Finančna uprava RS (Furs) je lani pobrala nekaj nad pet milijard evrov prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar 8,5 odstotka več kot leto prej. Sicer pa je Furs lani izterjal tudi za skoraj 28,9 milijona evrov neplačanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Zaradi poostrenih nadzorov na področju obračunavanja prispevkov je manj delodajalcev, ki za svoje zaposlene ne predlagajo obrazcev REK-1. Takšnih, ki teh obrazcev niso predložili, je bilo lani 1515, kar je dobrih 17 odstotkov manj kot leto prej. V lanskem letu so izdali 478 odločb o prekršku, izrekli 109 opominov in globe v vrednosti 960.000 evrov. Kazenskih ovadb je bilo 23, naznanil kaznivih dejanj pa pet, so predstavniki Fursa povedali na današnji seji sveta Zpiza.
Pojasnili so tudi, da je bilo zaradi ukrepov med epidemijo od začetka januarja do sredine aprila lanskega leta ustavljeno izdajanje novih sklepov o davčni izvršbi. Novi postopki so se lahko uvedli le v nujnih zadevah. Na učinke izterjave pa so vplivali tudi interventni ukrepi, ki so podjetjem omogočili odlog oziroma obročno plačilo davkov.
Svet Zpiza je potrdil tudi najnižjo in najvišjo pokojninsko osnovo, od katerih se bodo letos odmerjale pokojnine. Najnižja je od 1. januarja 1024,75 evra. Če pa pokojnina ne bo odmerjena po pokojninskem zakonu iz leta 2012, ampak na podlagi prejšnje zakonodaje, najnižja pokojninska osnova znaša 750,12 evra. Najvišja pokojninska osnova pa je letos 4099 evrov oziroma 3000,47 evra, če se bo pokojnina odmerila po starejšem pokojninskem zakonu.
Uskladili so tudi invalidnine za telesno okvaro. Te se po novem usklajujejo tako kot drugi socialni transferji z rastjo življenjskih stroškov enkrat letno. Invalidnine za telesno okvaro so tako od 1. marca višje za 4,9 odstotka in znašajo od 31 do 107 evrov.