Jasno je z odstopom v jutranjih urah finančni minister Andrej Bertoncelj naznanil že precej razgreto politično ozračje, ki se bo pričakovano stopnjevalo še v prihodnjih dneh, vse do sredine obravnave in glasovanja o predlogu, ki ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje in razdvaja razglašeno koalicijo. A odpoved ministra, ki že v preteklosti ni skrival teženj po odhodu, današnjo potezo pa uradno in skopo utemeljil s strokovnimi razlogi, ni bila kaplja čez rob in spodbuda za nadaljnji razvoj dogodkov. Tako je zagotovil premier Marjan Šarec, ki je le nekaj trenutkov za tem, ko je ostal brez še enega v vrsti ministrov, tudi sam naznanil sestop s funkcije in po 16 mesecih na čelu manjšinske vlade postal predsednik vlade v odhajanju.
Šabedrova "bianco menica"
Ugibanja, ali sta si zaporedno napovedana odstopa v razmaku le nekaj minut sledila z razlogom, je Šarec zavrnil, pojasnil pa, da sta se z Bertoncljem sicer že pogovarjala, "da tako verjetno ne bo šlo več", Bertoncelj je zato ob najavljeni izjavi predsednika vlade gotovo že predvideval, "za kaj gre". Neizbežna so bila v teh dneh nesoglasja na relaciji ministrov iz kvot LMŠ, Bertoncelj in Aleš Šabeder, minister za zdravje, se nista strinjala glede finančne varovalke iz proračuna v trenutkih pred tretjo obravnavo novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Glede namere ukiniti dopolnilno zavarovanje in uvesti obvezni pavšalni zdravstveni prispevek se je konec preteklega tedna oglasil Bertoncelj, pri čemer je skupaj z državnimi sekretarji opozoril na nesprejemljivosti dopolnila LMŠ, kjer predlagajo zagotovitev neomejenega kritja iz državnega proračuna v primeru primanjkljaja, finančno ministrstvo pa temu ugovarja.
- Šabeder je že pred 14 dnevi premierju zaradi podtikanj in zaviranj z vseh strani podal odstopno izjavo.
- Svoj odstop je s "strokovnimi razlogi" skopo utemeljil Bertoncelj.
- S to konstelacijo Šarec ne vidi možnosti za dosego želja, ki jih zaznava na terenu.
- SMC-jevemu Počivalšku je premier v odhajanju odkrito ponudil sodelovanje.
Kdaj si je obetal hvalo, pa je ni dobil
Kot rezultat tehtnega in racionalnega premisleka je na drugi strani Šarec komentiral svojo odločitev. Srečanje z mediji, ki ga je tokrat, za razliko od običajnih zapisov na družbenih omrežjih, izvedel v živo - pri tem ni pozabil izpostaviti očitkov, ki jih je bil deležen za tovrstno prakso sporočanja svojih stališč -, je pričel z nizanjem dosežkov te vlade. Da jih je na mizi čakalo kar nekaj problemov, je povedal, izpostavil je pogajanja s sindikati, nadalje pa poudaril davčno optimizacijo in sprejeto razbremenitev regresa. Dosežke je primerjal s preteklimi, večinskimi vladami, zlasti zato, ker so (bili) v tem mandatu uspešni tudi pri razdolževanju države. "Vlada je prekrmarila mnoge čeri in moram reči, da zelo uspešno. Tudi stanje na terenu mi to pove," je ocenil in še dodal, da hkrati ljudje na terenu kličejo po več, z zahtevami se tudi strinja, a se je to v tej konstelaciji izkazalo za nedosegljivo. Marjan Šarec je nanizal več prelomnih trenutkov, ko je bil premislek o nadaljevanju vodenja vlade neizogiben: od nemalo težav ob sprejetju proračuna do potrjevanja najnovejše članice vlade, kohezijske ministrice Angelike Mlinar, pri čemer bi si po njegovih besedah namesto predloga za odstop želel zahvale za trud.
Komu koristijo predčasne volitve
Politični analitik Alem Maksuti ocenjuje, da so predčasne volitve v interesu LMŠ, pa tudi SDS, "ki konstantno lahko dobi 25 odstotkov, odvisno seveda od volilne udeležbe". Maksuti pravi, da gre NSi naivno v to, ko pričakuje, da bo "s tem premikom na sredino dobila kaj več, ampak prepričan sem, da ne bo". Nadalje ocenjuje še, da ima SD "zagotovljeno svojo volilno bazo nekih 90 tisoč glasov, ki so jih dobili na zadnjih evropskih volitvah, Levica pa bo udrihala čez vse možno, samo da pride do čim boljših rezultatov, morebiti jih lahko ponovi." Vse ostale stranke bodo po oceni Maksutija "padle iz parlamenta". Pri tem izpostavlja SMC, tudi SAB in Desus, "s to novo podobo in novim vodstvom, ker mislim, da je zasičenost na tako imenovanem levosredinskem polu tako velika, da vse, kar bo pobral Marjan Šarec, bo šlo v škodo ostalim akterjem".
LMŠ bo samo opazovala
Pričakoval je težavno upravljanje z manjšinsko vlado, a kot je dejal premier v odhajanju - z odstopno izjavo je seznanil predsednika DZ Dejana Židana, po besedah slednjega pa naj bi se DZ s tem seznanil jutri -, je kljub ambicijam po nadaljnjem delu vsaka rutinska zadeva terjala "toliko naporov, da to ni bilo več človeško. Tako se pač enostavno ne da delati."
Tako kot optimalno rešitev za vlado, ki je imela po njegovih besedah največ težav s tem, "da je vsak hotel iskati svoj prostor pod soncem", ni pa strašila ljudi in jim je dajala optimizem – na to je med drugim najbolj ponosen - v tem trenutku prepoznava predčasne volitve. "Zdaj so na potezi drugi," je naznanil Šarec, ki je že vnaprej napovedal, da je sodelovanje v obliki sklenitve sporazuma, ne pa tudi (še) združevanja strank, ponudil SMC-jevemu Zdravku Počivalšku. O potencialnem sestavljanju nove koalicije v okviru tega mandata pa je o vlogi LMŠ povedal še, da bodo "zadeve samo opazovali".