Predlog Levice za referendum o razvoju in opremljanju Slovenske vojske brez podpore na odboru za obrambo

Timotej Milanov Timotej Milanov
30.11.2021 18:59

Državni sekratar Uroš Lampret pravi, da izid morebitnega posvetovalnega referenduma ne bi mogel vplivati na že sprejete mednarodne obveznosti Slovenije in na zaveze iz potrjenih strateških dokumentov na področju obrambe in varnosti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Slovenija bo v sklopu posodobitve vojske kupila tudi letalo C27J Spartan. 

Borut Podgoršek, Mors

O predlogu Levice, da bi v zvezi z resolucijo o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2035 razpisali posvetovalni referendum, so danes razpravljali tudi v državnozborskem odboru za obrambo. Predlog ni dobil podpore, podprl ga je le en član odbora, medtem ko jih je osem glasovalo proti. 

Poslanec Levice Miha Kordiš meni, da v državi ni družbenega konsenza na obrambnem področju: “Dodatno je ta manko družbenega konsenza zbodel v oči med sprejemanjem zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovensko vojsko." Omenjeni zakon, ki je bil sprejet lansko leto, do leta 2026 predvideva investicije v skupni vrednosti 780 milijonov evrov. "Na podlagi tega zakona sedaj aktualna vlada Janeza Janše na čelu z ministrom Toninom hiti v podpisovanje vseh mogočih orožarskih pogodb še pred iztekom svojega mandata,” je bil kritičen Kordiš.

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Uroš Lampret pa pravi, da so predlagatelji referenduma zavajajoče izpostavili določene usmeritve iz predloga resolucije na senzacionalističen način: “Brez vsakršne vsebinske ocene in presplošno je referendumsko vprašanje oblikovano na način, da izpostavlja, da naj bi se na podlagi predloga resolucije ponovno uvajalo služenje vojaške dolžnosti, do leta 2027 povečalo izdatke za delovanje slovenske vojske na več kot milijardo evrov ter še nadalje do leta 2035 na več kot 1,5 milijarde evrov, kupovalo orožje po diktatu Nata in pošiljalo pripadnike Slovenske vojske na misije in operacije čim dlje od ozemlja Republike Slovenije.”

Namen referenduma je po mnenju Lampreta v nasprotju z nacionalnimi obrambnimi interesi in mednarodnimi obveznostmi Slovenije, pa tudi v nasprotju s temeljnimi državnimi strateškimi dokumenti na področju obrambe in varnosti. “Na vse navedene dokumente in že prevzete obveznosti izid posvetovalnega referenduma ne more vplivati. Zato je vprašljiv doprinos izida takšnega referenduma." Po besedah Lampreta bi Referendum korenito posegel v verodostojnost Slovenije kot članice Severnoatlanskega zavezništva. 

Po glasovanju na odboru se je na družbenem omrežju twitter oglasil tudi minister za obrambo Matej Tonin ter zavrnitev predloga Levice označil za odločno podporo nadaljnjemu razvoju Slovenske vojske. 

Kot smo že poročali, je Slovenija v sklopu načrtov za posodobitev Slovenske vojske letos že prejela prvih 38 oklepnikov ameriškega proizvajalca Oshkosh, za katere je plačala 26,7 milijona evrov brez davka na dodano vrednostki, a jih še ni prevzela. Ministrstvo za obrambo je podpisalo tudi sporazum za nakup dodatnih 37 oklepnikov istega proizvajalca. V naslednjih letih bi lahko glede na omenjeni sporazum kupili še 62 tovrstnih oklepnikov. Za nakup omenjenih 99 dodatnih oklepnikov je predvidenih 137 milijonov evrov. Prav tako bo Slovenija od italijanske vlade za 72 milijonov evrov kupila transportno letalo C-27J Spartan italijanskega proizvajalca Leonardo. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.