"Slišim in pozabim. Vidim in si zapomnim. Naredim in razumem," je nekoč dejal Xunzi, eden od glavnih predstavnikov konfucijanske filozofske šole. Take in podobne modrosti so vodilo Konfucijeve učilnice Univerze na Primorskem, koprske izpostave ljubljanskega Konfucijevega inštituta, ki že deset poletij prireja poletno šolo kitajskega jezika in kulture. Te se vsako leto udeležuje vse več otrok s Primorske, pa tudi z drugih koncev Slovenije.
Kot nam je zaupala dr. Neva Čebron, vodja Konfucijeve učilnice Univerze na Primorskem, so s poletno šolo pričeli pred desetimi leti. "Sprva smo imeli nekoliko manjše število tečajnikov, saj so bili to povečini otroci naših sodelavcev in prijateljev, zdaj pa imamo vsako leto povprečno 25 tečajnikov," pove sogovornica in poudari, da se veliko otrok vrača vsako leto. "V nadaljevalni skupini imamo otroke, ki se že dobro poznajo, v začetni skupini pa tiste, ki se s kitajščino srečujejo prvič," še pove Neva Čebron.
Vsako leto na poletni šoli kitajskega jezika in kulture izberejo novo krovno temo in poleg pouka jezika pripravijo tudi kreativne delavnice. Letos je otroke obiskala slikarka Lili Saje Wang, sicer hči priznanega sinologa Mitje Sajeta in slikarke Wang Huiqin. Lili Saje Wang je otrokom letos predstavila osnove kitajske kaligrafije in kitajskega slikarstva.
Za čim bolj pristen stik tečajnikov s kitajsko kulturo poskrbijo kitajski učitelji, ki na svojevrsten način učencem vsako leto približajo svojo kulturo, jezik in običaje.