Avstrijski predsednik Van der Bellen vodji skrajno desnih svobodnjakov podelil mandat za sestavo vlade

STA, J.K.
06.01.2025 14:19

Predsednik pravi, da odločitev ni bila lahka. Zanjo se je odločil po tem, ko je ÖVP včeraj sporočila, da je odprta za koalicijska pogajanja z FPÖ.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prvič v zgodovini Avstrije bodo koalicijska pogajanja vodili svobodnjaki.
EPA

Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen je danes vodji skrajno desnih svobodnjakov (FPÖ) Herbertu Kicklu podelil mandat za sestavo vlade. Za to se je odločil po tem, ko je doslej vladajoča ljudska stranka (ÖVP) izrazila pripravljenost za koalicijska pogajanja z FPÖ, ki se je tako prvič znašla v položaju, ko bi lahko vodila vlado.

Van der Bellen je po enournem sestanku s Kicklom v palači Hofburg sporočil, da odločitev ni bila lahka, zanjo pa se je odločil po tem, ko je ÖVP v nedeljo sporočila, da je odprta za koalicijska pogajanja s siceršnjo zmagovalko septembrskih volitev, s katero doslej nobena stranka ni želela sodelovati. Po besedah avstrijskega predsednika Kickl verjame, da bo našel izvedljive rešitve za pereča vprašanja. Prvič v zgodovini Avstrije bodo koalicijska pogajanja vodili svobodnjaki. 

Van der Bellen sprva Kicklu mandata za sestavo vlade ni želel podeliti.
Reuters

Spomnimo, Kickl je mandat za sestavo vlade prejel po propadu koalicijskih pogajanj med ÖVP kanclerja Karla Nehammerja in socialdemokrati (SPÖ), zaradi katerega se je Nehammer poslovil s čela stranke in napovedal odstop z mesta kanclerja. Po besedah zdaj že nekdanjega vodje ÖVP je bilo nadaljevanje pogajanj nemogoče zaradi razhajanja glede ključnih točk. Prva je od pogajanj odstopila liberalna stranka Neos, rekoč da v pogovorih z ÖVP in SPÖ ni videla volje za reforme, pač pa zgolj kratkoročno usmeritev do naslednjih volitev. Koalicija treh strank bi bila sicer sploh prva v zgodovini Avstrije.

Svobodnjaki Herberta Kickla so si na septembrskih volitvah zagotovili največ poslanskih mandatov.
EPA

V nedeljo je Nehammerja na položaju vodje ÖVP vsaj začasno nasledil Christian Stocker, izkušen politik, ki je za razliko od svojega predhodnika dejal, da je stranka odprta za pogajanja s Kicklom. Alternativa morebitnim neuspešnim pogajanjem med FPÖ in ÖVP so predčasne volitve, na katerih pa bi, sodeč po javnomnenjskih raziskavah, svobodnjaki zmagali še bolj prepričljivo kot septembra.

Protestniki pred Hofburgom
Reuters

Med srečanjem Van der Bellna in Kickla se je pred palačo Hofburg zbralo več sto ljudi, ki so izrazili nasprotovanje premiku države proti skrajni desnici.

Nehammer je danes sporočil, da bo kot kancler odstopil v petek: "Vedno sem govoril, da če nam ne bo uspelo oblikovati te posebne koalicije s socialdemokrati in Neosom, potem bom za to prevzel odgovornost." 

Ponovil je, da si je od septembrskih parlamentarnih volitev prizadeval, da vodja desničarskih svobodnjakov Kickl ne bi postal kancler, ker da njegovo "razumevanje funkcije in načina življenja v politiki ni dobro za državo".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta