Počivalšek: Analiziramo obstoječo situacijo višanja cen energentov

Asja Lednik
12.10.2021 12:43
Višanje cen energentov - zemeljskega plina, električne energije in naftnih derivatov - je po besedah ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška velik problem za gospodarstvo celotne EU, ne le za slovensko. Kot je dejal, trenutno analizirajo obstoječo situacijo, sam pa verjame, da bodo našli rešitve.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

"Dejstvo je, da je konec obdobja, ko smo imeli poceni energijo, izvažali smeti, in da bo treba narediti zeleno transformacijo," je minister poudaril ob robu novinarske konference pred dnevi slovenskega turizma 2021 v Ljubljani in dodal: "Verjamem pa, da bomo v vsakem od teh treh segmentov, zemeljskem plinu, električni energiji in naftnih derivatih, našli neko rešitev."

Na ceno zemeljskega plina po njegovih besedah "ne moremo vplivati, pri cenah električne energije smo na nek način nekoliko bolj samostojni, seveda je tudi tukaj trg, država ima samo možnost, da začne regulatorno na to vplivati".

Pri naftnih derivatih je cena sestavljena iz večih delov, Počivalšek pa je zavrnil špekulacije, da je liberalizacija trga vzrok za višje cene. "To ni tako. Cene goriv v osnovi se višajo, zliberalizirane pa so le marže teh goriv. Naredili bomo analizo, koliko je kaj vplivalo na to in potem tudi ustrezno ukrepali," je dodal.

Tudi na ravni EU poteka poglobljena razprava o višanju cen energentov

Različne države, različne branže, tudi v Sloveniji, so po njegovih pojasnilih različno prizadete. "Imamo ogromno industrije, ki je energetsko intenzivna, in daljše takšno obdobje bi res imelo negativen vpliv, hujši kot covid-19," je izpostavil.

Na vprašanje, kaj lahko država sploh naredi, je minister pojasnil, da trenutno analizirajo obstoječo situacijo. "Država lahko administrativno posega na to področje, vendar pridemo v situacijo, kot smo jo imeli v bivši državi, da smo neke cene regulirali, potem pa tega blaga ni bilo. To ni izhod. Verjamem, da se bo tukaj našlo nekaj rešitev," je dejal.

Tudi na ravni EU poteka poglobljena razprava o višanju cen energentov. Počivalšku se sicer zdi zanimivo, da vedno, kadar začnejo diskusijo o zelenem prehodu Pripravljeni na 55 oz. o tem, na kak način se je treba transformirati, pride do strahovitega povečanja cen energentov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta