Novembrsko inflacijo najbolj zvišala dražja električna energija

STA, M.R.
29.11.2024 12:07

Cene življenjskih potrebščin so se novembra na letni ravni zvišale za 1,8 odstotka. K rasti so največ prispevale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač. Na mesečni ravni je bila inflacija 0,7-odstotna.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Električna energija se je ob prehodu v zimsko sezono pri izračunu omrežnine podražila za 16,8 odstotka.
Sašo Bizjak

Najbolj jo je zvišala dražja električna energija ob prehodu v zimsko sezono obračuna omrežnine, je objavil državni statistični urad.

Novembra so se cene življenjskih potrebščin tako znova zvišale, potem ko se oktobra na letni ravni niso spremenile. Je pa rast cen nižja kot pred letom dni, novembra lani je letna stopnja inflacije znašala 4,9 odstotka.

Novembra so se na letni ravni storitve v povprečju podražile za 2,8 odstotka, blago pa za 1,2 odstotka. Pri poltrajnem blagu so se cene zvišale za 3,0 odstotka in pri blagu dnevne porabe za 1,3 odstotka, medtem ko so se pri trajnem blagu znižale za 0,9 odstotka.

K letni inflaciji so največ, 0,4 odstotne točke, prispevale za 2,3 odstotka višje cene hrane in brezalkoholnih pijač. S po 0,3 odstotne točke so sledile podražitve v skupinah zdravstvo (za 6,1 odstotka), restavracije in hoteli (za 3,8 odstotka), oblačila in obutev (za 3,6 odstotka) ter rekreacija in kultura (za 3,1 odstotka).

Letno rast cen so za 0,2 odstotne točke ublažili cenejši izdelki in storitve v skupini prevoz (za 1,4 odstotka).

K inflaciji na mesečni ravni je največ prispevala dražja električna energija, ki se je ob prehodu v zimsko sezono pri izračunu omrežnine podražila za 16,8 odstotka in inflacijo zvišala za 0,5 odstotne točke. Za 0,2 odstotne točke so jo zvišale višje cene pogonskih goriv; bencin se je podražil za 5,3 odstotka, dizelsko gorivo pa za 2,4 odstotka.

Dražji kot mesec prej so bili tudi drugi rekreacijski predmeti, predmeti za vrtnarjenje in male živali (za 1,9 odstotka), oblačila (za 1,7 odstotka) in hrana (za 0,8 odstotka). Vsaka izmed teh skupin je k mesečni inflaciji dodala 0,1 odstotne točke.

Na drugi strani so se v primerjavi z oktobrom pocenili nastanitvene storitve (za 4,5 odstotka) in počitniški paketi (za 2,3 odstotka) ter inflacijo ublažili za po 0,1 odstotne točke. Vse preostale novembrske pocenitve so inflacijo znižale za dodatne 0,1 odstotne točke.

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v novembru 1,6-odstotna, potem ko je bila novembra lani 4,5-odstotna. Mesečna rast cen je znašala 0,8 odstotka.

Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 3,7 odstotka, cene blaga pa za 0,6 odstotka. Poltrajno blago se je podražilo za 2,3 odstotka in blago dnevne porabe za 0,8 odstotka, medtem ko se je trajno blago pocenilo za 2,1 odstotka.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta