Včeraj je na Kardeljevi ploščadi v Ljubljani minila že 22. repriza Škisove tržnice, znamenite študentske kulturno-zabavne prireditve. Ta je bila zlasti letos vroča tema ne le udeležencev, ki so dogodek nestrpno pričakovali, temveč tudi širše javnosti, v kateri še zmeraj odmeva nepojasnjeno lanskoletno izginotje 70.667,70 evra.
Medtem ko smo spremljali sproščeno popoldansko in večerno vzdušje, smo iz ad hoc Večerovega štaba v najbližjem študentskem domu preverili tudi, katere varnostne ukrepe so sprejeli organizatorji, da bi se izognili ponovnemu incidentu, in kaj zahteva kar deset študentskih klubov, ki so zaradi netransparentne komunikacije letošnjo Škisovo tržnico bojkotirali.
Proračun letos znaša 233.000 evrov
Njena številčnost, celokupno od 15 do 20 tisoč obiskovalcev, je včeraj prekosila celo tradicionalno ponedeljkovo število čakajočih na ljubljanskih obvoznicah. Zveza študentskih klubov Slovenije (Zveza Škis) je tudi tokrat poskrbela, da sta bila epicenter študentskega življenja in njegova poosebitev na travnati zelenici za Bežigradom. Na njej je popoldan, kljub padavinam in pogrezajočemu se blatu - dogajanje smo namreč spremljali obuti v vrečke iz najbližje trgovine -, 58 študentskih klubov iz vse Slovenije predstavljalo kulinarične specialitete in pokrajinske posebnosti svojega kraja. Bučen smeh, večglasno impro komorno petje in nazdravljanje so spremljale študentske igre, ki so bile navkljub muhastemu vremenu dobro obiskane. "Vreme ni zmotilo kar tisoč obiskovalcev, ki jih do tretje ure popoldan beležimo na naši stojnici," pove Tjaša Ilar, ena od predstavnic Društva novomeških študentov. Zvečer so obiskovalci lahko izbirali med široko paleto glasbenih koncertov, med drugim so nastopili MRFY, Vlado Kreslin, Jan Plestenjak, Siddharta, Pero Lovšin in Pop Design.
Razočarani študentski klubi bojkotirali dogodek
Sodelovanje na letošnji Škisovi tržnici je bojkotiralo kar deset študentskih klubov - Klub koroških študentov, Klub mariborskih študentov, Klub ormoških študentov, Klub prekmurskih študentov, Klub ptujskih študentov, Klub študentov Lendava, Klub študentov Ruš, Selnice in Lovrenca, Klub študentov Slovenska Bistrica, Študentski klub Slovenskih goric in Študentsko-mladinski klub Klinka.
S politikantstvom ne bo premikov
Da incident z izginotjem denarja ni pozabljen, dokazuje bojkot kar desetih študentskih klubov vzhodne Slovenije. "Škisova tržnica je dogodek, ki zahteva veliko časa za organizacijo, brezhiben projektni načrt, usposobljene ljudi za delo in pošteno vodstvo, da projekt pripelje do konca. Naštete komponente so lani popolnoma zatajile," meni Klub mariborskih študentov (KMŠ), ki ga je najbolj zmotilo skoraj enoletno prikrivanje kraje denarja, saj to krha ugled delovanja vseh študentskih klubov v Sloveniji. Tim Šenveter, predsednik Kluba študentov Ruš, Selnice in Lovrenca, pove, da se najbolj zavzemajo za prevzemanje odgovornosti predstavnikov Zveze Škis in da zahtevajo odstop predsednice in blagajnika Zveze Škis ter odstop vodje projekta Škisova tržnica. Prav tako zahtevajo posledičen razpis za novo vodjo ter vključevanje klubov in predstavnikov klubov v vsebinske odbore in spremembe Zveze Škis.
Zvezo bodo obudili
"Zveza študentskih klubov vzhodne Slovenije obstaja že kar nekaj časa in jo sestavlja deset študentskih klubov. Do sedaj je bila ta zveza malo aktivna, vendar pa smo se klubi, ki jo sestavljamo, na skupni seji odločili, da jo spet obudimo in začnemo izvajati tudi skupne projekte v dobrobit mladih in družbe nasploh," pove predsednik Kluba študentov Ruš, Selnice in Lovrenca.
Kdo je vzel denar?
Po zaključku lanske Škisove tržnice so denar, zaslužen v gostinski dejavnosti, v nočnih urah zapakirali v vreče in ga s kombijem odpeljali na drugo lokacijo, kjer so ga prešteli. Takrat so ugotovili, da je zmanjkalo dobrih 70.000 evrov. Kje je končal ta denar, še danes ni znano. Primer so prijavili policiji, ki je septembra na tožilstvo podala kazensko ovadbo zoper neznanega storilca za kaznivo dejanje tatvine. Primer še ni zaključen.
Študentsko novo leto
"Z dnevom sem zelo zadovoljen, vsa čast organizatorjem za tako raznovrsten zabavni in kulturni program. Na stojnicah sem se naučil tudi nekaj novih narečnih besed, ki jih do danes nisem poznal, recimo 'bujto, nej?'. Mislim, da dež ne bi smel pokvariti radostnega razpoloženja in najboljšega študentskega dneva v letu. To je pravzaprav naše novo leto," pove študent multimedije Muhamed Kulavzovič. Nasprotnega mnenja je mlada aktivistka Polona Čebular, ki opaža, da večina njenih prijateljev, vključno z njo, dogodek iz omenjenih razlogov bojkotira: "Slavje slavju, dogodek dogodku, a ne smemo pozabiti, da plešemo na kosteh študentskega svetohlinstva, kjer je (ne)poštenost najvišje dobro. S svojo udeležbo soglašamo z vzgibi, ki si jih v slovenskem prostoru ne želimo in se proti njim kot zavestna mladina tudi vsakodnevno borimo." Hana Dougan, študentka veterine, Škisovo tržnico obiskuje le zaradi družbe prijateljev: "Organizacija dogodka se mi niti ni zdela tako slaba, vsebinsko, še posebno popoldan, pa se mi je zdel dogodek močno podhranjen. Žalostno, kako sestavljajo program tovrstnih dogodkov. Pred očmi si najbrž zamislijo povprečnega pijanega študenta, nato pa kalkulirajo, koga vse povabiti, da bi zadostili temu okusu. No, glede na udeležbo jim to očitno kar uspe." Ne glede na deljena mnenja obiskovalcev in ozadje dogodka si bomo včerajšnjo največjo študentsko zabavo zapomnili predvsem po barvnih pelerinah in nenadni zjasnitvi tik pred začetkom večernega glasbenega programa.