Oddajniki in zveze bodo s 17. januarjem prenehala oddajati SD-signal nacionalnih programov TV Slovenija prek prizemnega oddajhniškega omrežja multipleksa C (MUX C). Tistim gledalcem, ki vse tri nacionalne programe TV Slovenija spremljajo preko prizemnega oddajniškega omrežja, bodo ti na voljo preko multipleksa A (MUX A), v visoki ločljivosti. Prek MUX A, ki omogoča spremljanje programov prek sobne ali strešne antene, lahko gledalci spremljajo tudi regionalna televizijska programa TV Koper-Capodistria in TV Maribor, ki so tako vidni na celotnem področju Slovenije, ki ga pokriva DVB-T omrežje.
Omrežje MUX A je bilo zgrajeno leta 2010 in pokriva 99 odstotkov slovenskih gospodinjstev. Omrežje MUX C je bilo zgrajeno leta 2013 in pokriva 96 odstotkov slovenskih gospodinjstev.
Na sproščenem delu zmogljivosti multipleksa C bodo na voljo komercialni televizijski programi, ki jim je to prizemno oddajniško omrežje skladno z zakonom tudi namenjeno. Gre za paket programov plačljive televizije, ki jo oddajniki in zveze ponujajo v okviru tržne dejavnosti v sodelovanju z zunanjim partnerjem, so navedli.
Zelo redka gospodinjstva bodo morala kupiti nov sprejemnik
Kot pojasnjujejo, bo večina gospodinjstev, ki bo zaznala spremembe v oddajanju signala nacionalnih televizijskih programov, potrebovala ponovno nastavitev sprejemnika oziroma set-top-box. Zelo redka gospodinjstva, ki imajo stari televizijski sprejemnik, ki podpira le SD-signal, pa bodo morala kupiti nov sprejemnik ali nov set-top-box.
Tista gospodinjstva, ki po 17. januarju ne bodo mogla več spremljati nacionalnih televizijskih programov in ponastavitev sprejemnika na HD-signal ne bo uspešna, naj se najprej obrnejo po pomoč na nadzorni center oddajnikov in zvez. Pomoč in informacije glede spremljanja programov RTV Slovenija so jim dostopna preko brezplačne telefonske številke 080 28 68 ali prek spletne strani oddajnikov in zvez.
"Uporabnikom želimo vedno znova ponujati spremljanje programov RTV Slovenija prek tehnično in tehnološko najboljših poti. Bili smo med prvimi, ki smo v Evropi ugašali analogni televizijski signal, med prvimi, ki smo uvedli radijsko digitalno omrežje DAB+, in prenehanje oddajanja nacionalnih televizijskih programov v nizki ločljivosti je nekakšen logičen naslednji korak," je ob tem dejal vodja enote oddajniki in zveze Miran Dolenec.