Upravno sodišče ugodilo Gibanju Svoboda, znano je, kdo bo v imenu stranke nastopil na soočenju. Oglasil se je tudi Gale

A.L., B.P.
06.04.2022 15:40

Zaradi neenakopravne obravnave strank med volilno kampanjo so vložili tožbo proti RTVS.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Upravno sodišče je ugodilo tožbi Gibanja Svoboda, ki so ga na RTVS uvrstili med neparlamentarne stranke. "Upravno sodišče je danes izdalo začasno odredbo, s katero je odločilo, da mora RTV Slovenija do izdaje pravnomočne odločitve v upravnem sporu upoštevati politično stranko Gibanje Svoboda kot stranko, ki je zastopana v državnem zboru," so sporočili iz Golobove stranke. 

Gibanje Svoboda naj bi tako že v četrtek sodelovalo na soočenju parlamentarnih strank na javni televiziji. Iz stranke so sporočili, da bo strankarska stališča o zunanji politiki zastopala Marta Kos

Adrian Pregelj/RTVS

"V praksi to pomeni, da mora stranki oz. njenim predstavnikom omogočiti enakovredno sodelovanje v svojih programih volilne kampanje, enako kot ostalim parlamentarnim strankam. Sodišče je v svoji odločitvi poudarilo, da sta tožnika izkazala nastanek težko popravljive škode, ki je, potem ko bo volilne kampanje enkrat konec, ne bo mogoče več odpraviti. Zavzelo je stališče, da če je član politične stranke poslanec v državnem zboru, potem ima ta stranka dejansko politično težo, pri čemer je nepomembno, koliko poslancev stranka ima, začasna odredba pa je tudi sorazmerna javni koristi. Ugotovilo je še, da bi moral pravila za razpolago programskega časa za volilno kampanjo državnozborskih volitev 2022 sprejeti programski svet RTV Slovenija in ne generalni direktor, katerega presoja je bila v konkretni zadevi arbitrarna," sporočajo iz Gibanja Svoboda. In dodajajo: "Sodišče je med drugim tudi poudarilo, da je izrednega pomena, da sodstvo zagotavlja učinkovito sodno varstvo človekovih pravic s čim manjšimi negativnimi posledicami na splošno zaupanje javnosti v demokratične procese vzpostavljanja dveh vej oblasti: zakonodajne in izvršilne veje oblasti. Ugovori RTV-ja v odgovoru na tožbo, da v predmetni zadevi ne gre za ustavne pravice, pač pa da gre za premoženjsko razmerje v zvezi z brezplačno predstavitvijo političnih kandidatov ter da gre za stvar svobodnega in avtonomnega oblikovanja programov in uredniške politike javnega zavoda, so neutemeljeni. Uredniško avtonomijo je javnemu zavodu RTV Slovenija omejil zakonodajalec iz razlogov, ki so vezani na pomen demokratičnosti volitev, volilne kampanije (1. člen ustave) in ustavnih pravic volivcev in kandidatov na volitvah."  

Spomnimo, po kontroverzni odločitvi vodstva RTV Slovenija, da stranki Naša dežela pod vodstvom Aleksandre Pivec prizna status parlamentarne stranke in jo tako uvrsti v bolj gledana soočenja parlamentarnih strank, je prvak Gibanja Svoboda in najverjetnejši izzivalec prvaka SDS Janeza Janše na volitvah 24. aprila Robert Golob napovedal bojkot vseh predvolilnih soočenj na javnem servisu.

Upravno sodišče tožbi stranke ugodilo

Iz dopisa generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha izhaja, da se je RTVS za tak korak odločila, ker sta k Naši deželi prestopila Branko Simonovič in Ivan Hršak, ki sta trenutno poslanca poslanske skupine DeSUS ter da sta na prejšnjih parlamentarnih volitvah kandidirala na isti listi kot Aleksandra Pivec "in drugi člani, ki so iz stranke DeSUS prestopili v stranko Naša dežela", je povzemala STA.

Igor Napast

Iz mnenja pravne službe RTVS izpred nekaj tednov je izhajalo, da zahtevi Pivčeve ni mogoče ugoditi oziroma da "stranke Naša dežela ni mogoče šteti za parlamentarno stranko". Ob tem so zavrnili tudi podobno zahtevo Gibanja Svoboda, ki se je sklicevalo na aktualna nepovezana poslanca Janjo Sluga in Jurija Lepa.

Zaradi domnevne neenakopravne obravnave strank med volilno kampanjo so pri Golobu vložili tožbo proti RTVS. Upravno sodišče je zdaj tožbi stranke ugodilo.

V Gibanju Svoboda so v odzivu za STA pred dnevi povedali, da je RTVS pri določitvi programskega časa za volilne oddaje dolžna gledalce in poslušalce celovito obveščati o političnem dogajanju doma, tako da posredovane vsebine omogočajo objektivno javno obveščenost o strankah, ki nastopajo na volitvah. Poudarili so, da je za stranko bistvo javnih medijskih servisov, da volivcem posredujejo celovite informacije o strankah in kandidatih ter da imajo te skladno z zakonom za predstavitev enakovredne možnosti glede na svoj status. "Tako lahko objektivno informirani volivke in volivci na volitvah lažje sprejemajo odločitve o tem, komu bodo zaupali svoj glas," so zapisali v odzivu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta