Tomaž Gantar: S hitrimi testi bomo poskušali uvesti redno testiranje zaposlenih v kritični infrastrukturi

STA, M.R.
04.11.2020 13:26

S hitrimi antigenskimi testi na koronavirus želijo uvesti redno testiranje zaposlenih v kritični infrastrukturi, v največ 24 urah želijo test omogočiti tudi osebam z znaki bolezni ali stikom z okuženimi. Izvajalci lahko z nabavo teh testov že začnejo, glede na poizvedbo je možno več 10.000 testov naročiti v nekaj dneh, pravi minister Tomaž Gantar.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tomaž Gantar
STA

Minister za zdravje Tomaž Gantar je na vladni novinarski konferenci ocenil, da se je zdravstveni sistem izredno prilagodil novim razmeram in da je bilo sprejetih precej pomembnih odločitev v pravo smer. Kar se da hitre in pravočasne obravnave so po Gantarjevih besedah zagotavljali vsem bolnikom, tudi necovidnim, se pa redni programi prilagajajo oziroma zmanjšujejo na račun večjega števila težje obolelih s covidom-19. Pojasnil je, da so ponovno pozvali izvajalce, da povečajo število postelj za bolnike s covidom-19 še za sto.

Ob tem je minister ponovno zagotovil, da bo bolnišničnega zdravljenja tudi v prihajajočem obdobju, ko pričakujejo večjo obremenitev zdravstvenega sistema, deležen, kdor ga bo potreboval. Je pa to po njegovih navedbah naporno za zdravstvene delavce, prav tako se tudi znotraj zdravstvenega sistema pojavljajo okužbe.

Po Gantarjevem prepričanju je tako nujno, da obdržimo število zdravstvenih delavcev, zato je tudi pri nadaljnjem omejevanju širjenja okužbe še vedno potrebno zadostno število testiranj, in sicer tako znotraj kritične infrastrukture kot tudi vseh, ki imajo kakršne koli znake respiratorne okužbe.

Glede hitrih antigenskih testov je pojasnil, da je v ta namen oblikovana skupina ocenila posamezne vrste testov in jih nekaj manj kot 20 označila kot dovolj specifične in dovolj občutljive, da se diagnostika z njimi lahko izvaja. Strokovna skupina je tudi postavila kriterije za njihovo uporabo, prav tako pa so opravili poizvedbo o razpoložljivosti teh testov na tržišču. Več deset tisoč testov je po ministrovih besedah možno naročiti v nekaj dneh. So pa za uporabo teh testov, kot je pojasnil minister, zainteresirani praktično vsi izvajalci, zato pričakuje, da bo to naročanje začelo redno potekati.

Kriteriji, kateri testi so primerni in v katerih primerih bi jih uporabljali, so torej določeni, stvar dodatnega dogovora pa je še, kdo in na kakšen način bo to financiral. Po Gantarjevih navedbah bodo ti testi za prebivalce verjetno brezplačni, plačati pa bi jih morali le denimo v primeru, ko potrebujemo dokazilo za odhod v tujino.

Zagotovili bi pravočasno izolacijo

Je pa po ministrovih besedah obenem predvideno dvakrat tedensko testiranje zaposlenih v zdravstvu, socialnovarstvenih zavodih, policiji, civilni zaščiti in drugih dejavnostih kritične infrastrukture, kjer bodo tako lahko pravočasno ugotavljali okužene, tudi asimptomatske.

S hitrimi testi pa lahko po njegovem prepričanju naredijo korak naprej tudi pri pravočasni izolaciji. Prizadevajo si, da bi vsak, ki ima znake respiratornega obolenja ali je imel stik z okuženo osebo, prišel v največ 24 urah do testiranja in izvida, saj je to ključno pri obvladovanju širjenja okužbe, je pojasnil minister.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta