niso dali v razgradnjo, vozila pa so nevozna, denimo zaradi trčenja. Kot nam je povedal poznavalec, skušajo nekateri serviserji v takšnem primeru vinjeto s segrevanjem stekla odstraniti v enem kosu, kar pa naj bi bilo pri letošnji nalepki težje izvedljivo, saj da je izdelana iz še tanjšega materiala in se prej raztrga.
Dobra novica, ki bo tatovom prekrižala načrte, je, da bomo v Sloveniji kmalu imeli digitalne oziroma e-vinjete, ki bodo vezane na registrsko oznako vozila. Njihova uvedba je predvidena 1. decembra letos. A ker velja prepričanje, da so nepridipravi zmeraj korak pred zakonom, se mnogi bojijo, da nas v prihodnosti namesto izrezovanja stekla čaka množična kraja registrskih tablic.