To je razsodilo okrajno sodišče v Ljubljani, sodba pa še ni pravnomočna, poroča današnje Delo. NIJZ je avgusta 2021 sklenil pogodbi za izvajanje storitve klicnih centrov za iskanje kontaktov in za izvajanje informacijske podpore klicnim centrom za 2,3 milijona evrov z davkom, ne da bi pri tem izvedel katerega od ustreznih postopkov javnega naročanja. NIJZ je javno naročilo neupravičeno oddal po postopku s pogajanji brez predhodne objave, a za to niso bili izpolnjeni pogoji. Za takšno oddajo javnega naročila ni obstajala skrajna nujnost, ki bi nastala kot posledica nepredvidenih dogodkov. Zato sta NIJZ in takratni direktor Milan Krek storila prekrška, je po poročanju Dela zapisalo sodišče.
NIJZ je za iskanje stikov okuženih s koronavirusom najel zunanji klicni center zaradi pomanjkanja lastnih zmogljivosti. Posel je oddal mlademu podjetju City Connect iz Brežic.
Posel je pogledala Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) in opozorila na nekritičnost uporabe postopka s pogajanji brez predhodne objave. Komisija je opozorila, da vzpostavitev profesionalnega klicnega centra in dodatna informacijska podpora nista nepredvidljiv dogodek, saj sta bili v načrtu že dalj časa.
Na pobudo KPK je javno naročilo nato pregledala Državna revizijska komisija (DKOM) in ugotovila, da je zahtevek za revizijo utemeljen. DKOM je nato zoper NIJZ in Kreka vložil obdolžilni predlog, sodišče pa je, ko je danes poročal časnik Delo, ugotovilo prekršek in izreklo globo.
Z NIJZ so sporočili, da so sodbo okrajnega sodišča prejeli v začetku oktobra. Nanjo so v roku osmih dni od prejema podali pritožbo, in sicer zaradi kršitev materialnih določb zakona, zmotne oziroma nepopolne ugotovitve dejanskega stanja in posledično odločitve o sankciji, so pojasnili.