Po današnjem burnem nočnem dogajanju ni bilo več dvoma, slovensko obrambno ministrstvo se je naposled le odločilo za evakuacijo šestih slovenskih vojakov z vojaške aktivnosti v severnem delu Iraka. To ne pomeni konec sodelovanja v tej misiji, je opozoril obrambni minister Karl Erjavec, pač pa gre zgolj za začasni umik. Zanj so se odločili iz dveh razlogov, je pojasnjeval minister, in sicer zaradi zaostritve varnostnih razmer, pri čemer je bilo ključno nočno dogajanje z izstrelki na bazo z iranske strani, kot drugi razlog pa je navedel začasno zaustavitev izvedbe usposabljanj iraških varnostnih sil.
Ne obžalujejo predhodnih odločitev
Usposabljanja so sicer primarna naloga slovenskih vojakov, članov enote za specialno delovanje, ki so bazirani v Erbilu v iraškem Kurdistanu. Kot opozarja obramboslovka s FDV dr. Ljubica Jelušič, pa pri tej vojaški aktivnosti ne gre za misijo, kjer bi bilo z mirovnimi silami treba pomagati na konfliktnem območju, ampak za globalno protiteroristično koalicijo proti Islamski državi. Slovenija je v koalicijo, ki je bila javnosti sicer doslej relativno neznana, vpeta od leta 2016, poleg številnih drugih držav pa ima eno od pomembnejših vlog prav nemški kontingent, pod vodstvom katerega slovenski pripadniki delujejo, z njim se tudi vračajo domov.
Nočne evakuacije vojakov ne bo
Sprva je bil načrtovan premik v tretjo državo, nato nadaljevanje poti do Nemčije, in če bi se koraki zvrstili, kot je bilo začrtano, bi se pripadniki v domovino vračali jutri. A pozno zvečer je prišlo spremembe. "Umik se še ni začel, saj se je Nemčija odločila, da svojih pripadnikov z območja še ne bo umaknila, saj so ocenili, da se je situacija na obeh straneh umirila. Erjavec je povedal, da bodo naši vojaki zapustili Erbil zlasti zato, ker se jim rotacija zaključuje in s prvim februarjem v Kurdistan prihaja nova, za odhod pa je že vse pripravljeno," je Erjavec povedal za 24 ur Zvečer.
"Pripravljenih imamo več scenarijev za umik. Sedaj ne bomo deležni logistične podpore nemške vojske, zato ima poveljstvo sil nalogo, da do jutri pripravi rešitev, ki bi bila najboljša," je razložil minister za 24 ur. Med možnostmi, ki jih tehtajo, naj bi bila tudi uporaba vladnega Falkona.