Ustanovna seja novega državnega zbora bo najverjetneje 13. maja. Kakšna je pot do nove vlade

Luka Mlakar Luka Mlakar
23.04.2022 06:00

Prvi krog posvetovanj med predsednikom Pahorjem in vodji poslanskih skupin o mandatarju predvidoma 23. in 24. maja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednik republike Borut Pahor bo mandat za sestavo vlade podelil kandidatu, ki bo užival zadostno podporo poslancev.
Robert Balen

Volivci bodo na jutrišnjih parlamentarnih volitvah izvolili nov parlament. Končni rezultati volitev bodo znani do 10. maja, mandati pa bodo novoizvoljenim poslancem potrjeni na prvi, ustanovni seji novega sklica državnega zbora, ki jo mora predsednik države

Borut Pahor sklicati najkasneje 20 dni po volitvah. Ker se ta rok izteče v soboto, 14. maja, bo konstitutivna seja novega sklica parlamenta, na kateri bodo poslanci volili tudi novega predsednika državnega zbora, najverjetneje v petek, 13. maja. Kandidata za predsednika državnega zbora lahko predlaga najmanj deset poslancev, izvolijo pa ga na tajnem glasovanju z večino glasov vseh poslancev, kar pomeni, da kandidat za izvolitev potrebuje najmanj 46 glasov. Do izvolitve predsednika državnega zbora konstitutivno sejo državnega zbora vodi najstarejši poslanec. S potrditvijo mandatov novim poslancem se bo iztekel mandat dosedanjim poslancem, s tem pa tudi mandatna doba aktualnega sklica državnega zbora, ki se je po zadnjih parlamentarnih volitvah pred štirimi leti konstituiral 22. junija 2018.

Z ustanovno sejo državnega zbora začnejo teči tudi roki za oblikovanje nove vlade. Pahor naj bi se v tednu po 13. maju sestal z novim predsednikom državnega zbora, predvidoma 23. in 24. maja pa naj bi bil prvi krog posvetovanj predsednika republike z novimi vodji poslanskih skupin o mandatarju. Pahor mora kandidata za mandatarja državnemu zboru predlagati najkasneje v 30 dneh po konstituiranju državnega zbora. Spomnimo, da je predsednik republike že ob podpisu odloka o razpisu volitev konec februarja sporočil, da bo mandat za sestavo vlade podelil tistemu kandidatu, ki bo užival absolutno podporo poslancev, torej 46 glasov ali več. Kot je takrat pojasnil Pahor, bo vodje poslanskih skupin prosil, da podporo kandidatu za mandatarja izkažejo s podpisi poslancev. Če zadostne podpore poslancev za izvolitev ne bo zbral noben kandidat, pa bo Pahor mandat za sestavo nove vlade podelil predsedniku stranke, ki bo relativna zmagovalka jutrišnjih parlamentarnih volitev. Državni zbor volitve predsednika vlade opravi najprej 48 ur in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga kandidature. Kandidat za predsednika vlade je izvoljen, če dobi najmanj 46 glasov poslancev. Predsednik vlade najkasneje v 15 dneh po izvolitvi državnemu zboru predlaga imenovanje ministrov, najprej tri dni in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga kandidatur pa sledijo zaslišanja kandidatov za ministre pred pristojnimi parlamentarnimi odbori.

Če kandidat za mandatarja ni izvoljen, se opravijo ponovne volitve predsednika vlade. Nove kandidature lahko poleg predsednika republike predložijo tudi poslanske skupine ali najmanj deset poslancev. Če ni izvoljen noben kandidat, predsednik republike razpusti državni zbor in razpiše nove volitve, razen če državni zbor v 48 urah z večino opredeljenih glasov ne sklene izvesti ponovnih volitev predsednika vlade, kjer pa za izvolitev zadošča večina opredeljenih glasov navzočih poslancev. Če tudi na teh volitvah noben kandidat ne dobi potrebne večine glasov, predsednik države razpusti državni zbor in razpiše nove volitve.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta