Predsednica SD Tanja Fajon je napovedala, da v stranki pripravljajo interpelacijo zoper šolsko ministrico Simono Kustec. Po njenih besedah bi jo lahko vložili že v roku tedna dni. Na vprašanje, kateri so glavni očitki, je odvrnila, da "štirinajst dni pred pričetkom šole še ne vemo, kaj se bo v šolah dejansko dogajalo, in da je, kot da ministrice praktično že leto in pol ne bi bilo". "In to je bil tudi razlog, zakaj na sejo za ponedeljkov odbor za šolstvo nismo povabili ministrice, ampak pravzaprav predsednika vlade," je dejala predsednica SD.
Premier se je kmalu odzval na twitterju. S kritiko SD in Fajonove. O ministrici pa Janez Janša pravi, da je za varno šolo naredila veliko.
To bo sicer že druga interpelacija zoper Kustečevo, letos marca je ministrica iz vrst SMC prvo že prestala. Takrat jo je obranilo 41 poslancev SDS, NSi, SMC, poslanca manjšin in en poslanec DeSUS. Za interpelacijo je glasovalo 38 poslank in poslancev iz LMŠ, SD, SAB in Levice.
Štrukelj napovedal možnost stavke
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je napovedal možnost stavke, če bi oblast želela prevaliti stroške hitrih testov po 23. avgustu na vse tiste v vzgoji in izobraževanju, ki niso cepljeni. "Temu se bo SVIZ uprl z vsemi razpoložljivimi sredstvi in članstvo pozval, da se opredeli o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju," je dejal Štrukelj. V SVIZ vztrajajo, da morajo ta strošek plačati ravnatelji, slednji pa ponavljajo, da denarja za to nimajo. Po podatkih ministrstva za izobraževanje je cepljenih le polovica zaposlenih v vzgoji in izobraževanju.
Medtem se, kot je povedala Fajonova, znotraj LMŠ pripravlja tudi interpelacija zoper okoljskega ministra Andreja Vizjaka. Po njenih besedah ima opozicija odgovornost, da izkoristi vse instrumente, ko gredo stvari narobe: "Ta trenutek se pogovarjamo o dveh interpelacijah, verjamem pa, da če bo potrebno, se ne bomo ustavili le tu."
Ministrstvo: Bistvenih novosti pri pedagoškem delu ne bo
S šolskega ministrstva so nam sporočili, da dokler interpelacija ni vložena, je ne morejo komentirati. Dodali pa so, da priprave na začetek novega šolskega leta potekajo aktivno in nemoteno od začetka počitnic: "Prvo srečanje z vsemi ravnateljicami in ravnatelji osnovnih in srednjih šol ter vrtcev, z informacijami o novem šolskem letu, bo jutri, ko ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport pripravlja z njimi AVK srečanje, na katerem bodo prisotni tudi predstavniki zavoda za šolstvo, ministrstva za zdravje, NIJZ in drugi deležniki."
Poleg tega so povedali še, da prihodnji teden sledi tradicionalno strokovno srečanje ravnateljic in ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov pred pričetkom šolskega leta: "Šole bomo, kot vsako leto doslej, pred pričetkom šolskega leta seznanili z vsemi informacijami o njem tudi z okrožnicami. Bistvenih novosti pri pedagoškem delu ne bo, uvajali bomo ukrepe, ki so smiselni in izvedljivi. Novost bo pogoj PCT, ki bo nujen za varno vstopanje v šolski prostor."
Fajonova: Dogovarjanje za zaprtimi vrati, ne s solo akcijami skozi medije
Fajonova je po prvem popočitniškem sestanku vodij opozicijskih strank, združenih v Koalicijo ustavnega loka, sicer menila, da so opravili dober pogovor, dogovorili so nadaljnje delo in medsebojno sodelovanje. Spomnimo namreč, da je prvak LMŠ Marjan Šarec prejšnji teden na predsednike strank SD, SAB in Levice naslovil poziv, s katerim bi rad formaliziral povolilno sodelovanje opozicijskih strank. Odzivi so bili različni, nad akcijo LMŠ so bili presenečeni predvsem v SAB Alenke Bratušek.
Fajonova je povedala, da je vzdušje med predsedniki strank dobro. "Načeloma se ves čas strinjamo, prve pogovore, da bomo kot opozicija sodelovali skupaj pred in po volitvami, smo imeli že pred poletjem. V Koaliciji ustavnega loka smo že imeli programski dokument. Te tri točke (iz Šarčevega poziva op.p.) bomo še dopolnjevali, smo se pa načeloma strinjali, da bomo delali na skupnem dokumentu, ki bo podlaga za dogovor o povolilnem sodelovanju. Gremo v tej smeri, opraviti pa moramo tudi pogovore znotraj strank."
Na vprašanje, kako je Šarčev poziv vplival na odnose med njimi, je Fajonova odvrnila, da vsaka taka akcija, sprožena prej preko medijev, kot da se o njej pogovorijo za zaprtimi vrati, ni koristna in je zato verjetno vse tudi zmotila. "Vsakič se moramo potem znova dogovoriti, kako bomo sodelovali. Mislim, da nam vsakič znova tudi uspe, veliko smo uspeli narediti skupaj, tudi zdaj smo se dogovorili, da se bomo glede povolilnega sodelovanja in glede dogovarjanja štirih opozicijskih strank skušali dogovarjati bolj za zaprtimi vrati, predvsem pa ne z nekimi solo akcijami skozi medije," je še povedala.
Preostali predsedniki strank izjav po sestanku niso dajali.
Golubović poziva vlado k zamiku ukinitve brezplačnega hitrega testiranja
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović poziva vlado k zamiku ukinitve brezplačnega hitrega testiranja na okužbo z novim koronavirusom vsaj na 2. november. Poziva tudi k zagotovitvi določenega števila brezplačnih testov za zavarovane osebe v primeru uvedbe plačljivega testiranja. Golubović je v javnem pozivu vladi spomnil, da je v Sloveniji trenutno omogočeno prostovoljno in brezplačno hitro antigensko testiranje na okužbo z novim koronavirusom, s katerim naj bi v čim večji meri odkrili morebitne okužene osebe brez značilnih znakov okužbe. "Gre za enega od ukrepov, ki glede na vladno neustrezno in neučinkovito strategijo cepljenja pomeni večji pregled nad okuženimi v državi," meni Golubović. Vlado poziva, naj ukinitev brezplačnega hitrega testiranja zamakne vsaj na 2. november, to je po jesenskih počitnicah oz. po prehodu iz jesenskega v zimsko obdobje. Zamik je po njegovem mnenju nujno potreben, saj bi tako delodajalcem omogočili dovolj časa za pripravo na uvedbo ukrepa, v tem času bi se ljudje še naprej testirali, s čimer bi omogočali odkrivanje morebitnih okuženih oseb. Poleg tega bi, tako ocenjuje Golubović, z zamikom številne necepljene spodbudili, da se odločijo za cepljenje. (sta, žv)