Ministrstvo smo povprašali, kako se je lahko to zgodilo. "Na to vprašanje nimamo odgovora," so nam na kratko odgovorili. "Zagotavljamo pa vam, da nihče iz službe za strateško komuniciranje novinarskih vprašanj, ki so prispela na elektronski naslov službe, ni posredoval omenjenemu portalu," so še dodali.
Pojasnjujejo tudi, da so v primeru teh vprašanj, ki so se nanašala na pot ministra Mateja Tonina na vrh zveze Nato v Bruslju, odgovore pripravili po ustaljenem postopku. Najprej so jih razposlali pristojnim za pripravo odgovorov. Ko so v službi za strateško komuniciranje dobili predloge za odgovore, so za vsakega novinarja posebej pripravili končni odgovor ministrstva in jih še isti dan odposlali novinarjem.
Društvo novinarjev: Kakšno novo zlorabo bodo novinarji še doživeli?
V DNS so ogorčeni nad tem, da so uslužbenci obrambnega ministrstva portalu poslali posnetek zaslona z elektronskimi naslovi. Poudarjajo, da komunikacijsko zasebnost zagotavlja 37. člen ustave, ki določa, da se varstva tajnosti pisem in drugih občil ter nedotakljivosti človekove zasebnosti lahko ne upošteva, a zgolj na podlagi odločbe sodišča, za določen čas, in le, če je to nujno za uvedbo ali potek kazenskega postopka ali za varnost države.
V tem primeru gre po mnenju društva "za zlorabo poslanih vprašanj z namenom poskusa diskvalifikacije novinarjev in medijev, ki so jih poslali". "Po našem mnenju gre za naklepno dejanje; vprašanja so bila posredovana zato, da bi Bojan Požar na podlagi njihove vsebine izpeljal sklep, da gre za usklajeno akcijo novinarjev in jih s tem poskušal diskreditirati," so zapisali v odzivu. Dodajajo, da je povsem običajno, da ob določenem za javnost pomembnem dogodku različni novinarji na institucijo naslovijo podobna vprašanja.
Na koncu pa se zaskrbljeno sprašujejo, "kakšno novo zlorabo bodo novinarji še doživeli". Hkrati od ministrstva zahtevajo, da sproži notranji nadzor in ugotovi, kdo je novinarska vprašanja posredoval, ter zagotovi, da se kaj takšnega ne bo več ponovilo.
Celoten odziv si lahko preberete -> TUKAJ.
Po naših informacijah je pri pripravi odgovorov sodelovalo več notranjih organov ministrstva, med njimi je bil tudi Toninov kabinet. Prosili smo tudi za komentar ministra, a so nam z ministrstva sporočili, da Tonin "zadeve ne želi komentirati".
Dodajajo, da so v službi za strateško komuniciranje delo opravili "strogo profesionalno". "Vedno se trudimo, da z novinarji ohranjamo profesionalen in korekten odnos. Še nikoli do sedaj korespondence z novinarji nismo posredovali drugim medijskim hišam in tega se bomo držali tudi v prihodnje," so zaključili odgovor.
Trije na spletu izpostavljeni novinarji so sicer na ministrstvo poslali vprašanja na podlagi anonimnega pisma, ki je včeraj zaokrožilo v medijskih krogih.
Inšpekcijski postopek zaradi objave e-naslovov
Ker so se elektronska sporočila novinarjev, namenjena ministrstvu, pojavila v javnosti z vsemi podatki, smo za mnenje zaprosili tudi urad informacijskega pooblaščenca. V uradu informacijskega pooblaščenca so nam odgovorili, da bodo uvedli inšpekcijski postopek zaradi objave e-naslovov novinarjev in zaposlenega, saj gre pri tem za obdelavo osebnih podatkov po splošni uredbi o varstvu podatkov (GDPR). Sicer pa gre v tem primeru po besedah urada informacijskega pooblaščenca "primarno" za zaupnost dopisovanja med novinarji in organom naslovnikom, kar pa ni v pristojnosti informacijskega pooblaščenca.