Z žalostjo spremljam delo naših predstavnikov ljudstva, ki ne znajo ali nočejo zakonsko urediti države tako, da bi bili enakovredni drugim državam ES. O pokrajinah sem zapisal in povedal vse, kar se mi zdi pomembno, da bi odigrale svojo vlogo in razbile pretirano centralizacijo, ki duši razvoj in ljudi pri svobodnem odločanju na poti razvoja. Z njimi bi razbili pretirano centralizacijo, posledica pa bi bilo novo resetiranje države, ki po več letih nujno potrebuje to prenovo.
Naj navedem samo primer. Sedaj državo urejujeta Državni zbor RS in Državni svet RS. Odvisnost med njima bi bilo potrebno postaviti na nove temelje, kar bi bilo z ustanovitvijo pokrajin mnogo lažje. Prav mogoče je, da bi v tem primeru lahko državo urejali samo preko 120-članskega parlamenta in sedanjim poslancem dodali predstavnike teritorialnih enot in predstavnike dejavnosti. Imeli bi volitve v občine, pokrajine, parlament in v ES. Sedaj pa volimo poslance po enem zakonu, državne svetnike pa po popolnoma drugačnem sistemskem zakonu.
Reševati državne probleme na sedanji način, ko je prioriteta Zakon o volitvah v Državni zbor RS, je pritlehno prikrivanje nemoči sedanje garniture politikov, ki težko priborjeno državnost pehajo v brezno pogube. Edinost, sreča, sprava k nam naj nazaj se vrnejo. Pa tudi pamet.
Prijazen pozdrav.
Rudi Moge, Maribor