SDS ni uspela izsiliti posvetovalnega referenduma o vladni noveli zakona o dohodnini

Matej Grošelj Matej Grošelj
25.11.2022 15:09

Vladi se mudi s sprejemom novele zakona o dohodnini

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Poslanci so razpravljali o možnosti posvetovalnega referenduma o zakonu o dohodnini.
Robert Balen

Državni zbor je z glasovi 46 poslancev koalicije zavrnil predlog SDS o razpisu posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini, ki ga je podprlo 22 poslancev. Največja opozicijska stranka meni, da se vladajoča oblast boji soočenja z ljudstvom, v koaliciji pa poudarjajo, da je šlo pri manevru SDS za vnovično nagajanje in oviranje procesov pri sprejemu dohodninskega zakona. Koaliciji se mudi s sprejemom zakona, da bodo spremembe začele veljati s prvim dnem prihodnjega leta.

Čeprav je koalicija v zakonskem besedilu upoštevala tudi predloge iz opozicijskih vrst, je SDS ta teden tik pred glasovanjem o zakonu vložila zahtevo za posvetovalni referendum. Vlada pravi, da gre pri spremembah zakona o dohodnini za enega od pomembnejših instrumentov za zagotavljanje javnofinančne vzdržnosti. Novela zakona prinaša ustavitev zviševanja splošne olajšave do leta 2025 in odpravo nekaterih razbremenitev, ki jih je tik pred iztekom mandata sprejela tretja vlada Janeza Janše. Finančni minister Klemen Boštjančič je napovedal, da bo država v prihodnjem letu pobrala za 120 milijonov evrov več dohodnine, kot če bi veljal dosedanji zakon. V SDS pravijo, da spremembe prinašajo nižje plače in slabše življenje za vse državljane, vladi pa očitajo, da vodi zgrešeno in nevarno politiko.

Državni sekretar na ministrstvu za finance Tilen Božič je pojasnil, da je bil v povezavi z dohodninskim zakonom opravljen temeljit socialni dialog, besedilo zakona pa je usklajeno s socialnimi partnerji. Kot je povedal Božič, so dohodninske spremembe del širokega svežnja ukrepov za obvladovanje draginje. Ker je bila razprava v parlamentu burna, so bili poslanci večkrat opozorjeni, naj se umirijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta