Kot je zapisala, je parlamentarna demokracija določena z razmerji med vejami oblastmi, jasnimi poslovniškimi pravili in še posebej možnostmi manjšine, da preko demokratičnih vzvodov nadzira oblast. "Odločitve kolegija predsednika DZ nevarno ogrožajo parlamentarno demokracijo. Delu izvoljenih poslank in poslancev, ki so se odločili za samostojno pot, vladajoča koalicija neutemeljeno odreka pravice, ki jih imajo po ustavi in zakonu," je zapisala.
Po njenih navedbah vladajoča koalicija onemogoča enakopravno delo poslankam in poslancem, ki ne podpirajo več sedanje vlade. "Država, ki onemogoča delo in možnosti opozicije, pa je država na zanesljivi poti v avtokracijo," je dodala.
To po njeni oceni ogroža demokracijo. "In to je trenutek, ki zahteva jasen glas vas kot predsednika, da se v državi ustavi nevarna pot razgradnje demokracije. Končna postaja te poti je namreč diktatura, kjer je dovoljeno in omogočeno govoriti in misliti le tako, kot misli oblast. To ni vizija in ideja naše države. Ob tem ni mogoče biti neopredeljen. Molk pomeni strinjanje z avtokratskimi težnjami, pomeni pritrjevanje oblasti," je ocenila.
Odločitve kolegija DZ po njenih besedah niso napaka, ampak zavestna odločitev vladajočih, da se ustvari okolje, v katerem ni opozicije, neodvisnih medijev in institucij, kjer je utišan glas civilne družbe in drugače mislečih.
Pahor: Vse probleme, ki jih ustvarimo ljudje, lahko ljudje tudi rešimo
Predsednik Borut Pahor je v odzivu zapisal, da sprejema predlog Fajonove in da bo poskusil organizirati srečanje predsednikov strank in vodij poslanskih skupin. "Ko so izčrpane vse možnosti v dialogu, se je treba vrniti k dialogu," je zapisal in dodal, da "vse probleme, ki jih ustvarimo ljudje, lahko ljudje tudi rešimo".
Pahor je bil tudi sam predsednik državnega zbora in razume, da gre za občutljivo politično vprašanje, ki lahko za nekaj časa določa politično razpoloženje in hromi učinkovitost delovanja parlamentarne demokracije. Zato mu je treba po njegovih besedah dati prednostno pozornost.
Zato bo v prihodnjih dneh opravil neformalne pogovore s predsedniki strank in vodji poslanskih skupin o njihovi pripravljenosti za sestanek o napovedani temi.
Po njeni oceni je Slovenija v ranljivem obdobju. Spomnila je, da je le nekaj dni od roka za oddajo nacionalnega načrta, "pa ne javnost ne deležniki nimamo nobene relevantne informacije o enem najpomembnejših razvojnih dokumentov v tem desetletju". Kot je še navedla, smo v mednarodnih odnosih sredi afere, ki je očrnila ugled Slovenije v mednarodni skupnosti. Izpostavila je tudi prihajajoče slovensko predsedovanje Svetu EU, ki je sodeč po dosedanjih vladnih potezah po njeni oceni velika nevarnost in ne velika priložnost. Kritična je tudi do zapletov pri izvajanju cepljenja proti covidu-19, testiranj na okužbo z novim koronavirusom in urejanja pouka v času epidemije covida-19.
Pahorju je zato predlagala, da skliče posvet vseh parlamentarnih strank, da se pogovorijo o tem, kako naprej. "Sama sem prepričana, da so edina rešitev za izhod iz tega političnega, zdravstvenega, gospodarskega in fiskalnega kaosa predčasne volitve," je zapisala.
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je na Twitterju ocenil, da oba "non predsednika" lepo sodelujeta, zato je stvar zelo enostavna. "Predsednik republike naj pozove in doseže pri JJ, da bo naročil svojim, naj prenehajo z blokado nepovezanih poslancev. Vse drugo je samo farsa in pesek v oči. Kajti dobro si predstavljamo, kje je predlog nastal," je dodal v zapisu ob pobudi Fajonove za sestanek.