Odloženi vpisi v šolo: Starši se bojijo, da bodo imeli s šolarjem več dela

Franja Žišt Franja Žišt
23.02.2022 06:00

Vse več otrok gre v prvi razred leto dni kasneje. Razlogi so različni - od razvojnih težav otrok in skrbi staršev zaradi nezrelosti otroka do finančnih ugodnosti brezplačnega vrtca za drugega otroka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Velika večina otrok je dovolj dobro pripravljenih za šolo, za šolski sistem. 
Andrej Petelinšek

"To je bila naša najboljša odločitev," pravi mama Sabina, ki je svojega sina v šolo vpisala leto kasneje. In to kljub temu, da so ji po testiranju za vstop v šolo svetovali, da bi šestletnik vendarle zakorakal v prvi razred. Mama je poslala ugovor na odločbo, sestala se je komisija in na koncu ugodila njeni prošnji, da odložijo vpis, ker sin kljub zadovoljivim rezultatom na testiranju še ni dovolj čustveno zrel. V enem letu je otrok razvil veselje do risanja, pisanja in črk, še pravi mama.

Število odloženih vpisov se je v zadnjih desetih letih več kot podvojilo. Odlog pričetka šolanja za eno leto lahko predlagajo bodisi starši bodisi zdravstvene službe na podlagi odločbe o usmeritvi, če ugotovijo, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo, povedo na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport in dodajajo, da je ob tem obvezno ugotavljanje pripravljenosti otroka za vstop v šolo. O tem, da se jim zdi povečevanje odlaganja vpisa težava, in o rešitvah ne rečejo nič.

Preveč zaščitniški starši

"V zadnjih letih se odložena šolanja zelo povečujejo in treba je prevetriti vzgojno-izobraževalni sistem, predvsem pa prehod iz vrtca v šolo," pa pravi ravnateljica Vrtca Škofja Loka in predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj. Nekateri otroci imajo težave v razvoju in pri teh strokovnjaki priporočajo, da je zanje odloženi vpis boljša izbira. "V vrtcih pa pogosto ugotavljamo, da starši ne želijo vpisati otroka v šolo zaradi različnih obveznosti, ki jih pričakujejo. Pogosto navajajo, da se jim zdi otrok premalo samostojen, da ima premalo znanja in imajo občutek, da bo tudi od njih potrebne mnogo več energije in prisotnosti, zato se odločijo, da bo otrok še eno leto raje v vrtcu. Pričakujejo, da bo otrok v tem letu toliko pridobil, da bo bolj samostojen, bolj odgovoren in se bo hkrati razbremenilo tudi njihovo delo," izpostavi razlog za vedno pogostejši odlog za vpis sogovornica. Več odloženih vpisov opažajo tudi zaradi zakonske spremembe, ki družinam z dvema otrokoma v vrtcu omogoča, da drugi otrok tega obiskuje brezplačno. Čedalje večje je število otrok s posebnimi potrebami z odločbami o usmeritvi in otrok priseljencev, ki imajo težave z jezikom, tudi ti odlagajo z vpisom v šolo.

Janja Bogataj: "V procesu odraščanja predšolskega otroka starši ravnajo preveč zaščitniško. Samostojnost se da priučiti, pridobiti."
Dnevnik

Starši najpogosteje odlašajo z vpisom otrok v prvi razred zaradi neosvojenih veščin, ki pa se jih da pridobiti, opozori sogovornica. "To je skrb zase, da se otrok obuje, da se samostojno uredi na stranišču, da je samostojen pri prehranjevanju, da zna odgovorno poskrbeti za svoje stvari. To je del rutine, življenja. V procesu odraščanja predšolskega otroka starši ravnajo preveč zaščitniško. Samostojnost se da priučiti, pridobiti. Hkrati imajo otroci veliko znanja, zelo obvladujejo računalniške tehnologije, po drugi strani pa so govorno, jezikovno šibkejši. To je posledica tega, da imajo ves čas podporo, od njih se pa ne zahteva toliko, kolikor je njihovi starosti ustrezno. Velika večina otrok je dovolj dobro pripravljenih za šolo, za šolski sistem."

Kurikula za starejše otroke v vrtcu ni

Če se bodo v prvih razredih znali bolj prilagoditi šestletnikom, "da bodo delali po kotičkih, da bodo več uporabljali naravne učilnice, učenje v naravnem okolju in da bodo izhajali iz razvojnih potreb otrok, napravili več premorov z gibanjem in se bolj medpodročno povezovali", v šoli ne bi smelo biti težav, meni Janja Bogataj in dodaja, da bi bilo treba sistem dela v vrtcu prenesti v šolo. Pa vendar tako je ob uvedbi devetletke že bilo. "Ob uvedbi devetletke je bila v prvem razredu prisotna vzgojiteljica. Njen status je bil točno določen, jasen, imela je vrednote predšolske vzgoje. Po določenem obdobju je vzgojiteljica v šoli postala učiteljica, ne glede na to, kakšen naziv ima," opozori Janja Bogataj in doda, da so se vzgojiteljice "pošolale". Ko so se upokojevale ali pa zamenjale delovno mesto, so šole vzgojiteljice zamenjale z učiteljem, tako da sta v razredu pogosto po dva učitelja. "V prvih razredih niso ohranili vrednot vzgojiteljic v vrtcu. V Skupnosti vrtcev Slovenije smo že predlagali, da bi bilo smiselno, da vzgojiteljice krožijo med šolo in vrtcem, da ne bi zapadle v šolski sistem, ampak da bi ves čas vzdrževale kontinuiteto in podporo šestletnikom v šolah."

In težave, ki zaradi odloženih vpisov nastajajo v vrtcih? "Vrtci nimamo pripravljenega kurikula za otroke od šest do sedem let, načrtovan je za otroke do šestega leta in večinoma v vrtcih potem oblikujemo oddelke odloženih otrok, za katere skušamo pripraviti program, ki je zanimiv, dovolj pester, da jim ponudi tiste stvari, za katere je bilo ocenjeno, da jih še potrebujejo," razlaga Janja Bogataj.

Spodbujanje samostojnosti otrok

Za nekatere otroke je z razvojnega vidika dobro, da še ostanejo leto dni v vrtcu, kjer ni vsakodnevnih preverjanj, kjer je več učenja skozi igro. "Nekateri otroci razvojno ne zmorejo sedeti eno uro in taki utegnejo imeti težave. Mi jih navajamo, da se ta doba povečuje. Otrokom s posebnimi potrebami eno leto podaljška v vrtcu veliko pomeni, žal je teh otrok vedno več," pravi ravnateljica Vrtca Galjevica v Ljubljani Barbara Novinec. Si pa v zadnjih letih zelo prizadevajo, da bi zmanjšali število odloženih vpisov zaradi drugih razlogov.

Barbara Novinec: "Starši se na svetu staršev odločajo o zunanjih izvajalcih storitev na podlagi ponudb, ne na podlagi tega, kdo je ravnatelj."
Osebni arhiv

Z 12,6 odstotka odlogov jim je odstotek uspelo zmanjšati na 9,5. Ključni pri tem sta dobra komunikacija in stopnja zaupanja med vrtcem in starši, še posebej dobro sodelovanje in pretočnost informacij v zadnjem letu, meni sogovornica. "V zadnjem letu organiziramo večje število srečanj kot običajno, imamo posebno srečanje staršev z ravnateljico in učiteljico prvega razreda, kjer podamo smernice, kako poteka postopek vpisa," izpostavi sogovornica. K zmanjševanju odstotka odloženih vpisov pomaga tudi to, da morajo tisti otroci, ki še ne gredo v prvi razred, dodatno leto zaradi prostorske stiske v matični stavbi preživeti v drugi zgradbi. "Mnogokrat se starši lažje odločijo za to, da bodo otroka všolali, saj razmišljajo, da bo do spremembe tako ali tako prišlo." Pogosto so se za odlog vpisa odločali starši otrok, rojenih konec novembra in decembra. Zato te otroke še posebej spodbujajo k samostojnosti že od jasli naprej. "Spodbujanje samostojnosti otrok je izredno pomembno v današnjem času. Zaradi hitrega življenja starši otrokom ne dajejo dovolj možnosti, da bi bili samostojni."

Barbara Novinec priznava, da je eden izmed razlogov za odložene vpise tudi to, da devetletka ni več to, kar je bila. Učni načrt se je spremenil do te mere, "da imajo otroci zelo šolsko obliko prvega leta, in verjetno je to starše malo prestrašilo". "A hkrati v tujini v mnogih sistemih otroci v starosti pet let že mnogo več znajo kakor pri nas. Otroci vse zmorejo, bolj smo starši zaščitniški in jim želimo podariti virtualno leto otroštva." Veliko je odvisno tudi od učitelja v prvem razredu, koliko bo subtilen, še poudari sogovornica.

Ne premaknejo se niti za ped

Ravnateljica Novinčeva dvomi, da jim bo uspelo odložene vpise še bolj zmanjšati, saj je vedno več otrok s posebnimi potrebami, pri katerih je opravičljivost odloga šolanja večja, povečuje se tudi delež otrok tujcev, ki z vpisom v šolo odlašajo zaradi slabšega znanja jezika. Slednje bi omilili, če bi tudi v predšolskem okolju imeli na voljo dodatno pomoč za jezikovno inkluzijo otrok z drugih govornih območij. Pa sistemske rešitve? "Že zdaj obstaja komisija, ki presoja o ustreznosti odloga. V praksi pa ima starš vedno možnost zadevo narediti na način, da odlog uveljavlja," vidi srž problema Barbara Novinec.

"Če bi vprašali vse odgovorne, od zavoda za šolstvo do ministrstva, bodo povedali, da se o problematiki razpravlja že vrsto let. Tudi ravnatelji smo bili na različnih posvetih, ves čas seznanjeni in vključeni v razprave, delavnice. A od tega ni koraka naprej. Niti za ped," pa zaključuje Janja Bogataj in dodaja, da bodo spremembe potrebne, a manj na področju predšolske vzgoje kot naprej po vertikali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta