"Slovenija je prva po tem, kako slabo upravljamo krizo. Imamo najdaljše zaprtje javnega življenja v regiji, pa smo kljub temu najslabši. Ljudje vam ne zaupajo," je premierja Janeza Janšo na včerajšnji izredni seji državnega zbora izzval koordinator Levice Luka Mesec. Spomnil je na nekatere sporne poteze vlade, kot je zaustavitev financiranja STA, in ga vprašal: "Ali si vi sploh želite čimprejšnjega konca te epidemije, ker se mi zdi, da vam tako stanje, kot je, naravnost ustreza?"
Če bi delali enotno ...
"Vlada se ukvarja z epidemijo in njenimi posledicami in situacijo, v kateri bo treba posledice odpravljati," je premier odvrnil in dodal, da so prejšnji teden poleg tega vlagali napore v to, da se je sprostilo 1800 milijard evrov za naslednjih deset let za evropsko gospodarstvo, od tega deset milijard za Slovenijo. Hkrati so, je spomnil Janša, podpisali strateški partnerski sporazum z ZDA, z Izraelom pa sporazum o inovacijah. Mescu je med drugim navrgel: "V realnem svetu, kjer veljajo realni podatki, ne tisti, ki jih vi lansirate ali berete v slovenskih medijih, Slovenija po nobenem kriteriju ni najslabša v spopadu z epidemijo v Evropi. Različne države imajo pač različne podatke, ker so v različnih fazah vala epidemije, tisto, kar bo na koncu štelo, bodo skupni podatki." Mimogrede, z nekaj kliki na statističnem in podatkovnem portalu Statista lahko vidimo, da je Slovenija po številu smrti zaradi covida-19 na milijon prebivalcev v sedemdnevnem povprečju na prvem mestu na seznamu držav sveta.
KUL za spremembo strategije
Koalicija ustavnega loka (KUL) te dni pospešeno sestankuje in nabira 46 glasov za konstruktivno nezaupnico, ki jo, kot je koordinator Levice Luka Mesec včeraj znova poudaril, nameravajo vložiti do konca tega leta. Medtem pa vladi predlagajo spremembo strategije ukrepov, ki naj temelji na "novejših dognanjih, da se okužba ne širi samo s kapljičnim prenosom, temveč tudi z aerogenim prenosom z aerosolom, kar prenaša poudarek glede boja proti epidemiji od zunanjih na notranje prostore". Vladi med drugim predlagajo takojšnjo vzpostavitev nove svetovalne skupine ministrstva za zdravje pod vodstvom epidemiološke stroke in tudi odpravo nedelujočih omejitev, kot sta policijska ura in omejitev gibanja na občine oziroma regije.
Prvak vladajoče SDS je prepričan: "Pri nas bi lahko bili boljši, če bi enotno delali za zaustavitev virusa. Ne zaradi vlade ali zaradi opozicije, ampak ker virus ogroža zdravje in življenje vseh. To jemljete kot politični boj, in čim slabše, tem boljše za vas. S takim pristopom podatki ne bodo nikoli odlični, niso pa najslabši v Evropi, ne zdravstveno, ne socialno, ne politično in ne ekonomsko."
Zadnja tretjina epidemije
Vodja poslancev SAB Maša Kociper je problematizirala odklonilen odnos Janše do medijev in pritiske nanje, pozvala pa ga je, naj razkrije vsebino nedavnega pogovora z lastnikom Pro Plusa Petrom Kellnerjem. "Profesionalni in neodvisni mediji so v izključnem interesu stranke in vlade, ki ju vodim," je odvrnil premier. Glede sestankovanja s Kellnerjem in poročanja medijev pa je povedal, da "zapisov portalov, ki delujejo na podlagi denarja neznanega izvora", ne bere in ne komentira. {api_embed_photo_R30}615185{/api_embed_photo_R30}
V zvezi s pomanjkanjem socialnega dialoga s skupinami, ki doslej niso bile zajete v protikoronske ukrepe, je Janšo izzval poslanec SD Jani Prednik. Premier mu je odvrnil, da to, da kdaj socialni partnerji niso upoštevani, še ne pomeni, da socialnega dialoga ni. Sicer pa meni, da so v protikoronskih paketih naslovili "prav vsakega" državljana: "Drugo vprašanje je, ali so vsi dobili ustrezno ali dovolj, vendar je treba pri tem upoštevati tudi materialne možnosti, saj epidemije še ni konec in treba je misliti tudi na prihodnje tri mesece." Ocenil je sicer, da Slovenijo zdaj čaka "zadnja tretjina spopada z epidemijo", čemur bo sledilo odpravljanje njenih posledic. V odgovor vodji poslancev NSi Jožefu Horvatu pa je za čas po epidemiji predstavil načrte na gospodarskem področju, pri čemer je izpostavil debirokratizacijo in davčne ukrepe.