Državna volilna komisija (DVK) je na dopisni seji potrdila mandat Matjaža Nemca, ki bo kot poslanec v Evropskem parlamentu nadomestil dosedanjo evropsko poslanko iz vrst Socialnih demokratov (SD) Tanjo Fajon.
To se je zgodilo, ker je bila Tanja Fajon na ustanovni seji državnega zbora minuli petek potrjena za poslanko novega sklica državnega zbora, zato ji je prenehal mandat poslanke v Evropskem parlamentu. Na podlagi prejetih preferenčnih glasov na volitvah v Evropski parlament, ki so bile 26. maja 2019, jo bo do izteka mandata Evropskega parlamenta leta 2024 v Bruslju nadomestil Matjaž Nemec, ki je doslej opravljal funkcijo poslanca v državnem zboru, na aprilskih volitvah pa ni dobil novega mandata.
DZ na izredni seji v sredo o spremembah zakona o vladi in noveli zakona o RTVS
Državni zbor se bo v sredo sestal na izredni seji. Kot so se na sestanku dogovorili začasni vodje poslanskih skupin, bodo na seji obravnavali predloga sprememb zakona o vladi in novelo zakona o RTVS in potrdili nadomestni mandat evropskega poslanca Matjažu Nemcu.
Kot je po sestanku pojasnila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, so se dogovorili, da bodo predlog zakona o vladi obravnavali po skrajšanem postopku. Še pred obravnavo na izredni seji DZ pa ga bo v torek obravnaval tudi skupni odbor DZ.
Poslanke in poslanci se bodo v sredo v prvi obravnavi opredelili tudi do predloga zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki so ga vložili v SDS. V skladu s parlamentarno proceduro bo DZ po opravljeni splošni razpravi ocenil, ali je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo.
V SDS so sicer vložili dva predloga novele zakona o RTVS, svoj predlog sprememb pa so v postopek vložili tudi poslanci strank Gibanje Svoboda, SD in Levica, ki bodo najverjetneje sestavljale prihodnjo vlado. Oba predloga SDS sta bila vložena prej, kar pomeni, da morata biti obravnavana prej. Kot je dejala Klakočar Zupančičeva, je vrstni red, kakršen je, predloge bodo obravnavali korektno in v skladu s poslovnikom.
Matej Tašner Vatovec, ki tudi v novem mandatu ostaja vodja poslanske skupine Levice, je pred sestankom dejal, da gre pri zakonskih predlogih za dva popolnoma različna koncepta in da se je tudi v zadnjih dveh letih pokazalo, "kako si odhajajoča vlada predstavlja javni RTV-servis". Glede na to, da se s takšnim konceptom javne RTV ne strinjajo, bodo predlog SDS zavrnili in nato obravnavali svoj predlog. Ta je bil po njegovih besedah usklajen, še preden so bili potrjeni vsi poslanski mandati. Poteza, ki so jo izvedli v SDS, pa je "nekaj, kar se je zgodilo prvič v zgodovini parlamentarizma". Čeprav so v strankah najverjetnejše bodoče opozicije napovedovali, da bodo tvorno sodelovali in bili konstruktivna opozicija, so po Vatovčevih besedah prvi dan pokazali ravno nasprotno. A to je "majhen kamenček spotike, ki pa je lahko premostljiv", je dodal.
Tudi novi vodja poslanske skupine SD Jani Prednik meni, da so omenjene stranke nakazale smer, v katero bo šla prihodnja opozicija. "Verjetno ne bo kar tako položila orožja, saj so znani po tem, da znajo s proceduralnimi zapleti zaplesti tudi kakšno sejo, vendar mislim, da smo mi toliko izkušeni, da bomo kos tudi temu," je dejal Prednik.
Kot je pojasnil, niso pričakovali, da bosta SDS in NSi "takoj šli v ofenzivo", saj navsezadnje bodoča vladna koalicija še ni dokončno sestavljena in vlada še ni dokončno potrjena, in neka higiena je, da opozicija pusti koalicijo in vlado, da se sestavi in začrta svojo smer, je povedal.