Prebivalec Slovenije je lani proizvedel povprečno 495 kilogramov komunalnih odpadkov, kar je 17 kilogramov več kot leto prej, je sporočil državni statistični urad. Največ komunalnih odpadkov na prebivalca so naredili v obalno-kraški regiji, najmanj na Koroškem. Pri 71 odstotkih je šlo za ločevanje odpadkov.
V Sloveniji je lani nastalo skoraj 8,4 milijona ton odpadkov, od tega 59 odstotkov gradbenih, ki so tudi glavni razlog, da se je količina odpadkov v primerjavi z letom prej povečala za skoraj 36 odstotkov. Količina gradbenih odpadkov se je povečala za 83 odstotkov.
Komunalnih odpadkov je bilo 1,03 milijona ton, to je 12 odstotkov vseh v Sloveniji nastalih odpadkov. Količine komunalnih odpadkov so se povečale za skoraj štiri odstotke.
Lani je bilo v Sloveniji proizvedenih malenkost manj nevarnih odpadkov kot leto prej, 132.000 ton. Predstavljali so malo manj kot dva odstotka vseh nastalih odpadkov. Ob nevarnih odpadkov jih je 75 odstotkov nastalo v proizvodnih dejavnostih, 21 odstotkov v storitvenih dejavnostih, štirje odstotki pa v gospodinjstvih. Količinsko je bilo lani odpadkov več v vseh dejavnostih. V storitvenih dejavnostih jih je nastalo 4,7 milijona ton (56 odstotkov), v proizvodnih dejavnostih malo več kot tri milijone ton (36 odstotkov) in v gospodinjstvih približno 638.000 ton (8 odstotkov). Gospodinjstva so lani ustvarila 8 odstotkov več odpadkov kot leto prej.
Največ komunalnih odpadkov so lani, kot rečeno, ustvarili v obalno-kraški statistični regiji (575 kilogramov na prebivalca), najmanj pa v koroški statistični regiji (409 kilogramov na prebivalca). Več komunalnih odpadkov je nastalo v zahodni Sloveniji (532 kg na prebivalca), v vzhodni Sloveniji manj, 462 kg na prebivalca.
Na vzhodu lani smetili manj kot na zahodu, pravi statistika