Epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 20 dni, čeprav smo na vrhuncu počitniške sezone, kar deluje kot delno zaprtje države. Vse pomembnejšo vlogo ima naraščajoče lokalno okuževanje, ki je že prevladujoče, v danes objavljeni analizi ugotavljajo na inštitutu.
"Da četrti val ne bo preveč narasel, predvsem pa, da ne bo premočno obremenil bolnišnic, bi se morali vsaj vsi starejši od 40 let čim prej cepiti in se zaščititi pred hujšim potekom bolezni," so pozvali.
Glede na epidemiološke podatke, ki jih tedensko objavlja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), je razvidno, da lokalno širjenje okužb narašča in je že prevladujoče. Kot pojasnjujejo na IJS, to pomeni, da bi epidemija naraščala tudi, če okužb ne bi uvažali iz tujine.
V torek potrjenih skoraj 250 novih okužb
V Sloveniji so v torek opravili 1974 PCR testov in potrdili 248 okužb z novim koronavirusom, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih testov je tako znašal 12,6 odstotka. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov se je dvignilo za 15 in znaša 139, 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev znaša 81.
Po oceni NIJZ je v državi trenutno 1752 aktivnih okužb, kar je 163 več kot dan prej. Za osem se je dvignila tudi 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 oseb. Delež pozitivnih testov pa se je v primerjavi z dnevom prej povečal za 0,9 odstotne točke.
V bolnišnicah zdravijo 36 bolnikov s covidom-19, sedem jih potrebuje intenzivno zdravljenje.
V torek so s prvim odmerkom cepili 2268 oseb, z drugim pa 2494. Z enim odmerkom je bilo proti covidu-19 do zdaj cepljenih skupno 927.569 oz. 53 odstotkov prebivalcev, starejših od 18 let, z vsemi pa 826.390 prebivalcev oz. 48 odstotkov.
V Sloveniji so v torek opravili tudi 19.126 hitrih antigenskih testov na okužbo z novim koronavirusom, katerih pozitivne rezultate potrjujejo še s PCR testiranjem.
Zaradi približno 50-odstotno večje nalezljivosti od različice alfa in zaradi uvoza iz drugih držav ob tem še naprej narašča delež koronavirusne različice delta. Delež različice delta v populaciji je zdaj že skoraj stoodstoten, izpostavljajo.
Trenutno efektivno reprodukcijsko število, ki kaže, na koliko ljudi prenese okužbo en okuženi, hkrati pa obravnava uvožene okužbe, kot bi nastale z lokalnim okuževanjem v Sloveniji, na inštitutu ocenjujejo na 1,40, ocenjeno lokalno reprodukcijsko število pa na približno 1,20. Od zadnje napovedi sta se obe reprodukcijski števili nekoliko znižali.
Na IJS so pripravili tudi oceno deležev okuženih in kužnih. V prvem valu se je okužil približno vsak stoti prebivalec, kar je dvanajstkrat več kot je bilo potrjenih primerov v prvem valu. Na vrhuncu prvega vala je bilo kužnih približno 0,2 odstotka prebivalstva oz. vsak 500. prebivalec. V drugem, tretjem in četrtem valu se je do zdaj okužila približno dobra tretjina prebivalstva (štiri- oz. trikrat toliko kot je bilo potrjenih primerov). Trenutno je kužnih okoli 0,15 odstotka prebivalstva oz. približno vsak 800. prebivalec, še navajajo na IJS.